От опита на топ детегледачките – част II

• от

Вече ти представихме първата част от безценния опит на колежките на Мери Попинз. Винаги е полезно да си свериш часовника като родител с този на професионалистките, които са отдавали грижите си на много мъничета. Формулирахме златните им правила и сега ти представяме втора част от тях.

Вече ти представихме първата част от безценния опит на колежките на Мери Попинз. Винаги е полезно да си свериш часовника като родител с този на професионалистките, които са отдавали грижите си на много мъничета. Формулирахме златните им правила и сега ти представяме втора част от тях. Най-вероятно сама си достигнала до повечето от тях, но улисани в ежедневието често забравяме за златните правила на опита.

Малките сълзи

Плачът е съвсем нормално състояние, така както и смехът. Всички обичаме да чуваме детския смях и му се радваме, но трябва да разбереш, че и сълзите са в реда на нещата. Не се ядосвай или пък отчайвай, по-скоро приеми нормално този израз на емоции. Всеки, дори и възрастните имат нужда да поплачат. В никакъв случай не обвинявай детето за това, не го карай да се срамува от емоциите си, това е най-краткия път към насаждането на комплекси. Имай предвид, че приказки от рода на „Плачеш като момиче” или „Излагаш се и е срамота” се помнят понякога цял живот. Анализирай какви са причините за плача, разбира се става въпрос за сериозно разстройство, а не за ежедневно мрънкане или дреболия. Плачът действа успокояващо, колкото и да не ти се вярва. Не случайно съветват при напрежение дори възрастните хора да поплачат. Остави пороя от сълзи да се излее, прегърни детето, нека то да е уверено, че при всички положения има любовта ти. А възпитанието няма да закъснее.

Време за роднини

Напоследък обществото ни е изградено от индивидуалисти, които сякаш могат да живеят сами и на край света. Връзките със семейството се късат лесно, срещите с роднини са все по-редки и сякаш са най-тежкото бреме. Всъщност това се отразява най-много на децата, които растат в такава среда. Ако не искаш и твоето някой ден да те забрави и да се обажда само по задължение, ще трябва да покажеш уважение към общите роднини, към бабите и дядовците. Дори и да не харесваш всички, покажи пред детето уважение и признателност. Все пак тези хора са полагали грижи за теб или за партньора ти. Освен всичко, за детето е много полезно да види различни семейни модели и да смени атмосферата. Грижите на баба и дядо са незаменими, те са полезни за детето, за неговото възпитание и съзряване. Разбира се, трябва да следиш дали педагогиката им съвпада с твоята. Поговори с тях преди да пратиш детето и изрично обясни изискванията, които те трябва да спазват във възпитанието.

Диалог

Колкото и да си ядосана, не изпускай нервите си пред детето. Помни, че най-силното възпитание идва от любовта, примера и смисъла на думите. Може да използваш строг тон, но в никакъв случай не крещи, тогава думите няма да достигнат до мъничето. Другото златно правило е да не се въвличаш в спорове и безсмислени пререкания. Децата обожават да спорят, понякога дори на пук на родителите си, това за тях е забавление и спорт. Трябва да усетиш разликата и да не се поддаваш на провокацията. Спорът е безсмислен, особено ако детето е малко. Опитай се да водиш диалог с него, без да прераства в караница. Когато говориш, седни до него или поне бъди на нивото на очите му, това психологически стапя разликата и отпуска отсрещната страна. Задавай конкретни въпроси и покажи, че наистина се интересуваш от отговорите. Не обвинявай, докато не разбереш мотивите и мислите на детето. Много е важно да избягваш епитетите. Не наричай детето с обидни названия, помисли си какво биха причинили те на любимото ти същество. С тях няма да постигнеш нищо положително, напротив – само комплекси, емоционални рани и обида, която не се забравя лесно.

Общ фронт

Когато детето създава проблеми и провокира родителите си, то много често използва различията между тях и умело манипулира ситуацията в своя полза. Особено ако детето е малко по-голямо, то със сигурност ще усети кой е по-склонен да се съгласи с исканията му. Много е важно винаги заедно с таткото да показвате единомислие. Ако мъникът те е изненадал с проблем или претенция, отложи отговора и кажи на детето, че първо ще обсъдиш с баща му и след това ще му отговориш. Когато има спорни въпроси винаги се съветвайте насаме с партньора ти и дори да имате разногласия, приемете едно решение заедно и го представете пред детето. Не показвай колебания, ако имаш такива – само пред бащата.

Без кавги

Всеки семеен живот предлага предизвикателства, като добавим към това ежедневния стрес, препятствията, които ни поднася живота понякога се оказват повече от поносимото и градусът на семейната атмосфера се нажежава. Не крещете и не се карайте пред детето, защото това оставя непоправими следи в детската психика. Децата, които стават свидетели на родителските кавги много по-често показват проблемно поведение, склонни са към насилие, проблеми в училище или детската градина. Много е потискащо, когато детските очи виждат как най-важните хора в живота му, примерите му за поведение изведнъж се превръщат в яростни, крещящи същества, бълващи обвинения и груб език. Понякога децата се затварят в себе си и не комуникират, други пък се самообвиняват за чутото, а трети скриват притеснението под маска на агресия.