Смяташ, че домът ти е най-безопасното място за твоето дете, точно според поговорката „Моят дом е моята крепост“, нали? И в сравнение със света навън, който с всеки изминал ден става все по-жесток и по-суров, може би си права. Но замисляла ли си се, че твоето съкровище го дебне опасност и между сигурните стени на уютното ви жилище? Не? Вероятно, защото не си даваш сметка, че повечето вещи от интериора, които използваш механично в ежедневието, също са потенциална заплаха за здравето на детето ти. Прочети следващите няколко „предупреждения“, за да разбереш кои са опасните зони, в които да не допускаш твоя мъник.
Електрическите уреди
Изгарянията от ютия са често срещани сред малките деца. Шокиращото е, че според последните проучвания, 74 % от тези наранявания са получени под надзора на възрастен. Нужна е само секунда невнимание и ще чуеш палавникът ти да плаче сърцераздирателно заради поредната пришка от изгаряне. В стремежа си да опознаят средата около себе си, децата обичат да се докосват до всяко нещо, което видят. Затова обикновено най-често са засегнати ръчичките им и ако не се вземат навременни мерки, може да се стигне до инфекция и загуба на сетивност.
Как да го предотвратиш
Трябва да държиш ютията и всички горещи предмети извън обсега на детето. Това означава да изключваш уреда от контакта, веднага щом приключиш с използването му. За по-сигурно го остави да се охлади на балкона или на високо място, където малчуганът не може да го стигне. Не забравяй да навиеш и кабела, защото много често възникват злополуки, когато детето се спъне в него. И още нещо – средната възраст на децата, пострадали от изгаряне, е 17 месеца, затова бъди особено внимателна, ако и твоят малчуган спада към тази възрастова категория.
Дървените люлки
Повечето родители мислят, че е хубаво да оставят децата си свободно да играят на люлките в двора или в градинката. Но точно тези малчугани са застрашени от поемане на аресеник в организма, а оттам - и на заболяване от рак. Арсеникът се използва при обработката на дървени конструкции за открити пространства и според проучванията не изветрява с времето. При досега на детето с люлката или катерушката, веществото се полепва по пръстите му и се просмуква в организма му. Оттам всичките органи са изложени на опасност.
Как да го предотвратиш
Бъди сигурна, че всяка чисто нова конструкция съдържа арсеник. Затова алтернативен и по-безопасен вариант е да вземеш композиция от чедар или преработена пластмаса. Разбира се, ако семейният бюджет не го позволява, не забравяй на всеки шест месеца да лакираш дървените плоскости. Лакът прониква в пукнатините и създава бариера между пръстите на детето и арсеникът, съдържащ се в дървото. И още едно основно правило: уверявай се, че малчуганът си е измил хубаво ръчичките, след като е пипал конструкцията.
Телевизорът
Може да ти звучи нелепо, но се случва по-често, отколкото си мислиш. По-голямата част от пострадалите деца са на възраст между 1 и 3 г., които най-често нараняват главата си и по-рядко се отървават с фрактура на някой от крайниците си. Проблемът е, че телевизорът обикновено не е застопорен към мебелите или към стената, поради което възможността да падне върху детето ти е много голяма. И дори да не е много голям, приемникът все пак тежи повече, отколкото крехкото телце на мъника ти, което може да доведе до сериозни последици.
Как да го предотвратиш
Подсигури всички телевизори в дома си като ги захванеш с болтове и скоби към мебелировката или на стената. Ако детето ти е под 3 г., не му позволявай да се доближава до него, без надзора на възрастен.
Шумът
В този модерен технологичен свят всичко издава някакъв шум. Понякога нивото на звукова активност е толкова високо, че се носи извън пределите на жилишето. При това, за да са още по-увлекателни, детските играчки също вече са озвучени. Но тук се крие опасността. Доказано е, че някои от тях излъчват шум с височина 110 децибела, който е еквивалент на озвучаването при рок концерт. Такъв шум не само може да увреди детския слух, но може да повлияе отрицателно върху езиковото му и познавателно развитие. В допълнение, шумът генерира стрес и прави концентрацията трудна.Според изследванията, за разлика от връстниците си, деца живеещи в квартали с по-интензивен трафик, страдат от по-високо кръвно налягане, сърдечни проблеми и повишено ниво на стресови хормони.
Как да го предотвратиш
На първо място, слушай телевизия и радио на приемливо ниво на звук. Съгласи се, че не може те да се извисяват над съвкупността от шумове, произвеждани от още няколко уреда. Също така, опитай се да говориш на детето си по-тихо и въведи правило да не се провиква през стаите. Въведи часове за тишина, когато мъникът ти може да чете, да рисува или да учи. Колкото до играчките, избирай такива, които издават по-малко шум и за по-сигурно искай да ти ги демонстрират в магазина. А за да се абстрахираш от външните шумове, уплътни прозорците и вратите.
Без значение колко мерки взимаш помни, че докато расте, твоето малко съкровище постоянно ще се наранява. Но дребните драскотини са част от етапите, през които то ще минава. Не винаги ще можеш са бдиш над него, но се постарай да направиш всичко, което зависи от теб, за да сведеш до минимум възможностите да се нарани. Замисли се как си наредила мебелите в дома си, от какъв материал са и дали имате домашен любимец, защото във всеки на пръв поглед маловажен детайл се крие опасност за твоето дете. Домашните фитнес уреди, ремонтът, каишката против бълхи на кучето – всичко може да му повлияе през пършите години от живота, ако не се погрижиш навреме.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.