Начинът на мислене влияе върху степента на действие на болкоуспокояващите лекарства, установи ново съвместно проучване на изследователи от Оксфорд, Кеймбридж и два германски университета. Според тях ефективността на приложените медикаменти намалява, ако пациентът вярва, че лечението няма да подейства.
Изследователите твърдят, че положителните мисли удвояват ефекта на болкоуспокояващите, а отрицателните действат точно обратното. По време на научния експеримент, 22 души били подложени на болка за кратък период от време. Те отчитат степента на болезненост по скала от 1-100.
Първоначалната оценка за средното ниво на болка е 66. Без знанието на участниците по интравенозна система е влято болкоуспокояващо лекарство. Вследствие, степента на болезненост спаднала до 55. Когато доброволците разбрали обезболяващото, оценката за степента на болката спаднала до 39. Учените не пропуснали да проверят реакцията на хората и след като съобщят, че ще прекъснат вливането на медикамента, без да го правят в действителност. В този случай степента на болката отново нарастнала до 64.
По време на експеримента, мозъчната дейност на доброволците била следена чрез ядрено-магнитен резонанс. „Според резултатите, негативните мисли и очакванията на участниците се наблюдава различна степен на повишена активност в хипокампуса и средния фронтален кортекс. Лекарите трябва да имат предвид, че песимизмът на пациентите оказва влияние върху ефекта от предписаните лекарства“, казва проф. Ирина Трейси от Центъра за функционален магнитен резонанс на мозъка в Оксфордския университет и ръководител на изследването.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.