Основи на захранването на бебе - кога и как?

• от 1

За захранване говорим, когато на бебето започнат да се дават храни или напитки, различни от кърмата (адаптираното мляко).
Основи на захранването на бебе

Основи на захранването на бебе

За захранване говорим, когато на бебето започнат да се дават храни или напитки, различни от кърмата (адаптираното мляко).

Когато дойде време да захраниш бебето си, доста ще се объркаш от различните съвети, които ще ти дадат. „Старата” школа препоръчва захранване със сокчета още през втория месец, плодови пюрета през третия, зеленчукови през четвъртия и т.н.

Според препоръки на СЗО (Световната здравна организация), с които се съобразяват в целия свят,  до шестия месец децата не трябва да приемат нищо друго освен кърма или адаптирано мляко. Смята се, че кърмата задоволява напълно всички нужди на кърмачето в първите месеци. Представи си какво става в корема на бебето, ако му дадеш плодови сокове във втория или третия месец, когато коликите са в разгара си? Истинска революция в червата от ферментацията на плодовете.

Към шестия месец процесите в храносмилателната система вече са стабилизирани и тя вече може да поеме новата храна.

Захранването става постепенно, за да не се товари стомахчето на бебето и само с един хранителен продукт.

Например плодово пюре от един плод, зеленчуково от един зеленчук. Така, ако детето има алергия към някоя храна, лесно ще разбереш коя е тя и ще я изключиш от храненето.

Признаци на непоносимост са обриви, разстройство, повръщане, запек.

Въпросът е с какво да се започнете с малкото ти съкровище. Не е задължително първата нова храна да е плодов сок.

Не спазвай написаните правила, най-добре „попитай” детето какво предпочита.

Кърмените деца са свикнали със сладникавия вкус на кърмата и най-вероятно ще се мръщят на зеленчуковото пюре или направо ще го изплюят. Може повече да им допадне плодовото пюре или каша. Това разбира се не пречи да пробваш и зеленчуково пюре, децата са различни.

Независимо каква е храната, първият ден се дава само една чаена лъжичка, втория две, третия три-четири и т.н докато се достигне, подходящото количеството за възрастта.

Плодовите пюрета се дават между храненията, докато кашата и зеленчуковото пюре заместват едно ядене. Ако детето не хареса новата храна, не го насилвай, така то ще я намрази завинаги. Дай му друга храна, а след десетина дни отново опитай с отхвърлената, нищо чудно да си е променило мнението.

Готово ли е детето за захранване?

Ако детето категорично отказва да приема нова храна, не се притеснявай. То просто не е готово за това. Показател, че отказът не повод за безпокойство е, че бебето се развива прекрасно и наддава добре.

Да го захранваш насила, означава да вървищ срещу природата му, а тя е достатъчно мъдра и дава сигнали, когато момента за нова храна е настъпил. Кои са те?

  •  Към шестия месец или по-рано слюнката (лигите) от устата рязко се увеличава. Това не е само при никнене на зъбите. Известно е, че смилането на храната започва още в устната кухина, слюнката разгражда хранителните съставки, така че работата на стомаха се облекчава. Ако детето не се слюнчи достатъчно, не бързай със захранването. Само ще го затрудниш и най-много това да доведе до появата на колики.
  • Поникването на зъбите е сигурна индикация, че детето се нуждае от нова храна и то по-твърда. Нали зъбките са точно за това, да дъвчат?
  • Детето вече стои седнало. Може ли да се яде твърда храна в легнало положение? Щом детето седи, значи е готово за захранване.
  • Когато детето само взема предмети и ги слага в устата си, значи е готово за храна, различна от млякото. Дай му в ръчичка пластмасова лъжичка, за да свиква с новия прибор.
  • Малкото започва да проявява любопитство към твоята храна, издава звуци, отваря уста, когато  гледа как се храниш, настойчиво гледа храната и протяга ръчички към нея. Това не означава, че трябва да му даваш от храната за възрастни, а че трябва да помислиш за захранване.
  •  Бебето започва да скъсява интервалите между храненията и по-честото кърмене не помага. То си остава гладно и явно се нуждае от „по- сериозна” храна. Ако това е към петия-шестия месец, не го мъчи с ново мляко, дай му пюре или каша според предпочитанията му. Съобрази се и с теглото на детето. Кашите са по-калорични от зеленчуковите пюрета и не са най-подходящата храна за пълничките бебета.