Учените са измислили наименование за пристрастяването към здравословното хранене - орторексия. При това, причисляват заболяването към психичните разстройства
Все повече хора стават жертви на здравословното хранене. Те напълно се отказват от тестените изделия, маслото, алкохола и кофеина. И въпреки препоръките на диетолозите те не изглеждат щастливи. Самотните 30-годишни жени са най-податливи на ортoрексията.
За първи път името на заболяването бе споменато през 1997 г. от д-р Стивън Братман. Той описва разстройството като маниакално зацикляне върху здравословната храна. В резултат човек страда от недояждане, депресия и хронични неразположения. Много звезди страдат от орторексия. Те спазват жестоки диети и фанатично изпълняват различни спортни програми.
Според експерти от британската диетична асоциация именно знаменитостите дават лош пример на обикновените хора. За разлика от анорексията орторексията е трудна за диагностициране. Тя застрашава със заболявания на костите, сърдечни пристъпи, инсулт и диабет. Страдащите от новото психично заболяване се хранят само с „чисти“ продукти без добавки, масло, сосове и сол. Те заявяват, че само мисълта за печено пиле може да предизвика гадене.
При това тях не ги плашат нито проблемите с костната система, нито постоянната умора или нарушението на менструалния цикъл. Бременността също представлява проблем, тъй като води до прекратяване на тренировките. Самата липса на физически упражнения, които до скоро са снабдявали организма с ендорфин и адреналин, сега води до раздразнителност и агресия. Идеята за натрупване на няколко килограма пък изглежда просто трагична. Колкото повече килограми сваля болният от орторексия, толкова по-щастлив се чувства.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.