Осем важни стъпки за бременност без проблеми

• от

Всяка майка желае повече от всичко здравето и сигурността на бебето си. Ето как да предпазиш малкото и да подсилиш тялото и ума му още в утробата ти. Съвременни проучвания на водещи университети в света ще ти помогнат да се погрижиш за себе си през 9-те месеца. А всички специалисти са категорични в едно: здрава майка = здраво бебе!
Осем важни стъпки за бременност без проблеми

Осем важни стъпки за бременност без проблеми

Всяка майка желае повече от всичко здравето и сигурността на бебето си. Ето как да предпазиш малкото и да подсилиш тялото и ума му още в утробата ти.

Съвременни проучвания на водещи университети в света ще ти помогнат да се погрижиш за себе си през 9-те месеца. А всички специалисти са категорични в едно: здрава майка = здраво бебе!

От първия триместър

1. По една ябълка на ден. Сигурно си чувала английската поговорка: Ябълка на ден държи доктора надалеч. Но може би не знаеш, че освен източник на здраве за теб, ябълките могат да предотвратят появата на астма при бебето ти. Върху това проучване се фокусират в университета в Абърдийн, като проследяват майки, които редовно консумират ябълки и стигат до заключението, че при техните бебета е много по-малко вероятно да се развие астма във възрастта до 5 години.
Ябълките съдържат силен антиоксидант, наричан флавоноид, който може да има предпазващ ефект за развитие на някои алергични заболявания.
В някои случаи флавоноидите могат да действат като антибиотици и така възпират функционирането на микроорганизми като вируси или бактерии.

Знаеш ли, че...зелените ябълки са сигурно средство срещу гадене в първите месеци на бременността.

2. Приемай само необходимите хапчета. При едно балансирано и пълноценно хранене бременната няма нужда да приема почти нищо допълнително освен 400 мкгр фолиева киселина до края на 12 седмица. Недостигът на фолиева киселина увеличава риска от анемия, раждане на мъртво дете, преждевременно раждане, прееклампсия, отлепване на плацентата, вродени дефекти на плода. Фолиева киселина има в пълнозърнестия хляб, броколите, граха, пресния лук и праз лука, както и в босилека.
Лекарите съветват да не се пренебрегва и редовният прием на 10 мкгр витамин D през цялата бременност, особено ако бебето се износва в зимния период, когато майката по-рядко е навън и слънчевите дни са по-малко. Витамин D има в достатъчни количества в мазните риби, което ги прави още веднъж предпочитани в менюто за бременни.

3. Осигури си релакс и спокойствие. Редуцирай нивата на стрес в ежедневието си – това е златно правило през бременността, в ползата от което никой не се съмнява. Слушай любимата си музика, организирай си срещи с любими хора и мисли положително за всичко, което ти предстои. Ако успееш да си създадеш този психологически комфорт, това със сигурност ще се отрази и на бебето. Майките, които са имали спокойна бременност, увеличават двойно шансовете си да се радват на спокойно бебе, сочат много наблюдения.

4. Пий мляко. Чрез млякото се набавя нужното количество калций, който е минерал от първостепенно значение за майката и бебето. Недостатъчната употреба на мляко може да доведе до забавяне на растежа на плода, твърди изследване, направено от канадски учени в Университета в Торонто. Млякото е и източник на витамин D, който е необходим за растежа на скелета и образуването на здрави кости на бебето. Според диетолозите не е необходимо бременните да консумират само нискомаслено мляко.
В проучване на холандски учени от 2007 г. се посочва, че майките, които ежедневно пият мляко през бременността си и в периода на кърмене, могат да предпазят бебето си от поява на алергии.

От втория триместър

5. Твърдо сварено яйце всеки ден. Присъствието на яйца в менюто на бременната е нещо задължително за растежа на здраво бебе, посочват изследователите. Яйцата съдържат важния витамин В, който подсилва паметта и развитието на мозъка. Проведено в щатския университет на Ню Джърси наблюдение доказва ползата от редовния прием на яйца между четвъртия и петия месец за раждане на по-едро и здраво бебе. Учените посочват, че най-важното условие е яйцата да бъдат твърдо сварени, за да се минимизира рискът от зараза със салмонела. Едно яйце дневно е добре да се включи в диетата на берменните и заради това, че яйцата са добър източник на желязо, което често е дефицитно през деветте месеца.

6. Редовна физическа активност. Умерените редовни упражнения гарантират успешно износване на здраво и умно бебе, категорични са изследователите. Германско проучване в тази насока показва, че бебетата на плъхове, подложени на редовни физически занимания, се раждат с 40% повече мозъчни клетки в зоната на мозъка, която отговаря за паметта и ученето. Американските учени също правят заключение, че майките, които тренират поне три пъти в седмицата по половин час, имат деца с по-висока интелигентност, координация и дават по-високи резултати на устни тестове до 5 г. си възраст.
Редовните интензивни разходки, плуването, гимнастиката във вода, пилатес и йога за бременни са най-добрият избор за физическа активност през бременността.

От третия триместър 

7. Хапвай редовно риба. Приемът на омега-3 мастни киселини или редовното хранене с мазни риби в последните три месеца на бременността може да подсили мозъчното развитие на бебето ти, сочи проучване на канадски учени.  Третият триместър на бременността е решаващ период за развитието на очите и мозъка на плода. Наблюденията на учените показват, че омега-3 мастните киселини, които се намират в мазните риби като херинга, сьомга, пъстърва, скумрия и риба тон, имат много добър ефект за формирането на сензорната система и моториката на бебетата. Затова препечената филийка със сардини може да бъде най-здравословната лека закуска между храненията в последните месеци, която ще добави нужните ти допълнително 200-300 калории на ден.

8. Не се лишавай от шоколадовите изкушения. Да, истина е! Учени от Университета в Хелзинки, Финландия, са открили, че майките, които са си похапвали шоколад през бременността, имат по-щастливи и по-активни бебета. Учените смятат, че стимулиращите доброто настроение вещества от шоколада, преминават и в бебето. Известно е, че какаовите вкусотии водят до покачване на хормона на щастието – ендорфин и това със сигурност се отразява и на нероденото ти съкровище. Разбира се, консумирането на повече един шоколад на ден не се препоръчва, още повече, че в шоколада има и кофеин, а той не е перпоръчителен за бебето.