Едно от притесненията за начинаещите родители е къпането на бебето. А това занимание освен лесно, може да е и много приятно.
Като всяко начало и това е трудно, но с малко практика с половинката ти ще придобиете смелост. Ако първата баня ви притеснява, помолете някой да ви покаже как става (например бабата или някоя друга близка). И скоро къпането ще се превърне в любим ритуал на цялото семейство.
Първо - на част
Докато пъпчето на новороденото все още не е паднало, е най-добре да го къпеш на части, като внимаваш да не намокриш остатъка от пъпната връв. Използвай мека навлажнена гъба и лекичко измий телцето му с нея. През деня можеш да миеш лицето, вратлето, ръчичките и дупето (след смяна на пелените). Необходимо е пеленачето да бъде къпано цялостно всеки ден сутрин или вечер – това е част от ежедневния тоалет. Използвай специалните бебешки продукти за баня, за да избегнеш опасността от алергии и други кожни проблеми.
Деликатни зони
Освен с пъпчето на новороденото, трябва да внимаваш и с ушичките му. Най-добре е да забравиш за клечките за уши и вместо тях да подсушиш внимателно с мека кърпа. Това е напълно достатъчно. За измиване на очите и нослето можеш да използваш памучни тампончета, без да оказваш натиск.
Правила за безопасност
- Предварителна подготовка. Подготви нещата, които ще са ти необходими преди да започне къпането – мека гъба, сапун, шампоан, хавлия, ваничка, термометър, играчки, чисти дрехи... Това ще те улесни значително. Опитай се да бъдеш организирана и подредена, за да си спестиш ненужна загуба на време в търсене. Можеш например да използваш кош за баня, в който да прибираш всички неща така че да са ти под ръка. Едва след като си готова, съблечи дребосъчето и го подготви за баня.
- Подходяща температура. Имай предвид, че бебето все още е с не усъвършенствана терморегулация, а кожата му е изключително нежна и то лесно може да се опари. Затова винаги проверявай температурата на водата във ваничката с помощта на термометър – той трябва да отчита температура, близка до телесната (36-37градуса). След като придобиеш известен опит, ще можеш да преценяваш и с ръка (като натопиш китката или лакътя си) – водата трябва да е приятно топла, но не гореща. Важно е също и помещението, в което ще къпеш бебето, да е добре затоплено (до 24-25 градуса).
- Никога не оставяй бебето само във водата! Дори и да става дума за минута или секунди, те може да са от голямо значение за сигурността на малкото.
- Избери подходящо място. Не е задължително къпането да става в банята – ако тя е твърде тясна, можеш да къпеш бебето и в друго помещение, като поставиш коритото на хоризонтална равна повърхност, която е достатъчно стабилна и сигурна.
- Придържай го добре. Отначало започни с потапяне на крачетата и не забравяй да придържаш вратлето на мъника, а за да не измръзва тялото му, го поливай внимателно с каничка.
- Спазвай правилото „отгоре-надолу, отпред и отзад“ - в тази последователност е желателно да протича къпането на тялото. Започни с лицето и главата (измий я с нежни движения с ръка като внимаваш шампоанът да не попада в очите) и продължи към другите части от тялото. Завърши с измиване на гениталиите (винаги отпред назад) и изплакни с чиста вода.
- Превърни къпането в игра. Именно това е най-забавната част. В началото не е изключено дребосъкът да се страхува от водните приключения, но скоро може да установиш, че къпането му се струва забавно: тогава той ще се залива от смях и ще се радва във ваничката му да присъстват гуменото патенце, книжките за баня или плаващото корабче. Включи и тях в този така специален ритуал!
На финалната права
След баня увий бебчо в кърпа с качулка, за да не настива главата му и го отнеси в достатъчно топло помещение (където няма отворени прозорци или работещи в близост климатици). Не оставяй мъничето за дълго в мократа хавлия, за да не настине. Преди да го облечеш в новите му чисти дрешки, го подсуши добре, като обърнеш внимание на всички гънчици, където се събира вода – това трябва да стане с леко потупване с хавлията, без търкане, за да не се разрани кожата. След като намажеш тялото му с бебешко олио или мляко, можеш да поставиш новата пелена и да го облечеш. И така до следващия път :)
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.