Неразположенията по време на бременност

• от 15

Сутрешното гадене и повръщане в много случаи са едни от първите симптоми на бременността.

Приятните емоции през периода на бременността за съжаление е свързан и с някои неприятни моменти, които в голяма част от случаите са неизбежни. Ето няколко от най-често срещаните неразположения, с които се сблъскват бъдещите майки:

Сутрешното гадене
Сутрешното гадене и повръщане в много случаи са едни от първите симптоми на бременността. Те се появяват около 4-6 седмица от бременността и намаляват или изчезват към 12, 14 или 16 седмица, когато завършва и основната част от органогенезата на бебето. От тях страдат около 70-80% от бременните. Гаденето не винаги е съпроводено в повръщане. Причините за появата им най-често се определят с увеличеното количество хормони (които бушуват в организма и изострят сетивата за улавянето на неприятните миризми), ниското ниво на кръвната захар, промени в метаболизма. В повечето случаи това не се отразява неблагоприятно на бебето, напротив, според много специалисти даже е добър знак за развитието. (Отсъствието на гадене и повръщане в никакъв случай не означава противното!)
В някои случаи жената може да страда от много тежка форма на гадене и повръщане. В такива случаи се говори за хиперемезис гравидариум. Това състояние може да доведе до дехидрация, загуба на тегло, недостатъчен прием на храни, които са опасни както за майката, така и за бебето и изисква задължителното наблюдение от лекар, а в повечето случаи налага дори  болничен престой.
Как може да се облекчи състоянието?
  -яж по-често по-малки количества храна, за да избегнеш прегладняването или преяждането;
  - сутрин не ставай рязко от леглото;
  - пий течности ½ час преди или след, но не и по време на хранене;
  - пий повече течности през деня;
  - погрижи се да си винаги на свеж въздух;
  - избягвай миризмите, от които ти става лошо – помоли някой друг да сготви вместо теб, а ти излез на разходка;
  - почивай си повече през деня;
  - не лягай след хранене, добре ще се отрази малко да постоиш права;
 - избягвай мазни и пикантни храни; наблегни на суровите плодове и  зеленчуци, хапвай повече бульони, супи, картофи, чаят от мента и джинджифил също действат добре;
  - когато ти стане лошо, използвай лимон, ментови бонбони или газирана вода;
  - не пропускай хранене – празният стомах също предизвиква гадене;
  - дръж в чантата си пакетче солети или сухари;
  - избягвай цигарения дим, както и самото пушене.
Никога не приемай каквито и да било лекарствени средства без консултация с гинеколога си!

Главоболието
Доста често срещано неразположение през целия период на бременността, най-често в началото и в края й. Причините могат да бъдат: стрес, недостатъчно количество сън, високо или ниско кръвно налягане, ниско ниво на кръвната захар, глад, преумора. Хубавата новина за страдащите от мигрена е, че през бременността нейната честота и интензивност най-вероятно ще намалеят.
Как може да се облекчи състоянието?
избягвай консумацията на фъстъци, шоколад, кафе, мляко, алкохол, цигари;
почивай по-често;
прави леки упражнения всеки ден;
храни се балансирано;
старай се да провокираш повече позитивни емоции чрез извършване на любими дейности или среща с приятни за теб хора, слушай спокойна музика, която да те отпусне, отиди на масаж, възползвай се от някое леко и забавно четиво.

Безсънието
Безсънието или недостатъчният сън са неизбежни по време на бременността. С нарастването на коремчето ситуацията не се подобрява. 8-часовият непрекъснат сън остава в миналото. Така природата най-вероятно подготвя бъдещата майка за непробудните нощи, които предстоят след раждането на бебето.
Причините за прекъсването на съня по няколко пъти на нощ се дължат на намаления обем на пикочния мехур, който се притиска от нарастващата все повече матка; от неудобната поза – с голям корем трудно можеш да си намериш място в леглото; от учестения пулс и задъхването; лесно се будиш от различни шумове и после дълго време не можеш да заспиш отново, от натрапчиви притеснения за бъдещето или неизпълнени задължения през деня.
Как може да се облекчи състоянието?
  - почивай повече през деня, но недей да спиш повече от ½ час следобед;
  - избягвай напитките с кофеин;
  - направи си списък със задълженията за следващия ден, за да не се тревожиш вечерта, че ще пропуснеш нещо;
  - легни в леглото едва когато почувстваш, че наистина си изморена и ти се спи;
  - избягвай силните вълнения, както и физическите упражнения късно вечерта;
  - използвай 1 или повече възглавници, за да си създадеш комфорт в леглото;
  - осигури си спокойно и тихо място за спане.

