Нощно напикаване

• от 4

Много деца по света на възраст между 5 и 15 години страдат от нощно напикаване, наричано с медицинския термин „енуреза”.

Много деца по света на възраст между 5 и 15 години страдат от нощно напикаване, наричано с медицинския термин „енуреза”.

В повечето случаи това е просто етап от физиологичното им развитие, дължащ се на различни фактори (както биологични, така и емоционални), който отшумява от самосебе си, обикновено с навлизане в пубертета.

Но за да не се превърне в психологически проблем за детето, нощното напикаване трябва да бъде овладяно навреме.

Нощно напикаване

На първо място е важно да знаете, че нощното напикаване не е умствен или поведенчески проблем. Т.е детето не подмокря леглото целенасочено или защото го мързи да отиде до тоалетната през нощта. Потънало в дълбок сън, то просто не усеща, че пикочният му мехур е пълен. Мозъкът обаче получава сигналите и кара детето да сънува, че отива до тоалетната. Така, когато се събуди се оказва, че се е изпуснало в съня си.

Има деца, които се изпускат всяка нощ. Други го правят периодично. Повечето обаче твърдят, че нощното напикаване се проявява само в собственото им легло, т.е ако са на гости на приятелче или на роднина, остават сухи. Сякаш мозъкът им постоянно е нащрек, което пък му пречи да потъне в дълбок сън.

Какви са причините за нощно напикаване?

Нощно напикаванеВ повечето случаи, нощното напикаване е генетично обусловено, при това е по-разпространено сред момчетата. Т.е така както е наследило сините очи на баща си или дългите крака на чичо си, детето е наследило и нощното напикаване.

Важно е да знаете обаче, че нощното напикаване не е заболяване, а е симптом за наличието на друг проблем – от физически или емоционален характер. То може да бъде провокирано от стрес, трудно събуждане сутрин, по-бавно от нормалното развитие на централната нервна система (което пречи на детето да контролира нуждите си през нощта), хормонален дисбаланс (оргазнимът произвежда по-малко количество от хормона, който забавя производството на урина през нощта), инфекции на пикочните пътища, аномалии на уретрата или на гръбначния мозък, или просто по-малък пикочен мехур.

Често, нощно напикаване се появява при по-голямо напрежение, предизвикано от околната среда – например при появата на ново бебе в семейството, при приучаване на детето да ходи на гърне, при всякакви по-силни вълнения в ежедневието, изградени комплекси и неблагоприятна социална среда.

Как се лекува нощно напикаване?

Как се лекува нощно напикаване?

В повечето случаи нощното напикаване се преодолява с възрастта. Като цяло, децата се научават да владеят пикочния си мехур на различна възраст. Обикновено до навършване на 6 години те спират да се изпускат в съня си. Не е необичайно обаче да се случва и след това.

По-важно е да се обърне внимание на психиката на детето. Малчуганите, които не могат да контролират нуждите си и се будят подмокрени, обикновено избягват да говорят за проблема или да споделят с приятелчета, тъй като се срамуват. Но те трябва да разберат, че нощното напикаване не е болест и не ги прави различни, че не са виновни и че могат да се справят с проблема.

Ако детето е навършило 6 години и все още продължава да е налице нощно напикаване, е наложителна консултация със специалист, който да установи дали няма медицинска причина за това. Вероятно той ще ви зададе няколко въпроса за навиците на детето, начина му на живот и обкръжаващата го среда, на които трябва да отговорите откровено и без смущение. Ще му направи физически преглед и ще назначи изследване на урината, за да провери за възможни инфекции или диабет. 

   Нощно напикаване  

Ако детето е навършило 7 години, лекарят може да назначи определени медикаменти, които обаче са насочени към регулация на отделителната система, а не са лек за самия проблем „нощно напикаване”. В повечето случаи преодоляването му е свързано със съзнателно контролиране на нуждите и с промяна в начина на живот. Специалистите смятат, че мозъкът може да бъде научен да изпълнява една от двете команди:

  • Да се събужда, за да отиде детето до тоалетната
  • Да задържа нуждата до сутринта

За да привикне с тях, естествено, е нужен период на тренировки. Например детето да не се поддава на порива да отиде до тоалетната, в момента, в който усети нужда, а да изчаква тя да се засили, да си представя, че остава сухо през нощта, дори да използва малка аларма, прикачена за бельото, която сигнализира в момента, в който уринирането започне и която може да събуди и най-непробудния малчуган (обикновено децата с нощно напикаване имат здрав сън).

Не позволявайте на детето да пие течности непосредствено преди лягане и също така го карайте да ходи до тоалетната преди да се мушне в леглото.

Внимателно напомняйте на детето, че няма нищо страшно да използва банята през нощта. Тъй като много деца се плашат от тъмното, оставяйте светнато в коридора или по пътя до тоалетаната. Също така можете да сложите защитно покривало върху леглото, за да улесните чистенето. И дори да се случи инцидент отново, поощрете с похвала, опитите на детето да се въздържи

Помнете, не наказвайте и не се карайте на малчугана, ако страда от нощно напикаване. Преодоляването на проблема изисква търпение, но след редовните упражнения на мозъка и изпълнението на лекарските препоръки, той ще спре да смущава нощите ви.