В детска възраст, особено през първите пет години, стъпалото може лесно да се деформира, особено ако обувката не е избрана правилно.
Окончателно стъпалото (неговата форма, пропорция и структура) се формира до 18-тата година. А дотогава преминава през няколко етапа и се нуждае от грижи. Като тук се включва и избора на обувки. Защото е важно детските крачета да се чувстват удобно и да бягат все повече и повече...
Обувки от раждането до 1 година
В тази възраст обувките имат по-скоро декоративно значение, отколкото практическо. Те трябва да се отличават с максимална лекота, мекост, удобство, минимално шевове, лесно да се обуват и прилепват на крачето. Имай предвид, че стъпалото в тази възраст е много меко и гъвкаво.
- По принцип докато детето проходи стабилно е по-добре да му обуваш крачетата само с чорапки или терлички. Нека те са широки и еластични, с около 5 мм по-дълги от стъпалото, така че пръстчетата да се движат свободно, а стъпалата да не са пристегнати.
- В периода на прохождане се препоръчват чорапки с неплъзгащи се подложки, за да може детето с рецепторите на стъпалото си да усеща повърхността, върху която стъпва.
- Все пак първите обувчици можеш да купиш между 9-12 месец, но не забравяй, че ходенето на босо е много важно за развитието на крачетата. Така стъпалото се масажира и се оформя правилно.
Обувки от 1 до 3 години
Костите още не са укрепнали, а сводовете не са оформени. Ходилото е плоскостъпно (това е нормалното физиологично плоскостъпие). Обикновено около първата годинка са и първите уверени самостоятелни стъпки.
- За да бъдат обувките от полза, нека те са изработени от естествени материали, които осигуряват добър микроклимат за ходилото.
- Подметката им трябва да е еластична в предната си част, за да може да се огъва при ходене, фортовете да са твърди, за да държат петата права.
- Обувките за проходилото дете трябва да са с високи твърди фортове, които да обхващат глезена и да го държат изправен.
- Между пръстите на крака и обувката е необходимо да има разстояние от 1 см, за да не се притискат и деформират пръстите на крака.
„През първите няколко години подменяй обувките на около 3-4 месеца, тъй като крачетата растат много бързо. В никакъв случай не ползвай обувки, носени от друго дете. Всеки крак има своя форма, стъпва по определен начин и променя обувката така, че може да деформира крака на следващия притежател.“
Обувки от 3 до 5 години
В този период бързо се развиват мускулите и сводовете на стъпалото. Ходилото започва да се стеснява, но все още предната му част е широка. Мекостта и гъвкавостта продължават да са характерни и за тази възраст. А детето става все по-подвижно и готово да „покори“ нови върхове със своите малки крачета.
- Преди всичко детската обувка трябва предпазва крачето от травми, да осигурява благоприятен микроклимат за ходилото, да отговаря на неговите анатомични и физиологични особености.
- Неподфходящата обувка може да доведе до плоскостъпие и други деформации.
- Обръщай внимание дали обувката отговаря на размера на крака. Тъй като малчо не усеща ако обувката му е тясна, това не му пречи и не усеща болка (обяснението е наличието на масти тъкани на ходилото, които притъпяват усещаното за болка).
- Ако обувката е прекалено голяма, това също не е добре – ходилото остава без опора, а кожата на крачето може да се нарани.
Размерът на обувката
В повечето случаи се оказва сложно за родителите да определят дали детската обувка вече не е станала малка. Ето признаците, по които можеш да прецениш.
- Има ли място за палеца? Когато детето е изправено провери има ли разстояние между палеца на крака и обувката. Трябва да 1 см разстояние.
- Виж върхът на обувката. Ако е малка, кожата в предната част е опъната.
- Как изглежда задната част на обувката? Ако като че ли излиза от външната страна на обувката, това означава, че е време за следващия номер обувки.
Мнението на ортопеда
д-р Калин Димитров, ортопед, МБАЛ „Токуда Болница София“Първите самостоятелни крачки имат огромно значение в живота на детето и неговите родители. Настъпва преразпределение на натовареността на гръбначния стълб, тазобедрените стави, вестибуларния апарат и се активизира дейността на мускулите. Ето защо към покупката на първите обувки трябва да се подходи отговорно. Защото те формират походката и осанката и неправилния избор може да бъде причина за различни неразположения (плоскостъпие, мазоли). Детската обувка трябва да бъде удобна, да предпазва от наранявания, да съответства на анатомично-физиологичните особености на стъпалото. Особено внимание обърни на материала, от който е направена. Добре е да бъде от естествени материи (отвън и отвътре) – кожа, велур, набук. Тъй като детските крачета се потят, обувката трябва да бъде от висококачествен материал, за да позволява на ходилото да „диша“ и да остава сухо. Избирай такива обувки, които в предната си част са широки, а в задната са устойчиви (с открита пета не се препоръчват). Добре е за всеки сезон детето да има минимум два чифта обувки.
Автор: Борислава Байкушева-Бонева
Консултант: д-р Калин Димитров, ортопед, МБАЛ „Токуда Болница София“
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.