Мозъкът на неандерталеца и този на съвременния човек в момента на раждането са сходни, сочи германско изследване. Те започват да се различават едва през първата година от развитието си.
Според учените мозъците на съвременни бебета и на неандерталците са с приблизително еднакъв размер и изглеждат идентични. Това откритие се базира на сравнения на черепните кутии на съвременни хора и фосилни останки на неандерталци в различни етапи на развитие. Разликите са установени най-вече в разклоненията и полукълбата, обяснява Филип Гуенц от института "Макс Планк" в Германия и главен автор на изследването. Той подчертава, че за когнитивните способности играе роля най-вече именно вътрешната организация на мозъка.
"При съвременния човек разклоненията между различните зони на мозъка се установяват през първата година от живота и са важни за една напреднала степен на социално общуване, емоционалност и комуникативни способности", обяснява ученият. "Неандерталците са били много опитни ловци. Не е вероятно да не са имали никакъв вид език за общуване, но не знаем степента на неговата сложност", заявява още Гуенц.
сн. БГНЕС
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.