Ниските хора са по-заплашени от сърдечни болести

• от

Учените за пръв път успяха да докажат, че рискът от сърдечно-съдови заболявания и смъртността от сърдечни удари е средно с 1,5 пъти по-висока при хората с нисък ръст, отколкото при високите.

Ниските хора са по-заплашени от сърдечни болестиУчените за пръв път успяха да докажат, че рискът от сърдечно-съдови заболявания и смъртността от сърдечни удари е средно с 1,5 пъти по-висока при хората с нисък ръст, отколкото при високите.

Точната причина за тази зависимост не е известна и подлежи на по-нататъшно подробно проучване. Но учените са склонни да смятат, че тази закономерност е свързана с наследствени генетични фактори, а не с неблагополучни социално-икономически условия на живот, заради които хората не могат да израстнат по-високи в ранна възраст.

“Първото изследване, показващо обратната зависимост между човешкия ръст и вероятността да се развие исхемична болест, беше публикувано през 1951 г. Оттогава тази зависимост е била изследвана допълнително в над 1900 научни статии, но тяхното обобщаване и анализ не е бил провеждано досега. Надяваме се, че нашето проучване, посветено на обобщаването на всички тези данни, ще позволи да се смята за окончателно доказана връзката между ръста и сърдечните болести“, заяви Туула Паайянен, един от изследователите от Университета в Тампере, Финландия. В изследването си учените са обобщили данните, засягащи възникването на сърдечно-съдови болести при над 3 милиона души. Те са показали, че ниските мъже (с ръст под 165,4 см) са заплашени с 37% повече да починат от сърдечно заболяване в сравнение с високите мъже (177,5 см). За жените аналогичния риск е значително по-висок – 55%, при тях прага на нисък ръст е 153 см, а на висок ръст – 166,4 см.