Депресията
Често определяният като най-прекрасният период на жената – този на бременността – не винаги е свързан само с положителни емоции. Около 1/5 от всички бременни страдат от по-лека или по-тежка форма на депресия. Тя може да се дължи на много неща: разбира се – на първо място на хормоните, които изострят чувствителността ти и са причина изведнъж да се превърнеш в друг човек. Какво може да те разстрои: нежелана бременност, проблеми от финансово естество, семейни проблеми (с партньора, с родителите), здравословни проблеми, притеснения относно неизвестното бъдеще, стрес, породен от неразбирателство с партньора, загуба на близък човек, трудности при нагаждането към новата ситуация на бременна жена и много други.
Как може да се облекчи състоянието?
  - почивай си по-често с приятни занимания;
  - запълни времето си с работа или хоби – това ще те отвлича от натрапчиви мисли, чувствай се заета и полезна;
  - храни се здравословно и си позволявай нещо любимо при определени поводи;
  - излизай навън по-често – срещай се с позитивно настроени хора, ходи на кино, обсъждай теми, които не са свързани с раждане, обзавеждане на детски стаи, лекари и здравословни проблеми;
  - пазарувай за бебето си;
  - приготви романтична вечеря – изненада;
  - води си дневник на бременността;
  - спортувай – прави подходящи упражнения за със състоянието си (запиши се на курс по йога – изключително благоприятен спорт за бременни);
 - ако нещо те притеснява говори с партньора ти – той ще разсее голяма част от неоснователните ти притеснения.

Увеличено вагинално течение
Жлезите в половите органи работят по-усилено, така че това е нормално. Необходима е консултация с гинеколога ти, ако това течение изведнъж се промени като цвят, мирис и количество, появи се парене и/или сърбеж.

Кървене на венците
Кървенето на венците нерядко е един от първите симптоми на бременността и в повечето случаи я съпътства до края. Това се дължи на хормоналните промени, които настъпват в организма. Устната кухина става по-податлива на влиянието на бактериите в зъбната плака, които водят до възпаления и кървене на венците.
Как може да се облекчи състоянието?
Използвай не много твърда четка за зъби, мий зъбите редовно, почиствай ги с конец, използвай специална паста за зъби за бременни; консултирай се със стоматолог, ако се появят болки. Не забравяй да се грижиш за достатъчния прием на калций от храната – добра инвестиция както за теб, така и за нероденото ти дете.

Акне и грижа за кожата на лицето
Увеличената мастна секреция през бременността често води до появата на пъпки. Почиствай добре лицето вечер преди лягане и използвай козметика, подходяща за бременни. Някои съставки в почистващите лосиони и кремове не са подходящи за това състояние.
Възможно е да се появи пигментация на различни места по тялото и лицето. Използвай слънцезащитен крем при излагане на слънце.

Гърдите нарастват и стават чувствителни
Още от самото начало на бременността, често дори преди да си разбрала, че ще ставаш майка, гърдите започват да се променят. В различни етапи те се уголемяват, стават изключително чувствителни и дори болезнени, ареолата им потъмнява и се уголемява, възможно е да изтече жълтеникава течност (коластра).
За облекчаване на това неразположение: снабди се с удобен сутиен (нито много стегнат, нито много хлабав), от естествена материя и с дебели презрамки. Носи го дори през нощта и абсолютно задължително по време на спорт.

Стриите
Стриите се появяват при бързо и рязко увеличаване или намаляване на теглото, при което кожата се разтяга или свива. Стрии се срещат не само при бременни, от стрии страдат дори и мъжете.  Това са розови, кафеви или белезникави белези, които се появяват най-често в областта на корема, бедрата, задните части, гърдите.
Как можеш да предотвратиш появата им? Ако е генно заложено, едва ли ще успееш. Все пак можеш да се постараеш чрез избягване на рязко напълняване и  чрез употреба да специално разработена за бременни козметика за мазане на проблемните места (добре е да започнеш от 3 месец, поне по 1 път дневно, а след 4-5 месец и по 2 пъти на ден).
Чрез лазерна епилация в последствие може да се компенсира разликата в цвета между кожата и образуваните стрии.

Запек
Това е проблем, който се среща при почти всяка втора бременна. Една от основните причини за появата му са...отново хормоните, стреса, безпокойството.
Как може да се облекчи състоянието?
 - Консумирай храни, богати на фибри – плодове, зеленчуци, пълнозърнести продукти; кисело мляко с живи бактерии;
 - Приемай много течности през деня – натурални сокове и фрешове, минерална вода и чайове;
Пребори се със застояването и заседналия начин на живот;

Отоци
Повишеното количество кръв и секреции по време на бременността, както и  задържането на течности в организма, провокират образуването на отоци в областта на лицето, ръцете и краката (глезени и ходила).
Най-често това се получава в жегите през лятото, при консумация на много сол, при дълго стоене права.
Ако обаче изведнъж се появят необичайни подувания е необходимо да се обърнеш към наблюдаващия те гинеколог.
Как може да се облекчи състоянието?
Не стой на слънце дълго време, почивай си с вдигнати крака, носи удобни обувки и намали приема на сол.

Киселини
Те се характеризират като изгарящо усещане в средата на гръдния кош, гърлото, или в устата. Могат да бъдат много мъчителни и дори да пречат на добрия сън.
Как може да се облекчи състоянието?
  - Ограничи  количеството на мазни, пържени, пикантни и кисели храни. 
  - След хранене постой известно време права, за да спомогнеш за доброто храносмилане;
  - Пий повече течности, газираната вода е доста полезна „в криза“;
  - Спи в леко повдигнато положение с подпрени възглавници.