Хормоналните промени, които настъпват през 9-те месеца, влияят и на кръвното налягане.
През I триместър стойностите на кръвното налягане при повечето майки са леко понижени, но разбира се, това съвсем не е задължително. Хипотонията (пониженото кръвно налягане) е нещо обичайно, но, ако стойностите спадат рязко това може да крие опасности за бременността, за плода и за родовия процес. Така че ако си склонна към ниско кръвно налягане, бъди нащрек.
Причини
Както вече бе споменато, хормоналните промени са една от главните причини.
Пониженото кръвно налягане през I триместър има ясна и конкретна функция – създават се условия за бебето. Обемът на кръвта се увеличава, сърцето трябва да работи повече, за да снабдява с кръв два организъма – твоя и на мъничето. Същевременно, съединителната тъкан се разхлабва, за да се осигури повече място за бебето, което води до разширяване на съдовете, а оттам до понижаване на кръвното налягане.
Нарастващата матка, която натиска големите артерии също може да доведе до хипотония. Освен това горещото време и обезводняването са сред възможните причини за подобно състояние.
Симптоми
Основните признаци за ниско кръвно налягане са:
...Гадене;
...Сънливост;
...Усещане за слабост и изтощение;
...Бърза умора;
...Често виене на свят;
...Шум в ушите;
...Нарушения в координацията.
Норми
Трябва да кажем, че кръвното налягане извън бременността е в норма при колебания в пределите на 90 на 60 до 140 на 90. При тези показатели спрямо конкретния случай човек се чувства добре. Но в периода на бременност тези стойности могат да се променят. Допустимите колебания са до 10 % от посочените.
Много жени считат, че ниското кръвно съвсем не е опасно, ако разбира се не получават световъртеж и припадъци. Но опасността от подобно състояние се заключава в това, че при хипотония, кръвта не циркулира добре в плацентата, като в такъв случай е затруднена доставката на необходимите хранителни вещества и кислород към плода. Т.е. мъничето изпитва дефицит, а понякога може да се развие и плацентарна недостатъчност с всички произтичащи от това последствия. Така че, дори принципно да си с ниско кръвно и до сега да си се чувствала напълно добре, то през бременността бъди внимателна – не допускай прекалено много и рязко спадане на стойностите.
Важно!
В повечето случаи хипотонията е нещо нормално, особено в периода до 24 г.с. Но също така може да бъде симптом за сериозно заболяване. Например, кръвното рязко спада при язва, при инфекциозни заболявания, при алергични състояния, надбъбречна недостатъчност и др. Затова е важно да съобщиш на наблюдаващия те лекар, ако установиш, че кръвното ти рязко е паднало.
Как да си помогнеш?
И така за ниско кръвно налягане може да се считат стойностите под 90 на 60. В тези случаи, разбира се, в никакъв случай не прибягвай до хапчета за повишаване на кръвното. За целта можеш да пиеш например сок от домати или магданоз.
Някои съветват при ниско кръвно да похапнеш нещо солено или пък да пийнеш малко кафе. Както е известно през бременността трябва да бъдеш внимателна и със соленото, и с продукти, съдържащи кофеин. Затова най-добре е да се посъветваш с лекаря относно тези народни препоръки.
Сред нещата, които със сигурност няма да навредят, а ще ти донесат само ползи, са разбира се оптималният дневен режим, балансираното хранене, задължителният пълноценен отдих и редовните разходки на свеж въздух. И ако реално нямаш противопоказания, можеш да се запишеш например на водна гимнастика или други подходящи занимания за бременни. Но от разходките не се отказвай. И ще видиш, че ще се почувстваш много по-добре.
Автор: Борислава Байкушева-Бонева
Консултант: д-р Весела Кукуряшкова, 25 ДКЦ, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.