Общувай като професионалист(ка)

• от

Без значение дали работиш в офис или от вкъщи, или просто имаш идея за проект, с който искаш да се захванеш, общуването трябва да се превърне в част от задълженията ти.

Без значение дали работиш в офис или от вкъщи, или просто имаш идея за проект, с който искаш да се захванеш, общуването трябва да се превърне в част от задълженията ти. Така ще създадеш нови контакти и ще си отвориш някои врати към професионално и лично усъвършенстване.

Но да общуваш не означава само да разговаряш с хората, които ежедневно срещаш. Това е обмяна на опит, идеи и информация с цел да развиеш собствените си качества и да  постигнеш целите си. Общуването е изкуство, изучаването на което може да ти отнеме дълго време. Но не се отчайвай. Следващите трикове ще ти помогнат да направиш първите стъпки, и ако ги следваш упорито и последователно, в един момент сама ще се убедиш, че правилното общуване е ключът към професионализма.

Овладей изкуството на малкия разговор

Практикувай започването на разговор – пошегувай се с жената, застанала зад теб на опашката в магазина или пък сподели остроумните си наблюдения с момчето на бензиностанцията. Така съвсем скоро ще се чувстваш много по-удобно да общуваш с почти непознати хора и срещи от какъвто и да било вид няма да те карат да се чувстваш напрегната и смутена.

Подготви встъпителната си реч 

Преди да отидеш на някакво събитие, упражнявай 10 – секундно представяне  на себе си и сферите си на интерес. След това се огледай за някой, който също като теб стои сам и го заговори. Или пък се приближи към голяма група хора и се представи. Поемайки инициативата, ще изглеждаш уверена жена, която контролира положението  - просто човекът, който искате околните да запомнят.

Не се страхувай да ласкаеш

Ако след встъпителните ти думи разговорът не потръгне, не се отчайвай. Вместо това направи прост комплимент, като например: „Харесва ми шалът ви. Откъде е?“. Хората обичат да говорят за себе си и всяка тема, която предразполага към искрен контакт, може да прерастне в по обхватна дискусия.

Поддържай контактите си

След като вече си изградила мрежа от контакти или си срещнала хора, които смяташ, че ще са от полза за бъдещето ти развитие, не губи връзката с тях. Никога не знаеш кой от тях ще ти потрябва. Не се чувствай неудобно, че  се възползваш от познанството ви, защото и ти можеш да бъдеш точно толкова полезна, колкото и човекът, с когото общуваш. Стреми се честичко да  комуникираш с него и да го информираш накратко за новостите около теб. Ако си чула нещо, което те вълнува, но нямаш достатъчно информация, спомени го в хода на разговора и внимателно изслушай отстрещната страна. Опитвай се да извличаш максимум информация от минимално количество думи. Така, когато следващия път се озовеш на някакво обществено мероприятие, може би ще видиш познато лице сред тълпата. И не забравяй - колкото по-голяма е мрежата ти от контакти, толкова повече са и скритите възможности пред теб.

Как да общуваш:

  • Давай на хората честна, директна и изчерпателна информация.
  • Отправяй послания и в контекста на разговора, за да са наясно събеседниците ти не само с фактите, но и с тяхната същност. Не казвай само „какво“, но и „защо“, „как“ и „къде“ се вмества работата им в общата картина.
  • Делата говорят повече от думите. Периферните действия са дори по-важни от самата делова среща.
  • Помнете, че ефективната комуникация включва също и езика на тялото. Соченето с пръст, свиването на ръката в юмрук и ръкомахането се приемат като израз на агресия. От друга страна, прекаленото усмихване, твърде хрисимото разговаряне гледането в пода и чупенето на пръсти ще ви направят да изглеждате несигурни и нерешителни.
  • Знайте, че не винаги посланието, което отправяте е това, което се възприема. Постарайте се да изясните позицията на двете страни по даден въпрос, за да предотвратите разочарования.

Как да НЕ общуваш

  • НЕ спестявай лошите новини. Предполага се, че работиш с интелигентни възрастни хора, така че се дръж с тях подобаващо.
  • НЕ прави общуването едностранчиво. Колкото по-задълбочен е разговорът между теб и събеседника ти, толкова по-добре. Измисли механизъм за включване на повече хора. Подканвай към отговор. Дискутирай и обмисляй.
  • НЕ приемай, че общуването по определен начин изчерпва комуникацията. Въпреки че писмо по елктронната поща може да е идеалният начин за прехвърляне на някаква информация, а Интернет-ът е удобен за друга, много съобщения изискват контакт на „по-високо равнище“. Преценете кой начин за кое съобщение е подходящ. (Колкото по-емоционална е реакцията ви, толкова по-подходящо е общуването очи в очи).
  • НЕ забравяй, че една от най-важните съставки на общуването е слушането. И ти трябва наистина да слушаш – да отделяш на хората цялото си внимание, да питаш, за да си изясниш нещата, които не си разбрала и да се отнасяш към идеите и загрижеността на събеседника си като важни за общия успех.
  • НЕ чакай твърде дълго за отговор. По-големи предимства идват, когато отговорът пристига веднага след като съобщението е предадено.

И накрая: Осъзнавай, че в днешно време, когато информацията е основният двигател на ежедневието, комуникацията става неразделна част от работата на всеки. И като всяко важно умение, можеш да го подобриш чрез тренировка, практика и наставления.