
Обърнат режим "Нощ като ден"
По-горе описаната ситуация за съжаление се среща достатъчно често. През първата година след раждането си детето е повод за гордост и обожание през деня. То не капризничи, спи, храни се и е тихо, кротко и весело. Но всички тези достойнства изчезват в мига, в който уморените родители решат, че е време да поспят и те. Това явно противоречи на намеренията на мъника, който отваря уста и започва да демонстрира неимоверна активност, веднага след като е сложен в креватчето. В резултат нощта се превръща в безкрайно веселие с неясен краен срок… Песни, гушкане, люшкане, хранене, разходки, пиене на вода, седене на гърне – всичко, за което се сетиш, но не и сън. Епизодично детските очи се затварят, но малчуганът не спи дълбоко, нито продължително. С две думи, на родителите не им е никак скучно през нощта. Обърни внимание, че не става въпрос за капризното дете, което изисква денонощно вниманието на мама и татко, а за това, на което обикновено бабата е поставила диагноза „обърнат режим“.
КАКВО ВЛИЯЕ НА СЪНЯ?
Подобно положение не се отразява кой знае колко на здравословното състояние на детето, но съвършено не устройва родителите. И тъй като е изключително важно мъникът да има здрави, пълноценни, весели и бодри родители – проблемът не бива да се подминава. Практическата реализация на комплекса от действия, насочени към нормализирането на начина на живот, изисква определени знания. Детето не може без сън. Но продължителността и дълбочината на съня зависят от много фактори и само на един от тях – възрастта на детето – не можем да окажем влияние. Останалите се поддават на контрол и корекция. Тук всичко е в нашата власт.
Личният опит на всеки възрастен доказва, че желанието за сън в конкретен момент зависи от три основни параметъра:
- Интензивността на изразходването на енергия: колкото повече са „загубите“ й, толкова по-голямо е желанието за сън.
- Продължителността и дълбочината на предходния сън, а също и колко време е минало от него.
- Съотношението на сън и прием на храна – ситият обяд води до сладък сън.
На съня оказва влияние здравословното състояние на малчугана – болката, повишената температура, кашлицата, повръщането и други „прелести“.
Но проблемът с обърнатия режим на живот няма връзка с конкретните болести, а и е трудно човек да си представи, че точно когато на родителите им дойде времето да поспят, на детето му прилошава, след като цял ден е било здраво и весело. За разлика от това, нещото, което наистина влияе на съня, е въздухът в стаята – ако той е свеж, прохладен и влажен, се спи по-леко. Но ако в стаята освен детето спят мама, тате, котката, а и парното е пуснато на шест, като нищо могат да възникнат проблеми със съня.
И ВСЕ ПАК БОЛЕСТ ЛИ Е?
В повечето случаи детето, наиграло се и наобщувало се добре с родителите, се успокоява към 6-7 часа сутринта. И няма нищо странно, че не само спокойният му сутрешен сън, но и следващите му преспивания през деня се използват от майката, за да си почине и тя. И в един момент ситуацията се приема за нормална. Мама си почива през деня и реагира малко по-спокойно на безсънните нощи.
В същото време, дневният отдих пречи на майката да свърши куп домашни задължения. И ако и татко не беше постоянно недоспал и нервен това може би нямаше да е проблем. Смяната на ден и нощ не става просто така, а си има своите логични, лесно обясними причини. Достатъчно е само една нощ детето да не се наспи и то ще се опита да компенсира тази липса с мирен и дълбок дневен сън, а в резултат – нощта ще стане време за игри и забава.
Обърнатият режим е болестно състояние. Но не телесно страдание на конкретното дете, а социална болест на конкретното семейство.
Ако можеш да си позволиш, е добре да „отделиш“ бащата в отделна стая, където той ще се наспива, а през деня да разчиташ на помощ, за да не оставяш налегналите те задължения за утре. В същото време обаче това крие своите рискове, защото всеки е наясно какво може да се получи, когато родителите спят не само разделени, но и по различно време в денонощието. Лошото в случая е, че лекарите не разполагат с вълшебно решение на създалия се проблем и с това трябва да се справиш ти. Ето как.
ПРАВИЛАТА НА САМОЛЕЧЕНИЕТО
- Анализирай причините, които пречат на детето да спи през нощта. Ако те имат отношение към здравословното му състояние – колики, зъби, температура, болка, с помощта на педиатъра облекчи състоянието на детето през деня, за да може и вечер да е спокойно. И не забравяй, че най-често срещаната причина за неспокоен сън през нощта е лошият, сух и топъл въздух в стаята.
- Колкото и да ти се иска да си полегнеш през деня, се постарай да изтърпиш и не оставяй детето да си вземе денонощната доза сън, още когато е светло. В интервала от 6:00 до 22:00 трябва да има от 2 до 4 епизода на сън. Най-добре е да изключиш един или два от тях, но не за сметка на удължаването на другите. Ако детето спи 3 пъти по 2 часа, а ти си успяла да го накараш да спи 2 пъти по 3 часа – това няма да доведе до желания ефект. Разсейвай го, играйте и се занимавайте през деня, когато му се прииска да заспи дълбоко, и го събуди, след като е поспало два часа. Абсолютно разбираемо е, че за нормалната жена и любяща майка е кощунство да събуди спящото си ангелче, задачата не е от най-лесните, но „по-мирни“ начини няма.
- През деня се опитай детето да изразходва колкото се може повече енергия – разходки, игри, гимнастика. Не забравяй, че то изразходва енергия, за да поддържа температурата на тялото си, затова в никакъв случай не го прегрявай, не го навличай излишно, а направи така, че по време на разходката да е добре облечено, но да има свобода на движение.
- Поне час преди да го сложиш да спи, проветри стаята, измий пода и провери дали условията са добри за сън – 18-20 градуса по Целзий, влажност – 60-70%.
- Регулирай режима на хранене. За вечеря дай на детето нещо, което ще го засити за по-дълго време и няма да се налага да го дохранваш през нощта.
- Вечерният тоалет е добре да е във вана, не под чучура на мивката, в не много топла вода, но за сметка на това с гимнастика и масаж. Така мъникът ще изразходи енергия и ще има по-голям апетит, а и ще общува с родителите преди сън.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.