Нов шеф в офиса

• от

Нов шеф в офиса означава ново предизвикателство в ежедневието ти и нова политика, с която трябва да се съобразяваш.

Нов шеф в офиса означава ново предизвикателство в ежедневието ти и нова политика, с която трябва да се съобразяваш. Нов шеф в офиса може да означава по-спокойна работна атмосфера, но също така може да разпали и ново огнище от проблеми. Без значение дали новият шеф ти е пряк ръководител, глава на цялата компания или просто някой по-висшестоящ в йерархията, в твой интерес е да направиш всичко възможно да влезеш под кожата на този човек и да спечелиш благоразположението му.

Нов шеф в офиса



Опитай се да възприемеш новия шеф в офиса като невинен до доказване на противното. Знай, че в повечето случаи и той се чувства нервен и обезпокоен от факта, че ще трябва да поеме ръководството над вече установен екип и да спечели уважението на подчинените си. Мнозина съзнават, че налагането на авторитет не става със сила, така че бъди готова за ловки трикове и умела игра, още в началото на която ще се премерят силите и ще се разбере кой на какво е готов, за да заяви позицията си.

И така, какво ще кажеш за приятелство с новия шеф в офиса? Не, това не е шега. Това е напълно постижимо, стига да подходиш към тези отношения професионално и в границите на нормалното. Което в случая означава да проявиш искреност, откритост и дружелюбност, без да си позволяваш фамилиарност и липса на уважение. Околните не трябва да виждат и усещат разлика в общуването между шефа и теб, защото това веднага може да провокира множество интриги и злобни коментари. Има доста по-хитри начини, чрез които можеш да накараш новия шеф да ти обърне внимание. Но не забравяй най-важното! И шефът ти е човек, който също като теб има лоши дни и прави грешки. Но шефът ти е важен както за колектива, така и за теб. Дори тази важност да се изразява в размера на заплатата ви или в шансовете за повишение.

Нов шеф в офисаПроучи новия шеф в офиса

Поговори с вътрешни хора, на които имаш доверие и разбери какъв е стилът на новия ти шеф, какъв е миналият му опит и каква роля ще има той в отдела, където работиш. Колкото по-добре опознаеш новия шеф и това, което е важно за него, толкова по-лесно ще намериш начин да се сближиш с него.

Първа среща с новия шеф

Един нов шеф може да се окаже живителната сила, от която имаш нужда. Първата ви среща донякъде прилича на интервю за работа. Което ще рече, че искаш да го впечатлиш, а не да се съревноваш с него или да го отблъснеш. Предложи му помощта си при адаптацията му – ти можеш да се окажеш чудесен източник на информация за него, ако е съвсем нов във фирмата. Покажи се като гостоприемна личност, на която винаги може да се разчита.

Обърни внимание на стила му

Забележи какви са предпочитанията за комуникация на новия шеф – когато става дума за деликатни и важни въпроси, както и когато се обсъждат по-безгрижни теми. Отбележи си как държи да бъде уведомяван за промените, новата информация и служебните ангажименти – чрез електронната поща, лично или по телефона. Увери се че спазваш тези изисквания. Обърни внимание и дали новият шеф държи да се правят редовни оперативки за обсъждане на текущите проекти или всичко възниква при спонтанен разговор. Спазвай правилата и изчаквай подходящия момент, за да изкажеш вижданията си. Но и тук трябва да си внимателна – разучи какво количество информация иска да знае новият шеф – цялата история, кратка справка или приготвен писмен отчет.

Позволи на новия шеф да диктува тона

Новият шеф може да пожелае да се хвърли в установения ритъм и да следва заварената рутина. Но съществува вероятност да реши, че иска да промени всичко. Така че избягвай автоматичната реплика „Ние обикновено правим това“, когато нещо се разминава с досегашния ти метод на работа. Ако той пожелае да знае как е правено дадено нещо преди, сам ще попита. Остави новия шеф да установи своя рутина и да промени нещата. Той може да е бил назначен именно с идеята да раздвижи нещата, а не да запази съществуващата ситуация.

Нов шеф в офисаУважавай сегашните и бившите си шефове

Не прави негативни коментари пред новия шеф по отношение на предишния ръководител. В противен случай той може да реши, че правиш същото и зад неговия гръб. Най-добре е да бъдеш лоялна, дори другият човек да те провокира да злословиш.

Първото впечатление е най-важно. Ако изглеждаш агресивна, студена или огорчена, много по-трудно ще спечелиш уважението и доверието на новия шеф.

Изгради доверие и стабилност 

Вместо да действаш без позволение и после да се извиняваш, знае докъде се простират правата ти и не ги прекрачвай. Бъди наясно, че ти си само една частица от пъзела и не отнемай от времето на шефа си повече от допустимото. Не засипвай шефа с проблемите си. Вместо това му представи въпроса и възможното му решение. Дръж връзка с него и не го пренебрегвай. Не си позволявай да правиш нещо през него или да трупаш слава на негов гръб. Уважавай комуникативния ред, установен от него. В замяна със сигурност ще бъдеш възнаградена. Предугаждай нуждите на шефа си, но също така се старай да подбираш подходящото време за дискусии, искания или въпроси. Но най-вече – бъди искрена у лоялна.

Защото не трябва да забравяш, че отношенията шеф – подчинен са двустранен процес, в който и двамата търсите едни и същи неща – доверие, подкрепа, общуване и признание.