Няма по-лесно нещо от това да нахраниш бебе с шише! Наистина ли си убедена в това твърдение? Митът, че храненето с мляко за кърмачета е по-лесно е широко разпространен.
Причините, поради които майките избират бутилката пред гърдата обаче, не са обект на настоящата статия. Ето защо ще се спрем само на някои често срещани „грешки”, които родителите несъзнателно допускат, когато хранят бебето си от шише.
Оборудването
Да купиш шишета, биберони и кутия с мляко не е достатъчно.
ШИШЕТА – ако млякото за кърмачета е основна храна на бебето, а не добавка към кърменето, е нужно да имаш поне 2 малки и две големи шишета. Избери стъклени – почистват се по-лесно, не задържат бактерии и не отделят вредни вещества в млякото, когато го приготвяш с топла вода;
БИБЕРОНИ – повечето родители избират каучукови, с цел превенция на евентуална алергия. Недостатъкът им е, че се амортизират прекалено бързо. Най-добре би било да вземеш по един и от двата вида и да оставиш бебето да си избере с кой му е по-приятно и комфортно да се храни;
СТЕРИЛИЗАТОР – ако бебето е доносено и здраво, не е нужно да се използва след всяко хранене, но поне веднъж на ден шишетата, бибероните и всичко останало трябва да бъде стерилизирано. И така до 6-ия месец. За миене през останалото време е добре да се снабдиш с подходящ препарат (предлагат се специални) и да изплакваш обилно съдовете. Що се отнася до таблетките за стерилизация, добре е да се използват само когато сте навън (на почивка, примерно) и след това шишетата и бибероните да се изплакват много добре.
ЧЕТКА ЗА ШИШЕТА И БИБЕРОНИ – можеш да минеш и без нея, но определено улеснява живота. Не забравяй, че е добре и тя да бъде стерилизирана от време на време;
КУТИЙКА ЗА ДОЗИРАНЕ И СЪХРАНЕНИЕ – на млякото за кърмачета, когато сте навън. Удобна е. Нужни са ти поне две, защото лесно се губят;
ТЕРМОС – няма как да излизаш на разходка и да разчиташ, че всяко заведение може да ти предложи топла вода, за да направиш млякото на бебето. Термосът е незаменим помощник в това отношение. По-добре е да имаш два по-малки, отколкото един голям, защото се носят по-лесно.
Храненето
Това, че не кърмиш, не означава, че бебето ти трябва да е лишено от прегръдка, докато се храни. Това е първото правило, което родителите нарушават, държейки шише в ръце. Контактът с мъничето в тези моменти е изключително важен. Именно това прави кърменето незаменимо – чувството за сигурност, комфорт и любов, което дава майчината прегръдка. Затова прави всичко по силите си, ако храниш с мляко за кърмачета, бебето ти да не бъде оставяно само да държи шишето си, или ако го прави, поне да е, докато ти го гушкаш. Когато храниш малкото, независимо дали млякото за кърмачета е само добавка към кърменето и ти държиш бебето да не изгуби рефлекса за хранене от гърда, е добре да спазваш някои правила:
ХРАНЕНЕ „НА ПОИСКВАНЕ” – важи както за кърмените, така и за хранените от шише (било то с изцедена кърма, или мляко за кърмачета). Не насилвай детето да изяде всеки грам от приготвената храна. Не се придържай и към установените и наложени като правило 3 часа пауза. Имай предвид, че след 10-ия ден, до 6-ия месец бебетата ядат почти константно количество мляко за денонощие – средно около 700-800 мл. Ако твоето мъниче предпочита да се храни на често с по-малки дози, съобрази се с него.
ПОДХОДЯЩИ ПОЗИ ЗА ХРАНЕНЕ – най-разпространената позиция за хранене с шише е тази, в която бебето е гушнато почти хоризонтално, а шишето е вертикално над устата му, като целта е целият биберон да бъде пълен с мляко за превенция на коликите.
Грешките при тази позиция са две – първо непоемането на въздух не е превенция на коликите, тъй като според най-новите проучвания това състояние почти няма връзка с евентуално количество въздух в стомаха и червата на бебето.
Второ – по този начин се отнема възможността бебето да контролира количеството мляко, което влиза в устата му. Често родителите, чувайки го да преглъща шумно, решават, че малкото е много лакомо. Всъщност то се опитва да не се удави (буквално) и използва езика си, поставяйки го като бариера между биберона и гърлото си. Ако искаш да запазиш сукателния рефлекс на бебето и да му осигуриш комфортно хранене, е добре да го държиш оптимално изправено в скута си, като подаваш биберона на долната устна, изчакваш момента, в който мъникът подава езиче, и плъзваш биберона навътре.
Старай се да е пълна само предната му част, а задната, по-широката, да е на половина празна. От време на време можеш и да го издърпваш от устата на бебето, като му даваш няколко секунди пауза, за да преглътне и осъзнае процеса на хранене.
ВАЖНО! За правилното приготвяне на нужната доза мляко за кърмачета е необходимо първо да сипеш вода в шишето, а след това да добавиш указаното количество мерителни лъжички суха субстанция. Пълни лъжичките до горе, но без връх, като обираш излишното количество мляко на ръба на кутията. Ако не спазваш тези указания, рискуваш бебето да се запече (ако млякото е погъсто) или да не е достатъчно сито (ако млякото е по-рядко). Никога не смесвай кърма и мляко за кърмачета в едно шише!
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.