Неразположението при бременност

• от

Да очакваш дете си е истинско чудо, всеки ден в теб расте нов живот. Вълненията и щастието са неописуеми. Случва се понякога към тях да се прибавят и някои негативни ефекти. Неразположението при бременност не е нещо опасно и обикновено е временно.

Да очакваш дете си е истинско чудо, всеки ден в теб расте нов живот. Вълненията и щастието са неописуеми. Случва се понякога към тях да се прибавят и някои негативни ефекти. Неразположението при бременност не е нещо опасно и обикновено е временно.

Неразположение по време на бременност
Най-често симптомите се проявяват в първите три или четири месеца, много рядко прдъжават по-дълго.
Много бременни споделят, че сякаш не могат да контролират тялото си, чувстват се уморени, спи им се и не могат да се концентрират, за да свършат ежедневните си служебни задължения. А най-често срещаното оплакване точно в началните месеци е гаденето и повръщането. Въпреки, че се смята за нещо нормално, задължително е да го споделиш с твоя лекар, който може да проследи честотата и да ти предпише лечение.

Основната причина за това неразположение през пъврия триместър на бременността е претоварването на черния дроб. С бременността този орган се пренастройва и не работи на пълни обороти. Понякога гаденето и повръщането могат да доведат до загуба на тегло или обезводняване. По тази причина е добре да се консултираш с лекар, за да не се стигне до сериозна токсикоза. Важното е да наблегнеш на течностите и здраволсовната храна – сурови ядки, плодове и зеленчуци, за да си набавиш много витамини, минерали и микроелементи. Възможно е да ти предпишат таблетки с активен въглен. Не забравяй, че в никакъв случай не трябва сама да си предписваш лечение.
Не се притеснявай, че детето ти не получава достатъчно храна и полезни вещества. То поема всичко нужно от твоя организъм и запасите му, които ти неминуемо имаш. Хапвай си малко, но често. За да не натоварваш черния дроб и жлъчката избирай леки храни, без тежки мазнини, без пържено и пакетирани лакомства.

Умората е следващият често срещан симптом, който според статистиките се наблюдава при всяка трета бременна. Причините за това досадно състояние са много – безсъние, хормонални промени, недостиг на чист и свеж въздух, липса на апетит и други. Една от опасните причини за умора е ниското ниво на хемоглобин. Затова всяка бременнна трябва да направи задължителните кръвни изследвания и да провери дали не страда от анемия. Почивай си често и хапвай храни, богати на жлеязо и витамин С, който способства за доброто му усвояване.

Между шестата и осмата седмица от бременността може да наблюдаваш съвсем малко кръвотечение, по-скоро като зацапване на бельото. В този етап в организма ти се случват важни процеси. Закрепва се плацентата и докато този процес не завърши може да се появят червени петънца. Кръвотечение може да се появи и при ерозия на маточната шийка. Ако кръвотечението е обилно и съпроводено с болка, възможно е да е на лице извънматочна бременност или опасност от спонтанен аборт. Задължително е веднага да уведомиш своя акушер гинеколог и да отидеш на преглед

undefined
.

Много по-рядко, но за съжаление се случва бременните да страдат от мигрена. Това отново е в следствие промяна на хормоналното ниво, но и причинена от психологически и ботови фактори – стрес, притеснения, преумора. Като цяло, главоболието не вреди на майката и бебето, но разбира се е много неприятно състояние. Въпреки това трябват наблюдения и консултация с лекар, а честите и резки болки в главата във втория триместър може да са причинени и от прееклампсия. Задължително трябва да се посъветваш с лекар, да си следиш кръвното налягане и евентуално да пуснеш изследване за нивото на белтък в урината.
Ограничи употребата на сол и животински мазнини. Наблегни на белтъчините и сушените плодове. Следи за наднормено тегло, то трябва да бъде овладяно и да не трупаш излишни килограми. Не забравяй и за физическите упражнения, лека гимнастика за бременни, ежедневни разходки на чист въздух или поне в близката градска градинка.