Вълненията около раждането току-що са приключили и започва еуфорията около малкото човече. Всички ваши близки са съпричастни към този тъй щастлив момент в живота ви и се чувстват длъжни ако не с друго, то поне със съвет да ви помогнат. Сигурно вече са ви казали за силата на червеното конче около ръчичката или за скилидката чесън. Вярвате или не, като че ли сте склонна да последвате указанията, защото сте сигурна, че желаете най-доброто за малкото създание. Някак си осъзнавате колко очарование и добронамереност има в тези суеверия, предали се от поколение на поколение.
И съзнателно или не, сякаш не ви се иска да прекъсвате нишката на вярата в чудесата...
Още с раждането в миналото са предричали какво го очаква мъничето.
Дори и днес да не вярвате на подобни суеверия, може би ще ви са любопитни.
- Ако детето се роди с краката напред, ще има лечебни способности.
- Ако е с голяма уста, ще бъде певец.
- Ако е с големи уши, ще бъде щедро.
- Ако е родено в неделя, е защитено от влиянието на злите сили.
- Ако се роди с трапчинки по бузите, означава че Богородица го е целунала.
- Ако е родено през пролетта, ще бъде щастливо; през лятото – богато; през зимата – здраво; през есента – сито.
За здраве и благоденствие
Суеверията, свързани с отглеждането на малкото човече, имат за цел да го предпазят от влиянието на лоши сили и да му осигурят честити и щастливи дни. Ако за някои те са проверени истини от времето, то за други са смешни и безсмислени. Ние ще ви запознаем с най-често срещаните поверия, а вие ще прецените дали ще им се доверите, или просто ще се повеселите.
СПОРЕД НАРОДНИТЕ ВЯРВАНИЯ...
- Щом се родяло бебето, се приготвяла т.нар. молитвена вода. Сипвали прясна вода в нова или чиста стомна и „бабата“ (жената, която изпълнявала ролята на акушерка) я носела при попа да прочете молитва над нея. От тази молитвена вода до 40-ия ден сипвали в коритото, в което се къпело бебето. Майката също се миела с нея сутрин против уроки.
- Устройвало се угощение, на което се канели най-близките роднини и съседи. Поканените жени носели пита хляб, малко сирене, глава лук – за да има майката мляко. На детето подарявали жълтица или сребърна монета. С ядене, пиене и пеене отбелязвали раждането на бебето.
- Орисниците идвали при бебето на третата вечер след раждането, за да предопределят бъдещето му. За да са благоразположени и да го орисат само с хубави неща, на малка масичка, постлана с бяла кърпа, домакините оставяли пита с мед, вино, червен лук, масло, орехи, жълтица, три свещи. Така приготвяната софра се оставяла до главата на бебето, а на сутринта подарявали всичко на акушерката.
- Считало се, че до 40-ия ден майката и бебето се намират между живота и смъртта. Точно на 40-ия ден свекървата е водила родилката на Чиста молитва в църквата. При завръщането у дома младата майка задължително е сядала на трапеза. Около нея са присъствали само жени, и то такива, които не са в месечен цикъл. Изключение се е правело само за най-близките роднини. Те обаче е трябвало да признаят, че са „нечисти“, и да изтърсят полите си над детето.
- Против уроки се вързва на китката на детето червен конец. Вярва се, че червеният конец го пази от зли очи и дяволски сили. По принцип в миналото червен конец се е вързвал на онези, които са слаби, уязвими, красиви или на бебета, булки, родилки, красиви девойки.
- Против уроки към новороденото се отправят и изрази като: „Да те наплюят бабите!“, „Да те наакат кокошките“, „У, колко си грозно“.
- Ако детето е урочасано (раздразнително е, не спи, изтощено е), се измива със светена вода или майката го лизва 3 пъти по челото от веждите към косата.
- Не се целува бебето по стъпалата, за да не бъде инат и за да не проходи късно.
- До 1 година детето не трябва да се вижда в огледалото, иначе няма да е щастливо.
- В стаята, където спи бебето, е добре да има скилидка чесън, за да не идват злите духове.
- До 40-ия да не се оставят дрешките на малкото навън след залез слънце, за да не ги облече злото.
- До навършването на 40-ия ден на бебето да не се изнася нищо от дома, за да не е бедно.
- До 40-ия ден родилката не изпраща гостите до вратата, за да не си изпрати детето надалеч.
- За предпазване от болести към бебешката шапчица се пришива парченце от драка.
- Под възглавницата на бебето се оставя златна пара, за да си купи златен сън.
- До 1 година не се реже на детето косата, за да не му се отреже късметът.
...И ДНЕС
- Запазена до днес е православната традиция на 40-ия ден майката, бебето и таткото да отидат на църква, за да им прочете свещеникът т.нар. Чиста молитва.
- 40-ият ден е особено важен и вълнуващ – тогава се състои първото представяне на малкото човече пред обществото. Идват първите гости у дома, които трябва да са само жени. В отделните райони на страната са се запазили различни ритуали за този ден. Но при всички случаи задължителна е погачата, която е сладка, за да е сладък животът на детето.
- Върху погачата се поставя бяла кърпа, в която гостенките ще оставят пари. После възелът на кърпата не трябва да е нито прекалено стегнат, нито прекалено хлабав, за да не бъде детето нито стиснато, нито с широки пръсти.
- Завързаната кърпа се поставя на високо, за да постигне малкото човече успехи в живота си.
- Разчупването на погачата става над главата на майката и детето, за да бъдат сити.
- След като празненството приключи, жените оставят до леглото на бебето конци от дрехите си. Счита се, че така няма да откраднат съня на малкото. То ще бъде спокойно и няма да плаче нощем.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.