
Неспокойното кърмаче
Накърмила си своето бебе само преди половин час, а то се сърди и плаче… Дали е гладно? Или пък се е прехранило? Защо е така неспокойно? Нормално е да си задаваш всички тези въпроси. Макар плачът да е последният сигнал за глад, това не означава, че всеки път бебето плаче, само защото иска да суче. Вижте защо бебето е неспокойно.
Бебето може да е неспокойно защото:
- изпитва потребност да го гушнеш;
- топло/студено му е;
- пелената е за смяна;
- преуморено е, спи му се;
- болно е.
Ако си изключила повечето причини, изброени по-горе, най-вероятно се касае за колики. Все още няма единно мнение за произхода на бебешките колики. Лекарите са единодушни, че те не са болест, а състояние на неудържим плач при здрави, добре развиващи се и наддаващи на тегло бебета.
Ако освен неспокойството и плача, бебето наддава слабо, е важно да се консултираш с педиатър дали не се касае за рефлукс (връщане на храна обратно в хранопровода). Понякога поведението на бебето при колики и рефлукс е доста подобно, така че само специалист, след направени изследвания, може да диагностицира болестно състояние.
Често обаче само лека реорганизация на кърменето може да се окаже ключът към успокояването на бебето.
Дали бебето ми страда от рефлукс?
Често неприятните усещания, свързани с рефлукса, са причината за неспокойството на малкото човече. При много бебета храносмилателната система не е добре развита и мускулът, свързващ хранопровода със стомаха, позволява на млякото и стомашните киселини да се върнат обратно нагоре.
При т.нар. физиологичен рефлукс връщането на храна в хранопровода не пречи на бебетата да се развиват добре. Но в случаите, когато са налице и допълнителни симптоми като слабо наддаване, проблеми с храненето, респираторни проблеми, чести отити, настинки, бронхити и т.н., най-вероятно се касае за патологично състояние, наречено ГЕР – гастроезофагиален рефлукс. При дискомфорт бебетата се извиват назад като дъга и предпочитат да са изправени, а не сгънати.
Връщането на мляко в тези случаи не води до успокояване на детето, а напротив – често отбелязва началото на бебешкия плач.
Решения на проблема:
- Най-удачно е бебе с ГЕР да се кърми в поза конче (седнало върху хълбока на мама), която не позволява млякото да се върне обратно.
- Част от бебетата с рефлукс отказват да се хранят, защото свързват този процес с неприятните усещания в последствие. Тук помага кърмене на тъмно спокойно място, чест контакт кожа до кожа.
- Някои бебетата с ГЕР пък искат да са на гърдата постоянно. Те се стремят да отложат идването на неприятния период след хранене. Понякога обаче това може да доведе до засилване на симптомите. В този случай може да помогне даването на залъгалка или кърмене само от една гърда на едно хранене.
Мнението на специалиста: Биляна Тодорова, консултант към Национална асоциация „Подкрепа за кърмене”, Благоевград
Когато млякото е повече
Повечето майки са склонни да приемат какви ли не билки и храни, за да имат много кърма. Но прекалено големите количества мляко могат да създадат не по-малко проблеми от неговия недостиг.
Когато млякото е повече, майката може да се сблъска с някой от следните проблеми:
- Прекалено силен рефлекс на потичане.
В този случай струята е твърде силна, бебето трудно засуква, дави се, не може да преглъща добре, което може да доведе и до отказване от гърдата, тъй като тя се свързва с отрицателни преживявания. Добре е майката да изцеди мъничко мляко, за да омекоти ареолата, да пробва кърмене легнала или „на конче”, да кърми от едната гърда на хранене, за да може да намали свръхпроизводството.
- Прехранване
Някои бебета са по-лакоми, а майките им имат твърде много мляко. В този случай и бебетата поемат твърде много мляко за твърде кратко време, нахранват се често за няколко минути. След това връщат храна, имат болки в коремчето и плачат, като понякога се извиват назад. При все това, те наддават повече от добре и успяват за малкото време на гърдата да поемат необходимото им количество мляко. Хубавото е, че след като върнат излишното мляко, бебетата обикновено се успокояват.
И в такива случаи е добре да се експериментира с различни пози, като често удобни са легналата и „на конче”, за да може да се регулира струята на млякото. За предпочитане е майката да предлага една гърда на кърмене, като често оригва бебето. Постепенно би трябвало количеството мляко да се урегулира и да бъде толкова, колкото е необходимо на кърмачето.
- Лактозно „претоварване”
Кърмата е с променлив състав - oбичайно първите глътки мляко, които потичат , са с относително по-малко количество мазнини. Ако майката кърми при постоянно сменяне на двете гърди в рамките на едно хранене, има опасност бебето да приеме повече мляко с по-малко мазнини. Така стомахът се изпразва по-бързо и голямо количество млечна захар (лактоза) преминава през червата наведнъж. Ензимът, който обработва захарта (лактаза), не смогва да обработи цялото количество лактоза и затова се появяват симптоми, наподобяващи лактозна непоносимост – плач, газове и воднисти, зелени изпражнения. Бебетата, които сучат добре и наддават, но имат посочените вече симптоми, е добре да бъдат кърмени от едната гърда, докато я изпразнят добре, като на гърдата се прилага и компресия, а след това, ако желаят, да им се предложи и другата гърда.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.