Обрив от пелени - видове и какво да направите?

• от

Обривите от пелени най-често са по кожата на слабините и задните части. Въпреки названието тези обриви могат да се получат дори когато вашето дете не е с пелени.

Обрив от пелени

Обрив от пелени

Изразът "обрив от пелени" идва от мястото, което е било покрито с пелени и където се появява всеки подобен обрив, независимо какво има там – пелени, ританки или дори гащета. Това са задните части, гънките на кожата по бедрата, пенисът или вагината и мястото около ануса.

Има четири основни вида обриви от пелени:

  • от възпаление;
  • от прежулване;
  • от гъбична инфекция;
  • от бактериална инфекция.

Обривите от възпаление са най-често срещаните.

Понякога са причинени от пелените за еднократна употреба, които съдържат силни абсорбиращи химикали или са ароматизирани.

Могат да създадат проблеми и платнените пелени, които са прани с ароматизирани перилни препарати или са използвани омекотители.

Други източници на обриви от възпаление са урината и изпражненията, които се допират до кожата. Тези обриви са най-разпространени сред децата с пелени, а също така и сред онези, които са с гащички, но се изпускат, а не са изтривани старателно.

Всъщност най-обикновен пропуск – да оставите тези проблемни места за по-продължително време, покрити с плътни пелени, ританки, влажни долни гащички, може да е достатъчно за причиняване на обрив.

Какъвто и да е дразнителят, обривът почти винаги е един и същ: розовочервен, на петна. Някои деца изобщо не са притеснени от този обрив, а други се съпротивляват при смяна на пелените или при обичайното почистване на мястото.


Обрив от прежулване

Обривът от прежулване се появява, когато пелените се трият в кожата и това е предизвикало зачервяване на мястото.

Състоянието се влошава, когато децата имат гънки (гривнички) от подкожни мазнини в слабините и бедрата. Те се трият една в друга и задържат влага, което добавя нов източник за възпаление. Прежулване може да се получи и когато бедрата се трият едно в друго при ходене или тичане, особено ако детето е с плоски стъпала или с прибрани навътре колене.

Обривите от прежулване изглеждат по-яркочервени в сравнение с тези от възпаление.

Силното триене може да предизвика дори кървене или поява на мехурчета. Най-засегнатите части обикновено са гънките на кожата, където няма циркулация на въздух.


Обрив от гъбична инфекция

Гъбичната инфекция (обикновено причинена от гъбички от рода Кандида) е друг източник на обрив в слабините.

Гъбичките са нормални обитатели на човешкото тяло, но все пак са в ограничено количество. Развиват се обаче много бързо в топли, влажни и тъмни места и понякога се размножават прекомерно. Покритите през повечето време от денонощието с пелени или гащета слабини и задни части осигуряват идеални условия за размножаването им. Това е особено проблематично за децата с пелени за еднократна употреба или ританки, но дори и онези, които са свикнали да ходят на гърне, могат да получат гъбичен обрив. Ако гащичките са навлажнени от лошо подсушаване или от леко изпускане, се получава ефект както при влажна пелена.

Въпреки че повечето хора очакват зоната да изглежда бяла, както е в устата (при млечницата), в областта на пелените това не е така.


Кандидозният обрив е във вид на лъскави или матови червени петна с различна форма.

Когато детето има гъбична инфекция, при изтриване на тези места обикновено се появява пареща болка. Освен всичко друго, премахването на гъбичната инфекция е много по-трудно от останалите видове обриви от пелени, което утежнява още повече проблема. Можете до голяма степен да облекчите положението, ако оставите детето си да се движи през по-голямата част от деня без пелени и без гащички. Понякога гъбичният обрив се появява самостоятелно, но по-често се развива заедно с друг вид обрив от пелени. Този двойна неприятност настъпва, защото възпалената кожа – независимо от причината на въз- палението – способства за развитието на гъбичките. Ето защо признаци на гъбична инфекция могат да се появят навсякъде по слабините – на отделни малки петна, самостоятелно или върху вече съществуващи обриви.


Обрив от бактериална инфекция

Бактериалната инфекция в областта на пелените настъпва, когато част от ограничените количества бактерии, които обикновено обитават нашата кожа, успеят да проникнат под нея и да се размножат.

Това се случва, когато кожата е суха или напукана и по нея има миниатюрни цепнатини. Резултатът е огненочервен обрив, в някои случаи секретиращ бяла или жълтеникава течност (или гной). Раничките може да се покрият с корички.

Повечето бактериални обриви са топли на допир и много болезнени при изтриване. Могат да се появяват като отделни петна или като непрекъсната ивица от инфектирана кожа навсякъде в областта на пелените.

Най-доброто лечение, както и предпазна мярка при всякакъв вид обрив от пелени е въздухът.

