През бременността настъпват физиологични изменения, които осигуряват правилното развитие на плода и подготвят организма ти за предстоящото събитие.
Сърцето
Дейността на сърдечно-съдовата система се променя, тъй като в организма е налице допълнителен плацентарен кръг на кръвообращението. Всяка минута през плацентата преминават 500 мл кръв. Заради нарастващите потребности на плода от хранителни вещества и кислород, обемът на кръвта в майчиния организъм постоянно се увеличава и достига своя максимум в 7-ия месец. Вместо 4000 мл кръв сега в организма циркулира 5 300 – 5 500 мл.
Сърцето на здравата жена лесно се справя с допълнителното натоварване. При бременни със сърдечни проблеми обаче е препоръчителна хоспитализация към 27-28 г.с., за да се избегнат евентуални усложнения.
Кръвното налягане
При нормално протичаща бременност то практически не се променя. При жени с повишено кръвно налягане до или в началото на бременността обикновено към II триместър стойностите са стабилизирани. През III триместър кръвното налягане може да се повиши, достигайки доста високи стойности. Тъй като подобно състояние е опасно, лекарският контрол е задължителен.
При ниски стойности на кръвното налягане оплакванията са главоболие, световъртеж, отпадналост. Не се налага специална терапия. Необходимо е да се приемат повече течности и храни.
Белите дробове
Дейността на белите дробове нараства, тъй като се увеличава потребността от кислород. Освен това с напредването на бременността положението на диафрагмата се променя (повдига се нагоре) и се ограничават дихателните движения на дробовете. Но честота на дишане не се променя, остава 16-18 пъти в минута, възможно е леко увеличение към края на бременността. Затова при прояви на задух или други нарушения в дишането непременно потърси консултация с лекар!
Бъбреците
Бъбреците също функционират с по-голямо напрежение. Количеството на отделяната урина се колебае в зависимост от обема на приетите течности. Под влияние на хормона прогестерон се снижава тонуса на пикочните пътища и това може да доведе до „застой“ на урината. По този начин се „улесняват“ евентуални инфекции и нерядко се стига до обострен пиелонефрит. За инфекции в пикочните пътища се съди по анализа на урината (левкоцитите са повече от 10-12, има бактерии.)
Добре е да се приемат повече течности и да се избягва задържането на урината. Всякакво самолечение (например използване на билки) не е съвсем безобидно, затова са нужни изследвания и лечение по предписание на наблюдаващия акушер-гинеколог.
Храносмилателните органи
Гадене и повръщане, киселини, промяна към вкуса на храната са най-честите оплаквания в началото на бременността. В повечето случаи тези неразположения отшумяват към 3-4 месец.
Под влияние на хормона на плацентата се снижава тонуса на червата и това често води до запек. Растящата матка избутва стомаха нагоре и се улеснява рефлукса на кисело съдържимо към хранопровода, което е и причина за неприятните киселини. За да облекчиш неразположението се храни бавно, по малко и на често; избягвай пържени и пикантни храни; не лягай веднага след хранене; топъл билков чай или топло мляко вечер преди сън може да ти помогнат, както и спането на по-висока възглавница.
Гърдите
Измененията на гърдите започват още в началото на бременността. И това се обяснява с повишеното ниво на хормоните. Докато си бременна можеш да забележиш и изтичане на коластра, особено ако изпаднеш в стресови ситуации. Това е нещо нормално и не крие рискове. Но не прави опити ти самата да изцеждаш коластра. По този начин стимулираш зърната на гърдите, а това може да доведе до напрежение на мускулите на матката и до контракции.
Половите органи
Матката постоянно увеличава размерите си, като в края на бременността височината й е 35 см (от първоначалните 7-8 см), а теглото й достига до 1000-1200 г (без плода). Обемът й в края на бременността се увеличава около 500 пъти. Наблюдават се нерегулярни съкращения на матката, които особено към края на 9-те месеца стават по-активни и се усещат като „свиване“. Това са т.нар. Бракстън-Хикс контракции, които ако се появят в 30 г.с. и се приемат като тренировка преди предстоящото раждане.
Променя се и основното положение на матката. Тя „излиза” от малкия таз след трети лунарен месец. До пети лунарен месец стига нивото на пъпа, а в края на бременността е на височина до 35-37 см.
Теглото
Нормалното наддаване е средно с около 12 кг (с колебания от 8 до 18 кг). От значение обаче е и стартовото тегло. Обикновено през първата половина на бременността се качват около 4 кг, а през втората половина – двойно. Важното е да се храниш правилно и да се движиш повече. Тогава и килограмите няма да са в повече, а и ти ще се чувстваш по-добре.
Психическото състояние
Докато през първата половина на бременността повечето жени са обезпокоени за собствените си здраве и усещания, то през втората мислите им са насочени най-вече към благополучието на бебето. Все по-често поглаждат растящото коремче и говорят с най-нежни думи на своето съкровище. Наред с това жените са склонни да се откажат от редица свои вредни навици. Могат да възникнат и различни опасения и страхове. В тези случаи е много важна разбирането и подкрепата на бъдещия татко.
Психологическият комфорт на жената е още една гаранция за спокойна бременност и здраво бебе.
Значително се увеличава натоварването на всички органи и системи, а това може да доведе до различни оплаквания. Ето защо редовните консултации при гинеколога са задължителни, а той ще назначи и всички необходими изследвания.
Консултант: д-р Весела Кукуряшкова, акушер-гинеколог, 25 ДКЦ, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.