Ниското кръвно налягане е характерно явление през бременността. Но за разлика от високото кръвно налягане, което може да причини прееклампсия, а от там животозастрашаващи за плода и майката усложнения, ниското кръвно налягане се отразява най-вече върху благосъстоянието на бременната.
Вижте какви мерки трябва да вземете при ниско кръвно налягане през бременността и как да се предпазите от възникването му.
В първите месеци на бременността кръвоносната система в женския организъм започва да се раширява, за да осигури приток на достатъчно количество кръв към плода. Ето защо, в този период се появява рязко спадане на кръвното налягане, което вероятно ще започне да се нормализира към шестия месец от бременността.
По-сериозен проблем се появява обаче при жените, които по рождение са с ниско кръвно налягане – те се чувстват много по-отпаднали и замаяни и дори често припадат. В тези случаи е необходимо предварително инфориране на лекаря, за да се предвидят възможните трудности, както и да се обсъди приема на кофеинови напитки. За щастие с правилните грижи и предпазни мерки, ниското кръвно налягане през бременността може да се превърне просто в поредното дребно неразположение.
Като основна причина за ниското кръвно (без значение през бременността или във всеки друг момент) специалистите посочват дехидратацията на организма. Когато тялото губи течности, притокът на кръв в тялото драстично спада. В този случай е нужно бременната да пие много вода, така че и тя, и бебето й да получават нормалното количество кръв.
Освен дехидратацията, съществуват още няколко фактора, предопределщи ниското кръвно налягане през бременността. Тъй като в този период кръвта се събира предимно в краката и намалява притока си към мозъка. Затова при изправяне от легнало или седнало положение може да се почувствате замаяни или отпаднали (при лежане матката започва да произвежда кръв, която се връща към сърцето и това причинява понижаване на кръвното налягане). Топлината и дългото стоене на крак също допринасят за понижаване на кръвните показатели, както и проблеми със сърцето и с щитовидната жлеза.
Симптоми и начини за справяне с ниското кръвно през бременността
Симптоми за ниско кръвно налягане през бременността
Ако кръвното налягане на бременната жена спадне прекалено много, органзимът не може да осигурява достатъчно кръв на органите и най-вече на мозъка. Съответно намаляват и количеството кислород и хранителни вещества, с които ги снабдява чрез кръвта. Това може да доведе до главоболие, замаяност, отпадналост, гадене и проблеми със зрението.
Симптоми за ниско кръвно налягане през бременността са още:
- Неравномерен сърдечен ритъм
- Схващане на врата
- Парене при уриниране, както и неприятна миризма на отделяните течности
- Ниска концентрация
- Студена, лепкава и бледа кожа
- Учестено или накъсано дишане
- Умора
- Депресия
- Жажда
Как да се справите с ниското кръвно налягане през бременността?
В зависимост от причините за появата му, ниското кръвно налягане може да се и да не се нуждае от медицинско лечение. Ако например дехидратацията е била толкова продължителна, че да изтощи организма, на бременната жена може да бъде препоръчано интравенозно вливане на течности. Ако е причинено от събиране на кръв в крайниците – да носи специални чорапи за стягане. Или просто да въведе някои промени в начина си на живот, които да стимулират кръвопотока в организма.
Обикновено женският организъм успява да се справи с промените в кръвното налягане, тъй като има компенсаторен механизъм. Въпреки това, ако почувствате някой от симптомите за ниско кръвно налягане (което е показател за неефективност на механизма) веднага изпийте чаша солена вода и след това продължете с нормална вода, така че обемът на кръвта да се нормализира.
- Преди да се изправите след прекарване на продължително време в седнало или легнало положение, масажирайте краката си бавно няколко минути. Когато се изправите стъпвайте бавно, за да не ви причернее и да загубите развновесие.
- Опитайте се да лежите настрани, а не по гръб, тъй като така улеснявате кръвообръщението. Тази позиция ще ви помогне да облекчите и болките в кръста и на седалищния нерв, които често съпътстват бременността.
- Пийте много течности, най-вече вода и чай, които прочистват организма от токсини и го снабдяват с кислород. Портокаловият сок също е ефективен за вдигане на кръвното налягане (дори повече от кафето и колата).
- Ако почувствате слабост, седнете и наведете главата си надолу, под нивото на тялото, за да стимулирате притока на кислород към мозъка.
- Включете редовни упражнения в ежедневния си режим (съобразени с физиеското ви състояние). Движението и леките тренировки по време на бременност стимулират кръвното налягане, подобряват кръвообръщението и оросяват мозъка.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.