Още при появата на първите признаци се постарайте да държите детето по-продължително време без пелени.

Оставяйте го голо за няколко минути при смяната им или да се движи без тях колкото може по-дълго.

Възможно е това да не реши проблема напълно, но обривът почти винаги се подобрява след проветряване.

Поддържайте задните части на детето възможно най-чисти и сухи.

Колкото по-дълго то носи влажни и мръсни пелени (или гащички), толкова по-продължителен е контактът на кожата с урината и изпражненията.

Когато трябва да измиете дупето на детето, използвайте вода и памук, вместо ароматизираните кърпички. Дори потопете задните му части в хладка вода.

Ароматизираните кърпички могат да бъдат болезнени за възпалената кожа и дори да влошат обрива, така че ако трябва да ги използвате, преди това ги изплакнете с вода.

Друг вариант са кърпички без ароматизатори и без спирт.


Какво е лечението на облива от пелени?

При повечето обриви от пелени добре действа леко напудряне (или втриване) с малко количество царевично нишесте в областта на слабините и задните части, при смяна на пелените. (То се препоръчва вместо бебешката пудра, в чийто състав има талк – пудрата може да се инхалира дълбоко в дробовете и да предизвика дразнене.) Чрез царевичното нишесте се дренира влагата, с което се намаляват благоприятните условия за развитието на гъбичките. Нишестето се прилага директно (напудря се) или се смесва с малко Maalox, за да стане като крем (нанася се тънък слой).

Кратко излагане на въздух, последвано от царевично нишесте – това може да се окаже достатъчно, за да спре още в началото развитието на обрива от пелени.

Задълбочаващите се обриви могат да се подобрят при лечение с цинк. Цинкът лекува кожата и осигурява здрава преграда срещу дразнещите вещества в урината и изпражненията. На пазара се предлагат голям брой кремове за пелени, съдържащи цинк. Трябва обаче да внимавате, защото цинкът дразни възпалената кожа. Ето защо е добре преди да нанесете тънък слой крем с цинк, да намажете леко мястото с вазелин. Ако прецените, че гъбичната инфекция се увеличава, добавете антигъбичен крем.

Както вече отбелязахме, царевичното нишесте и кремовете, съдържащи цинк, често помагат при обрив от пелени. Съществуват буквално стотици кремове за обрив от пелени, повечето от които обещават успешно лечение. Трябва да следите за следните съставки, за които е доказано, че успокояват възпалените обриви и лекуват кожата: алантоин, каламин, рибено масло, диметикон, каолин, ланолин, минерално масло, вазелин и, разбира се, цинк.
Други добавки, които се рекламират в кремовете, но не е доказано, че са ефективни, включват холекалциферол (витамин D), перуански балсам, бисмутов субнитрат и витамин Е.
!!!Избягвайте кремове, съдържащи следните съставни части, които могат да влошат състоянието: борна киселина, камфор, фенол, метил салицилат и бензоинова тинктура.

При гъбичен обрив от пелени противогъбичният крем може да спре (или най-малкото да забави) развитието на гъбичките. Важно е да се помни, че гъбичките се развиват в топла, тъмна и влажна среда. Ето защо противогъбичният крем ще помогне, но от него ще има много по-голям ефект, ако се използва пестеливо и се съчетава с проветряване на областта на пелените. Обикновено противогъбичните кремове съдържат нистатин, тербинафин или „-азоли“ (клотримазол, кетоконазол, еконазол, миконазол).


Кога трябва да потърсите лекар?

Трябва да се обадите на вашия лекар, ако обривът силно се влошава, или ако не се подобрява. При повечето от обривите настъпва положителна промяна след три-четири дни. Трябва да се консултирате с вашия лекар и ако няма подобрение на обрива след една седмица, или по всяко време, ако състоянието на детето ви тревожи.

Ако се появят признаци за бактериална инфекция (силно зачервена кожа, топла на допир, гной или жълтеникава течност), определено е необходима намесата на вашия лекар. Ако обривът е съпроводен от висока температура или кожата в областта на пелените се лющи на слоеве, посещението при лекаря е задължително.


Какви изследвания трябва да се направят и какво означават резултатите?

Изследвания са необходими в много редки случаи. Все пак при тежки форми или при упорит обрив посевките могат да помогнат да се определи точната причина.

Някои от източниците на обрива от пелени (като екземата или псориазиса) причиняват обриви и на други места в тялото. Ако зоната на пелените е първата засегната, може да изглежда, че обикновеният обрив от пелени не отминава. Понякога малка биопсия на кожата (обикновено се извършва от дерматолог) помага за поставянето на диагноза.

В друг случай обривът може да се премести в различни части на тялото, така че причината става очевидна без изследвания.