През месеците юли и август насекомите хапят и жилят най-много. Пази детето и реагирай бързо при евентуален инцидент.
Комари и паяци
Ухапането от комарите и паяците по принцип не предизвиква остра алергична реакция, но въздейства като източник на алергени. Като цяло „срещата“ с комарите е безобидна, но предизвиква неприятно усещане за детето - сърбеж и зачервяване, което обикновено отшумява за 1-2 дена.
При ухапване от паяк обаче е възможна възпалителна реакция – обърни внимание на лимфните възли, намиращи се в близост до ухапването. Ако възпалението не премине до ден – два, непременно потърси лекарска помощ. Понякога мястото на ухапването може да се замърси (например поради разчесване) и да се инфектира. Тогава са възможни и нежелани усложнения.
Сред опасните паяци са Черната вдовица и Кафявият отшелник, но те се срещат рядко в България, главно в слабо населени селски райони. Симптомите при ухапване от тези паяци са силна болка, гадене, мускулни спазми, треска, затруднения в дишането.
!!!Твоята задача: максимално да предпазиш детето от комари и паяци и - съответно при ухапване - да реагираш адекватно.!!!
Как да предпазиш детето от ухапване?
* Избягвай играта на места, където паяците несмущавано плетат мрежите си, а комарите са в повече от обикновено - мазета, тавани, гаражи, локви, блатисти месности. Имай предвид, че не всички деца се плашат от паяците например. Напротив, има смели малчугани, които обожават да хващат и разучават всякакви видове насекоми. Но докато порасне бъдещия изследовател:) е добре да знае, че трябва да бъде предпазлив.
* Използвай репеленти. Те отблъскват насекомите, без да ги убиват. Не са токсични, но все пак не прекалявай. Не ги нанасяй на лицето на малчугана - има опасност от попадане на препарата в устата или очите.
* При най-малките репелентът може да се нанася върху дрехите. Ако решиш да използваш такъв, обърни специално внимание на съдържанието на веществото, което отблъсква насекомите (за деца не би трябвало да бъде повече от 10%). *След употреба не забравяй да си измиеш ръцете. Репелентите за затворени пространства под формата на свещи и таблетки също осигуряват определена защита. Обикновено не действат зле на човека, но ако има малко дете в в стаята все пак е по-добре прозорецът да бъде отворен.
* Ако детето е ухапано от комар, използвай козметичен продукт, който успокоява сърбежа. При ухапване от паяк се препоръчва кортизонов крем. И в двата случая следи детето да не разчесва мястото на ухапване, за да не се предизвика инфекция.
Пчели и оси
Пчелите жилят само когато се чувстват застрашени, а след ужилването - умират. Осите обаче са агресивни по природа (особено през есента, когато храната им намалява). Осата може да жили отново и отново. Смята се, че ако ужилването от пчела или оса е за пръв път не би трябвало да доведе до по-сериозни проблеми. Обикновено се появява кратковременна болка и парене, кожата почервенява, следва оток, който след 1-2 часа спада. Но ако детето е алергично към ухапване от насекоми, са възможни усложнения. Понякога се появява обрив по цялото тяло.
!!!Има случаи, когато се стига до класическия алергичен шок – спастична кашлица и усещане на задух, изпотяване, спадане на кръвното налягане с виене на свят и колапс. При подобни състояния незабавно се обърни към лекар.!!!
Как да предпазиш детето от ужилване?
* Постави предпазни мрежи на прозорците у дома. Когато обличаш детето за разходка сред природата, добре е да знаеш, че бялото, зеленото и кафявото по-малко привличат насекомите.
* Ако сте на село или на вила, провери за гнезда на оси. Огледай добре тавана, двора, откритите тераси. Избягвай косенето на тревата, подрязването на храстите в присъствието на детето.
* Внимавай по време на пикници и барбекюта или когато сте на открити пазари. Имай предвид, че бонбоните, сладкишите и месото привличат осите. По принцип е желателно да се избягва хранене на детето на открито.
* Не оставяй навън отворени безалкохолни напитки. Осите могат незабелязано да влязат в шишето или чашата и при отпиване да ужилят в устата или гърлото.
* Избягвай също разходките покрай места с кошери и цветни лехи. За детските крачета е полезно да ходят боси по тревата, но в периода на пчелите и осите е по-добре да бъдеш внимателна.
* Парфюмите, дезодорантите, слънцезащитните кремове също привличат досадните насекоми. Както и потта. Затова грижи се за хигиената на малкото и бъди внимателна с уханията :).
* Ако насекомо кръжи около вас, най-важното е първо да запазиш спокойствие. Избягвай резките движения, за да отпъдиш натрапника. Ако видиш кацнала оса, внимателно я отстрани с леко помахване с ръка. Повечето насекоми отминават и няма да ужилят спонтанно, ако не са заплашени.
* Не убивай пчела или оса в близост до нейното гнездо. Когато се чувстват застрашени, пчелите и осите отделят летливи вещества, които привличат останалите насекоми и ги карат да жилят.
Нужно е да знаеш...
Какво да направиш, ако детето е ужилено?
1. Извади жилото с пинсета.
2. Дезинфекцирай мястото със спирт и сложи студен компрес от вода или лед.
3. Обърни внимание къде точно е ужилено детето. Най-опасни са ужилванията около гърлото – устата, езика, вътрешната страна на бузите, небцето, шията. (Възможно е да се случи, ако насекомото е било скрито в плод или в шише от сок например.) Отокът на меките тъкани в тези области може да доведе до задушаване. Ето защо трябва незабавно да се обърнеш към лекар.
4. Наблюдавай детето внимателно през следващите 30 минути. Следи как се чувства, наблюдавай за промени на мястото на ужилването.
5. В случай, че забележиш нещо необичайно – например алергични реакции като виене на свят, оток, обриви, не се колебай спешно да потърсиш медицинска помощ.
6. Ако ужилванията са повече (5-6) се появява обща токсичната реакция и спешната лекарска намеса е наложителна!
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.