Операция „Зелен дом”

• от

Създай здравословен микроклимат в дома си, дори ако живееш сред отровите на големия град. Екологията постепенно се превръща в мисия на всеки, който мисли за бъдещето на децата си.
Операция „Зелен дом”

Операция „Зелен дом”

Създай здравословен микроклимат в дома си, дори ако живееш сред отровите на големия град.

Екологията постепенно се превръща в мисия на всеки, който мисли за бъдещето на децата си. Предизвикателствата са навсякъде: изгорели газове, прашни улици и армии от алергени, които ни преследват отвсякъде. За да не страда от алергии детето, за да е здрава кожата му (без зачервявания и петна), за да не боледува често от вируси, инфекции и бе на последно място - за да са спокойни сънищата на цялото семейство, погрижи се за зелена среда у дома.

Почистването – основно или повърхностно е най-добре да се извършва през първата половина на деня.

  • Килим – Почиствай пода и подовите настилки в сутрешните часове. Тогава организмът е по-слабо уязвим и по-добре се съпротивлява на действието на вредните бактерии и алергени (с които се срещаш по време на чистене).
  • Лампи, статуетки, вазички – Внимателно ги забърсвай отвътре и отвън.
  • Прозорци – Силно замърсените стъкла спират до 35 процента от слънчевата светлина в стаята. Това разбира се не вреди на въздуха в дома, но може да доведе до пробелми със зрението на детето. Никога не забравяй да забършеш и первазите.
  • Климатик – Ако домът ти е в близост до натоварена улица, избягвай да отваряш прозорците в часовете, когато трафикът е най-натоварен (сутрин – 8-9 часа, на обяд – 12-13 часа и вечер – 18-19 часа). Разчитай на чист въздух от климатика. НО при следните правила: разстоянието между детското креватче/ мястото за игра и климатика трябва да е не по-малко от два метра; редовно почиствай филтрите на климатика (иначе събраната мръсотия отива във въздуха). А въздушният поток не бива да е насочен към детето.
  • Зелени приятели – Чистият здравословен въздух у дома е невъзможен без растенията. Те отделят кислород и повишават влажността на въздуха, а някои (например фикуса, лимоновото дърво, алоето и зелената лилия) обезвреждат патогенните микроорганизми. Една-две саксии за всяка стая са напълно достатъчни.
  • Прозорци+ веранда – Проветрявай дома не по-малко от четири пъти дневно. 5-10 минути са напълно достатъчни, за да се освежи въздуха у дома. Въздушните сеанси са задължителни по време на дъжд и снеговалеж, защото тогава въздухът е най- богат на озон.
  • Всекидневна – В помещенията, където семейството прекарва най-много време прозорците трябва да се отварят на всеки час.
  • Детска стая – За комфортен живот влажността на въздуха трябва да се поддържа 50-60%. Най-ефикасният метод е с помощта на овлажнител за въздух. Това може да се постигне и с редовното освежаване с пулверизатор и ежедневното забърсване на повърхностите с влажна кърпа.
  • Спалня – Трябва да се проветрява веднага след ставане от сън (преди изгрев слънце въздухът е богат на озон и отрицателни йони) и след това отново след час.
  • Баня – След душ или основно миене на помещението, когато помещението се е изпълнило с пара и облак влага, трябва незабавно да се проветри, за да се отстрани прекомерната влажност (вредна за здравето). След час проветри отново.

Запотеното стъкло – първият сигнал за незабавно проветряване на помещението.

Внимавай за...

Химическите препарати. Използването им при чистене облекчава живота на всяка домакиня. Прахът не се връща така бързо, ако подът и мебелите са полирани със специален препарат. Но попаднал в ръцете на любопитното дете, препаратът може да предизвика отравяне. Затова избирай „природни” препарати като:
- оцет - за почистване на прозорците (смеси равни части оцет и вода и избърши стъклата и огледалата с мека памучна кърпа, забърши със суха кърпа) и за почистване на печката от мазнина (полей с оцет и мини със суха гъба);
- зехтин – с няколко капки зехтин и мокра кърпа можеш да полираш лакираните дървени повърхности;
- лимон - кората на изстискан лимон почиства мивката от бактерии;
- сол – за почистване на загорели съдове (посипи дъното с дебел слой сол и след няколко часа измий);
- белтък – за връщане лъскавината на кожените мебели (потопи мек вълнен парцал, напоен с разбит белтък + 1 с. л. терпентиново масло);
- амоняк – за почистване плочките в кухнята и банята (накрая излъскай плочките със суха кърпа).

Автор: Велиана Симеонова