Около 14 хил. деца у нас не ходят на детска градина

• от 1

Около 13-14 хил. деца у нас не ходят на детска градина, макар за 6-годишните да е задължително...

Около 14 хил. деца у нас не ходят на детска градинаОколо 13-14 хил. деца у нас не ходят на детска градина, макар за 6-годишните да е задължително, съобщи заместник-министърът на образованието, младежта и науката Милка Коджабашиева. По думите й вече имало данни от анализа за предучилищната подготовка на 5-годишните.

Според Коджабашева съществувала възможност в системата да бъдат обхванати и 5-годишните деца в детските градини, където има свободни 11 хил. места в страната. От друга страна това би могло да създаден затруднения, защото в отделни населени места можело да има излишък, а в други – недостиг. Въпреки това програмата вероятно щяла да стартира дори и в София и Варна, където местата не стигат, от следващата учебна година.

Модулът „Чаша топло мляко и закуска” пък ще бъде насочен предимно към тези ученици, които ходят на училище заради него - около 6-7 %. Училищата вече ще трябва да правят предварителни заявки да ползват модула. През тази година средствата по националните програми са по-малко, защото са извадени редица дейности като кариерното развитие и диференцираното заплащане. Безплатните учебници на учениците от 1 до 4 клас също са изключени, както и средствата за подобряване на учебно-техническата база, програмата за съфинансиране на общински инвестиционни проекти. Националните програми за развитие на средното образование за 2010-а година са на стойност 105 млн. и 200 хил. лв.

По програмата „Оптимизация на училищната мрежа” са предвидени 26 млн. лв, а за обхвата на учениците в задължителна училищна възраст 30 млн. лв. За квалификация на учители и директори МОМН отделя 1, 7 млн. лв, а по програмата „Училището – територия на ученика” 5,5 млн. лв. По въвеждането на системата за външно оценяване ще се дадат 13 млн. лв, а за модернизация на материалната база – 5 млн. лв. По националните програми за въвеждане на информационни технологии, саниране на училища, модернизиране на професионалното образование ще се отделят съответно по 2 млн. лв, 10 млн. лв и 4 млн. лв.

Тази година държавните зрелостни изпити ще се проведат на 14-ти май по БЕЛ и на 17 май по втори задължително-избираем предмет. Великденската ваканция за учениците от 1 до 11 клас ще бъде от 1 до 11 април, а за 12 клас – 1 до 6 април. „Странен е протестът на учениците, разбираем, разбира се. И на мене ми бяха малко почивните дни ако трябва да бъда откровена”, коментира зам. - министърът по повод недоволството на учениците, че през тази година коледната им почивка е била с ден по-малко. По отношение на обхвата на 5-годишните в предучилищна подготовка, Коджабашиева обясни още, че вероятно ще може всеки родител, който има възможност да взема детето си още на обяд и сам да се грижи за подготовката. В този смисъл, според нея, въвеждането на целодневното обучение е въпрос на организация и логично ще възникне въпросът за обвързването на края на учебния ден с края на работния ден на родителя. /БГНЕС