Пристигането на новото бебе у дома е вълнуващ и изпълнен с очаквания момент. Стресиращ и донякъде плашещ – ще се адаптира ли новото бебе към обстановката, ще има ли всичко необходимо за задоволяване на нуждите, ще успеят ли другите членове на семейството да привикнат с промените в дома. Но предварителната подготовка е най-добрият начин да облекчиш максимално напрежението. Ето за кои неща трябва да се погрижиш преди се появи новото бебе.
Почисти дома
Добре знаеш, че новоредените се нуждаят от абсолютна стерилност! Което означава, че трябва да се постараеш да изчистиш дома си от пода до тавана - да изхвърлиш всички ненужни или стари вещи, да купиш ново спално бельо и кърпи, дори да помислиш за евентуална раздяла с домашния любимец (като преносител на алергени, нечистотии и бактерии).
Естествено, повечето бременни дами са твърде уморени (а и предпазливи) да вършат цялата тази хигиенна дейност. Така че не се колебай да помолиш за помощ половинката си, по-голямото дете, близки роднини и приятели. В краен случай, ако можеш да си го позволиш, наеми специализиран персонал по почистване. Ти ще оцениш чистия дом през изтощителните първи седмици на бебето, то от своя страна ще го оцени заради свежестта и уюта, които си му създала.
Натрупай запаси
Е, не си мисли, че идват времена на глад и война. Просто ще има дни (и нощи), когато ще си толкова заета с грижите за новото бебе, толкова уморена, изнервена или буквално неспособна да готвиш, переш и изпълняваш ежедневните домашни задължения. Затова натрупай запаси – сготви няколко гозби и ги прибери в подходящи кутии във фризера, изпери достатъчно чаршафи, дрехи и кърпи, купи любими храни за бърза закуска от магазините и подсигури достатъчно козметични и домакински пособия, за да не се налага да препускаш да го купуваш, когато разбереш, че няма.
Помисли за стаята на бебето
Ако в дома не е предвидена отделна стая за новото бебе, трябва да помислиш къде ще подредиш всички негови аксесоари. Защото появата на едно ново бебе у дома, означава огромно количество допълнителни вещи към настоящия интериор. Реши къде ще се разполагат кошарката, играчките му, легълцето му и масичката за смяна на памперсите. Имай предвид, че мебелите трябва да са подредени практично и да ти оставят достатъчно свободно пространство за движение.
Няколко седмици по-рано изпери всички дрешки за новото бебе с мек препарат. Ако ти се струва, че имаш прекалено много, избери само няколко чифта чорапки, ританки и гащеризони. Приготви достатъчно количество памперси, кърпички и продукти за детска кожа (включително специализирани за бебешко дупе). Не е задължително да имаш отделна маса за повиване – една подходяща постелка върху леглото също ще свърши работа. Постарай се стаята да изглежда комфортна, подходяща за всякакви дейности свързани с ежедневието на новото бебе и осигури всичко, което ще направи престоя ти там приятен (телевизор, книги, списания, топло одеяло и много плюшени играчки).
Не забравяй детайлите
Новото бебе у дома няма да се нуждае от много неща, за да се чувства удобно, здраво и щастливо. То най-много ще се нуждае от време, внимание, търпение и любов. Но все пак има някои основни вещи, които не бива да пропускаш. Ако това не е първото ти дете, вероятно вече имаш стабилен опит в подготовката на дома за посрещането му. Но дори и така да е, не трябва да забравяш, че времената, технологиите и препоръките се променят с всеки изминал ден и трябва да се уведомиш за последните новости в бебешкия свят.
- Осигури безопасност – безопасността у дома трябва да е сред топ приоритетите ти, за да си спокойна, че когато се обърнеш за миг, малчуганът няма да се нарани случайно. Ето защо е препоръчително да имаш столче за хранене, проходилка и кошарка. Всеки един от тези уреди е специално обезопасен и пригоден за малките немирници. Освен това сложи предпазители на контактите, премахни всякакви висящи въженца от завесите или щорите, облицовай или омекоти острите ръбове и дръж далеч лекарства, ножове или предмети, които по един или друг начин ще застрашат здравето (и живота) на бебето.
- Приготви играчките – знаеш, че бебетата се учат чрез допира и вкуса. За да стимулираш процеса на развитие и да задържаш вниманието на новото бебе, погрижи се да има плюшени играчки, играчки, които издават звуци или музика, механични играчки, някаква бебешка книжка и много дрънкалки за гризане.
- Поддържай температурата – стреми се да не е нито много студено, нито много топло. Вземи предвид отоплителните уреди в помещенията и следи въздухът да не е прекалено сух. Не обличай бебето с прекалено много дрехи, когато си е у дома, защото може да стане прекалено чувствително към външните климатични условия.
- „Предупреди” домашния любимец – ако имате коте или куче у дома, още докато си в болницата, помоли партньора си да занесе у дома одеяло, попило миризмата на новото бебе. Така, когато и то самото се появи, домашният любимец вече ще усеща познат аромат. Но помни, никога не оставяй малкото и животното насаме.
- Дръж гостите настрани – поне в първите няколко седмици. Външните хора са преносители на зарази. Не се притеснявай да отказваш среща с болни и да молиш всички гости да си мият ръцете още щом влязат. Имай предвид, че и прекалено многото въодушевени посетители могат да стресират бебетата. Така че ограничи визитите.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.