Неканени гости и през лятото

• от

За съжаление, дори и сега в топлото време, болестите не спират. Те винаги могат да изненадат малкото човече и теб.
Неканени гости и през лятото

Неканени гости и през лятото

За съжаление, дори и сега в топлото време, болестите не спират. Те винаги могат да изненадат малкото човече и теб.

Слънцето ти се усмихва толкова приветливо и добросърдечно, че ти е трудно да си представиш, че точно сега твоето малко съкровище може да вдигне температура или пък да се разкашля. Но, уви... всичко е възможно. Важното е да бъдеш подготвена за най-честите неканени гости през настоящия сезон.

Вирусна инфекция

Симптоми: повишена температура, повръщане, диария. Може да има и хрема, кашлица. В повечето случаи вирусните инфекции преминават за 3-4 дена при деца над едногодишна възраст. При кърмачетата (до 1 година) протичат по-тежко. При поява на някой от тези симптоми непременно се консултирай с педиатър.

Лечение: Ако детето се разболее от вирусна инфекция, е необходимо въвеждането на диета.
Ако кърмиш бебето, и сега продължавай. Ако го храниш с адаптирано мляко, използвай специално разработените диетични формули. При по-големите деца диетата включва обикновени бисквити, солети, сухар, препечен хляб.

Диетата продължава дотогава, докато установиш, че в продължение на 48 часа изпражненията на детето са нормални. Тогава се преминава към постепенно захранване, като през цялото това време е важно да информираш лекаря за състоянието на малкото.

Важно е детето пие по малко, но на често вода (не сладки течности като компот, сокове – плодовите частици дразнят стомаха, а концентрираната захар влошава състоянието). Това е необходимо, за да не се стигне до обезводняване. Няма точно определено количество, което трябва да изпие на ден. Но колкото повече, толкова по-добре. Имай предвид, че колкото е по-малко детето, толкова по-голям е риска от обезводняване.

Независимо какво е заболяването, не прибягвай до самолечение – това може да бъде опасно. Антибиотиците например при вирусна инфекция не само че не помагат, но и могат да навредят. Ако неразположението съвпадне с почивката на море, тогава в никакъв случай не води малкото на плажа, докато не се нормализира състоянието му. Бъди стриктна към хранителния режим, давай достатъчно течности и осигури нужното спокойствие.

Профилактика:

  • От най-ранна детска възраст създавай хигиенни навици.
  • Избягвай контакт с болни.
  • Имай предвид, че през лятото в курортните селища се събират много хора на едно място, хигиената се влошава и се създават предпоставки за инфекции.

Слънчев удар

Симптоми: Слънчевият удар всъщност е най-тежката форма на прегряването. До това се стига от прекаленото излагане на слънчевите лъчи. Най-често симптомите са: главоболие, ускорен пулс, повишена температура, възможно е и загуба на съзнание.

Лечение: Ако след игра на слънце на детето започне да му се вие свят, да му се гади и се оплаква от силно главоболие, веднага го сложи да легне на сянка и вдигни леко главата му, например в скута си. Натопи памучни кърпи в студена вода и увий главата и челото му. След 10 минути сложи нова кърпа. Заведи малкото на лекар, а ако е изгубило съзнание, извикай Бърза помощ.

Профилактика:

  • Винаги когато излизате на разходка не забравяй шапката, както и шишето вода.
  • Избягвай да бъдете навън, когато слънцето е най-силно. Радвайте се на летните забавления сутрин до 10 часа и след обяд след 17 часа.

Салмонелоза

Симптоми: повишена температура, чести повръщания и диаречни изхождания, тежест и болки в корема. Салмонелозата е чревна инфекция, която зачестява през лятото. Инкубационният период (времето от заразяването до първите прояви на болестта) е от 4 часа до 3 дни. Колкото по-малко е детето, толкова по-тежко протича заболяването. Причината е, че малките деца много бързо се обезводняват и влошават протичането на болестта.

Лечение: Ако детето е малко и повръщанията и изхожданията са обилни, устата му започне да мирише на ацетон, стане много отпуснато, не разчитай да се справиш сама. Такива случаи се лекуват в болница, в спешно интензивно отделение. Прилагат се различни средства, които целят да възстановят водно-солевия баланс в организма. Строгият диетичен режим е задължителен.

Ако случаят е по-лек и детето е по-голямо, по преценка на специалиста лечението може да се проведе и у дома. Болното дете се нуждае от рехидратиращи разтвори, които освен вода съдържат и микроелементите калий, натрий, хлор, които детето е изгубило с разстройството и повръщането. Адекватната рехидратация и диетичния режим са достатъчни.

Профилактика: През лятото салмонели (и всякакъв вид друг вид бактерии) могат да се окажат в хранителните продукти и да предизвикат заболяване. В топлото време и малкото количество микроорганизми, попаднали в храната причиняват сериозни неразположения.

  • Бъди особена внимателна към правилното съхранение на храните, които консумирате.
  • Докато пазаруваш, обръщай внимание на датата на производство и на трайността. Най-лесно се развалят: яйцата, майонезата, различни кремове и други храни, които се приготвят със сурови яйца, както и млякото, рибата, месото. Оставени извън хладилника, храните стават опасни и водят до стомашно-чревни инфекции.
  • Когато даваш на детето яйце, то трябва да ври поне 15 минути.

Конюнктивит

Симптоми: Забелязва се воднист/гноен секрет, който води до слепване на клепачите, зачервяване на окото, по-рядко зачервяване и оток на клепачите. Детето се оплаква от сърбеж, сълзене, парене. Причините за поява на конюнктивит могат да бъдат различни, но по принцип през лятото има достатъчно фактори (силните слънчеви лъчи, морската вода), които предразполагат към възпаление на очите.

Лечение: Нужна е консултация с очен лекар. Поставянето на подходящи капки в достатъчна дозировка и продължителност облекчава оплакванията и унищожава причинителя. При липса на ефект от лечението в първите два дена се взима секрет, който се изследва микробиологично за специфичния причинител и неговата чувствителност към лекарства. Погрешно е безразборното използване на няколко медикамента, което не води до излекуване на конюнктивита, а е предпоставка за повишена антибиотична резистентност.

Профилактика:

  • Слънцезащитните очила са добро средство да предпазим детските очички от възможни проблеми.
  • Не оставяй малкото да си пипа очите с мръсни ръце. Бъди стриктна към правилата за личната хигиена.
  • Ако посещавате басейни, бъди внимателна – добре е да си сигурна, че се почистват добре. През лятото е познат и т.нар. басеен конюнктивит, предизвикан именно от замърсената вода в басейните.

Автор: Борислава Байкушева-Бонева
Консултант: д-р Павлина Андреева, педиатър, Здраве-14 ООД, София