Опасни ли са вирусните инфекции през бременността?

• от

Здравето на очакваното бебе зависи и от това как ще премине бременността. Ето защо е добре да бъдеш нащрек за всички възможни рисковe през 9-те месеца.
Опасни ли са вирусните инфекции?

Опасни ли са вирусните инфекции?

Здравето на очакваното бебе зависи и от това как ще премине бременността. Ето защо е добре да бъдеш нащрек за всички възможни рисковe през 9-те месеца.

Щом си бременна, вече знаеш, че отговаряш не само за себе си, но и за още едно малко и невинно създание. Затова бъди внимателна към себе си, не рискувай със здравето. Сега, когато есенният сезон е характерен с настинките, избягвай контакт с болни, ако е възможно ограничи и ползването на градския транспорт. Но не пропускай плануваните консултации при гинеколога. Наблюдаващият лекар ще ти обясни за нужните профилактични мерки, които ще ти осигурят спокойствието, че всичко е наред.

Рубеола

Това е остро вирусно заболяване, което се предава по въздушно - капков път и се проявява чрез ситен обрив. При това рязко се повишава температурата, увеличават се лимфните възли, възможно е силно главоболие и болки в мускулите и в гърлото. Рубеолата е опасна, защото вирусът може да проникне през плацентата и да навреди на плода. Колкото по-рано през бременността е станало заразяването, толкова по-голям е рискът от нарушения в нормалното развитие на детето.

Ако имаш подозрения, че си била в контакт със заразен от рубеола или не си боледувала като дете, осведоми доктора и си направи анализ за наличие на антитела. В някои страни изследването за рубеола е задължително за бременните. У нас не е, прави се само при индикации за заболяването. Често пъти наличието на рубеола води до прекратяване на бременността, тъй като уврежданията на детето са много тежки. Само след генетична консултация може да се рискува бременността да бъде продължена.

Хепатит

Веднага щом се регистрираш, че си бременна, се прави изследване за хепатит. То е задължително, защото болестта може да протече и без симптоми, а последствията за плода от подобна вирусна инфекция могат да са неприятни. Вирусът попада в организма чрез хранителни продукти и вода, а също и чрез кръвта. Симптомите на заболяването са същите като при обичайната простуда: кашлица, отпадналост, гадене, понякога и повишена температура. Може да забележиш също, че цветът на урината е по-тъмен или получаваш сърбеж по кожата. Лечението обикновено се провежда в болница.

Варицела

Това е т. нар. едра шарка и се предава по въздушно-капков път. Варицелата също е вирусно заболяване и може да увреди плода (умствено изоставане, слепота, кожни изменения). Случаите на заразяване през бременността са редки, тъй като повечето възрастни са прекарали заболяването като деца и имат изграден имунитет. За твое успокоение можеш да си направиш кръвни изследвания за наличието на защитни антитела, които се образуват след преболедуване от варицела и остават за цял живот.

Морбили

Това е т. нар. дребна шарка и е вирусно заболяване. Разпространява се по въздушно-капков път. Вирусът засяга най вече кожата, лимфните възли и дихателните пътища. Признаците са висока температура, кашлица, зачервени очи. До два дни, след като температурата се понижи, избива кожен обрив – розово-червени петънца. Заболяването по време на бременност крие риск от спонтанен аборт и преждевременно раждане.

Херпес

Ако този вирус попадне в организма, той си остава в него завинаги. Живее в „спящо“ състояние, докато не се активизира от понижения имунитет. Макар че херпесната инфекция не може да бъде излекувана, активността на вируса може да бъде потисната чрез различни методи. Ярък признак за наличие на херпес са сърбящите и болезнени мехурчета, които най-често се появяват по устата или половите органи.  Само гениталният херпес е опасен, защото по време на раждане бебето може да се зарази, а и тогава секциото няма как да се избегне. Преди появата на мехурчетата се усеща щипене, боцкане, парене и сърбеж на мястото, където ще се „разположат“.

Грип

Разпространява се по въздушно-капков път. Попадне ли вирусът в организма, бързо се размножава и се разнася чрез кръвта по цялото тяло. Започва с повишена температура, хрема, кашлица, болки в мускулите и ставите. Лечението на грипа по време на бременност има своите особености. Много от противогрипните препарати са противопоказни за бременни– напр. аспирин, някои лекарства против кашлица. Ударната доза витамин С, която според някои специалисти върши чудеса, не е за теб точно в този момент. Бременността не е време за експерименти. Горещите вани също са противопоказни за твоето състояние. Може да ти се отразят добре хомеопатичните лекарства, парацетамол и билковите чайове. Но избягвай самолечението и се консултирай с лекар, дори да имаш само лека кашлица или хрема. Много е важно заболяването да бъде разпознато правилно – грипът понякога може да се „сбърка“ с бронхит или ангина. А методите на лечение са напълно различни.

Нужно е да знаеш...

Вирусите влияят на бременността и развитието на плода, особено в първите месеци. Своевременното и адекватно лечение могат да предпазят теб и бебето от нежелани последствия. Затова още при първите симптоми, дори да ти се струват незначителни, непременно потърси компетентното мнение на специалист. Дори и след като премине, непременно посети наблюдаващия те гинеколог, за да направи нужното ултразвуково изследване на плода. Така ще бъдеш спокойна и уверена, че рискове няма. 

Профилактика

Всички вирусни инфекции са контактни, т. е. заболяването се предава от човек на човек, независимо по какъв път (въздушно-капков, кръвен и т. н.). Ето защо, за да се предпазиш от „нежеланите посетители“, е добре да спазваш основни правила като:

  • Избягвай места, където има много хора;
  • Спазвай нужната хигиена;
  • И при най-леката настинка не се колебай веднага да потърсиш лекарска помощ;
  • Не забравяй приема на фолиева киселина и витамини (лекарят ще ти препоръча какви и в какво количество);
  • Ваксини по време на бременност не се правят.