Ох, боли!Как да разбереш какво го боли детето?

• от

„Боли ме“ - казва детето и показва с пръстче в неопределена посока. Как да разбереш какво го боли? Колкото по-малко е детето, толкова по-трудно е да разбереш от къде идва дискомфортът. За да се изясни ситуацията е необходимо да потърсиш педиатър, който все пак да постави диагноза.
Ох, боли!Как да разбереш какво го боли детето?

Ох, боли!Как да разбереш какво го боли детето?

„Боли ме“ - казва детето и показва с пръстче в неопределена посока. Как да разбереш какво го боли?

Колкото по-малко е детето, толкова по-трудно е да разбереш от къде идва дискомфортът. За да се изясни ситуацията е необходимо да потърсиш педиатър, който все пак да постави диагноза.

Родителите са длъжни да реагират на всяко оплакване на детето, особено ако то не е еднократно. Един и същи признак може да означава незначителен проблем, възрастова особеност или сериозно заболяване. В арсенала на педиатрите има много способи за изясняване причината на случващото се. За щастие в повечето случаи оплакванията бързо преминават след нужното лечение, а понякога и като че ли от само себе си. Когато положението е твърде неясно се действа по метода на изключването. След като провери различните органи и системи, лекарят ще отсее онези, които функционират нормално и така ще се добере до истината. А мама трябва да бъде достатъчно наблюдателна към здравето на своето съкровище. За изясняване на диагнозата, тя най-вероятно ще бъде попитана от лекаря за различни подробности - кога и при какви обстоятелства се появяват оплакванията - след сън или след разходка, по време на активно движение или в спокойно състояние, преди или след хранене и т. н.

Болка в главата

Към този симптом трябва да се отнесеш внимателно. Може би първият въпрос на доктора ще е, дали детето не си е удряло главата. Ударът причинява вътрешни увреждания, които трябва бързо да се идентифицират. Следващият етап е - снемане на анамнеза. Ако по време на бременността и раждането е имало усложнения, например хипоксия, то главоболието на растящото човече може да е от това. За да се уточнят версиите, педиатърът ще попита как спи детето, имало ли е гърчове. И още една хипотеза, една от най-често срещащите се, е преумората. И тук изводите се основават на информацията за дневния режим.
Ако педиатърът реши ще препоръча консултация с невролог и ще прецени нужни ли са допълнителни изследвания и съответно какво да бъде лечението.

Болка в ухото

Може да решиш, че в този случай, диагнозата е една - отит. Но болката в ухото може да се появи и на фона на други заболявания, например ринит или фарингит, които дори не са ясно изразени. Когато в резултат на тези болести се получава подуване на лигавицата на носоглътката, неприятните усещания се разпространяват и на други, разположени наблизо органи - ухото, носа.
Специалистът „уши-нос-гърло“ ще назначи нужните изследвания за да постави точната диагноза.

Болка в носа

Тази болка може да бъде преди всичко от продължителен ринит или синузит. Опитвайки се да се отърве от секретните образувания, детето травмира горния слой на кожата или вреди на лигавицата при затруднено издухване. Това е твърде възможно, когато секретите от носа са жълти или зеленикави. В този момент се присъединява и бактериалната флора и тогава е възможно да се наложи включването на антибиотик.
Болките в областта на носа може да възникнат в резултат на контузия на носа или попадане на чуждо тяло в него. Децата често поставят малки предмети в нослето. Не винаги това може да се установи с просто око. Понякога се налага ендоскопско изследване за изясняване на диагнозата.

Болка в гърлото

Всички възможни варианти ще са свързани с фаринкса - вирусна или бактериална инфекция, фарингит, ангина, тонзилит, скарлатина и т. н. Всяка една болест има своето лечение, затова е нужно е да се уточни коя е причината за болките в гърлото. Понякога е достатъчен само преглед при педиатъра, но има случаи, когато се налагат различни изследвания (например кръвно или микробиологично изследване). ,

Болка в очите

Болката в очите, като симптом, се среща рядко. Усещане за парене в очите може да има при конюнктивит и други възпалителни процеси. Остротата на зрението се снижава, ако детето дълго време гледа телевизия, играе на компютъра, чете или рисува при лошо осветление или не носи очилата, които са предписани.
При проблем с очите се обърни към офталмолог, който ще провери остротата на зрението и ще назначи лечение при възпалителни процеси.

Болка в корема

Не подминавай оплакванията в корема, дори да са единични. Те могат да значат инфекциозно заболяване, хранително отравяне, възпаление на апендикса, стомаха, панкреаса и др. При това първите симптоми при всички изброени заболявания са идентични - повръщане, висока температура, силна болка. Ако са налице подобни неразположения потърси лекарска помощ. Понякога се налага и прием в болница, в случай че е нужно постоянно лекарско наблюдение.

Болка в краката

Децата често се оплакват от болки в краката. Подобен дискомфорт може да се появи в периода на интензивен растеж. Също така костно-мускулни проблеми може да има след прекарана болест (силна простуда, грип, пневмония) или като следствие от голямо физическо натоварване.
Педиатърът ще прецени дали е нужна консултация с ортопед, хирург, ревматолог.

Автор: Борислава Байкушева-Бонева
Консултант: д-р Павлина Андреева, педиатър, „Здраве“ 14 ООД, София