Най-доброто начало за всяко бебе

По повод Световната седмица на кърменето, която стартира днес и продължава до седми август, Ева Павлина, акушерка в болница ВИТА, ви напомня колко важно е кърменето, както за майката, така и за детето

Много родилки започват да изпитват притеснение и дори паника, след като прегърнат за първи път рожбата си и тя не успява да засуче. Не бързайте да се отказвате при първата трудност, дайте време на себе си и бебето.

Кърменето не изисква специални умения, а само постоянство, защото Вашето тяло е подготвено за него. В Родилно отделение на болница ВИТА ще получите съвет и подкрепа за първото кърмене на новороденото. Важно е да приемате много течности, да сте търпелива и спокойна!

Всеизвестни са преимуществата на естественото хранене. Кърменето повишава имунитета на детето и го предпазва от заболявания не само през първата година, но и през целия му живот. То намалява риска от алергии, затлъстяване и диабет.

Хранителните вещества в кърмата са така балансирани, че да задоволят изцяло нуждите на бебето в първите 6 месеца от живота му. Тя е лесна за усвояване, съдържа есенциални мастни киселини, които помагат за развитието на главния мозък. Кърменето задоволява и емоционалните потребности на бебето, тъй като при сукане се отделя „хормонът на щастието“ ендорфин.

Кърменето помага и за правилно развиване на лицево-челюстната област на Вашето дете - кърмачето прави значително по-големи усилия на мускулатурата, отколкото при приемане на мляко от шише.

Рискът от внезапна детска смърт значително се понижава при кърмените бебета.

Млякото, което се отделя от млечните жлези в първите 3-4 дни след раждането, се нарича коластра. Тя е в малко количество, но е една от най-важните храни за новороденото. Съдържа множество полезни вещества, които му помагат да започне своя живот пълноценно и здравословно.

Кърменето е полезно и за майката, защото ускорява възстановяването на матката, намалява риска от рак на гърдата и яйчниците, подпомага отслабването и създава здрава психологическа връзка между майката и детето.

Кърменето е лесно и удобно, кърмата винаги е налична при внезапен глад на детето, не изисква претопляне и други усилия, задължителни при адаптираното мляко в шише.

Не на последно място, кърменето е икономически по-изгодно, не само защото не плащате за заместители на майчино мляко, а и защото бебето е по-здраво и така се спестяват разходи за лекарства.

Световната здравна организация препоръчва кърменето да започне колкото е възможно по-рано. Новороденото се ражда с вроден сукателен рефлекс, който е най-силно изявен в първите 30 минути след раждането.

Успешното кърмене отстрани изглежда лесен процес, но всъщност уменията за хармонично и безпроблемно кърмене се изграждат систематично и целенасочено.

Необходимо е здравото новородено да се сложи на гърдата веднага след като състоянието на майката го позволява. В началото опитвайте да кърмете бебето си колкото се може по-често (от двете гърди на всяко хранене), за да стимулирате лактацията. На 3-4-ия ден след раждането може да усетите гърдите си твърди, силно напрегнати, топли и зачервени. Това се дължи на оток на тъканите и бележи прехода от коластрата към преходното мляко. Ако изпитвате болка, можете да слагате студени компреси, за да облекчите неприятните усещания, но не спирайте да кърмите.

Грешка е да се слагат топли компреси. Те могат да влошат състоянието и да увеличат отока. След като отокът изчезне и гърдите омекнат, ще забележите, че количеството кърма се е увеличило. Това е моментът, в който трябва да започнете да редувате гърдите при хранене. В противен случай, бебето би поемало само предната порция кърма от всяка гърда, която е по-богата на белтъчини, но по-бедна на мазнини от задната порция.

Количеството отделено мляко се регулира от силата на сучене на кърмачето и от честотата на сукателното дразнене. За да поддържате и стимулирате отделянето на мляко е добре да изцеждате достатъчното количество кърма, която е останала след нахранване на бебето. Ако имате напрежение в гърдата, от която не сте кърмили, можете да я облекчите, но не да я изцеждате напълно.
Изцедената кърма може да престои на стайна температура до два часа. Ако решите да я съхранявате в хладилник – до 3-4 дни, а във фризер – до 3 месеца. Кърмата се претопля в специален уред или на водна баня при температура 37°C. Веднъж размразена, не се замразява отново.

Не бързайте да дохранвате бебето с адаптирано мляко. Количеството мляко, отделяно от гърдите, се увеличава с времето. Бъдете търпеливи.

Следете за правилното положение на тялото по време на кърмене. Може да кърмите права, седнала или легнала, но винаги ухото, рамото и хълбоците на детето трябва да са в една линия. Важно е позата да е удобна и за Вас, защото възникването на болки в кръста и гърба могат да Ви откажат от естественото хранене.

Правилото е бебето да поеме в устата си цялото зърно, а също и голяма част от ареолата на гърдата ви. От правилното засукване зависи дали бебето ще се нахрани (венците му трябва да притискат млечните синуси).
Кърменето не боли. Ако боли, вероятно засукването е неправилно и бебето е поело само зърното. Така рискът от образуване на рагади (разранени зърна вследствие нарушения целостта на епитела на гръдните зърна), е голям.

Не е необходимо да измивате гърдите си всеки път преди кърмене, а ако имате нужда да го направите, нека да бъде само с вода. По време на бременността тялото се самоподготвя. Около ареолата се образуват изпъкнатини, които приличат на малки пъпчици - това са жлези на Монтгомъри, които отделят секрет. Той няма цвят и не го виждате, но има мирис, който ориентира бебето къде е гърдата. Този секрет омазнява кожата на ареолата и я прави мека и еластична, предпазвайки я от образуването на рагади.

За да кърмите толкова, колкото желаете, вероятно се замисляте и за своя хранителен режим. Прекомерният прием на храна не увеличава лактацията. Добре е да помислите за полезните вещества, които приемате, за да се подобри качественият състав и на кърмата.
Увеличете калорийния си прием с около 500 ккал на ден спрямо приеманите досега. Менюто Ви трябва да бъде разнообразно и да включва храни от петте основни хранителни групи.

Осигурете си достатъчно почивка и спокойствие. Пазете се от стрес, неприятни емоции и напрежение, за да може да имате достатъчно кърма.

За новороденото се препоръчва свободен и гъвкав режим на хранене – особено в първите седмици. Предлагайте му кърма винаги, когато усетите, че е гладно. Така стимулирате лактацията. С времето периодът на кърмене ще се стабилизира между 2 и 3 часа. Не будете бебето за хранене, когато спи. Ако е гладно, то ще се събуди само. Ако е на ексклузивно кърмене, може да огладнява по-често, тъй като кърмата се храносмила по-бързо.

Не винаги плачещото бебе е гладно. Ще се научите да познавате кога има колики, кога е самотно или уморено, кога има нужда от гушкане или трябва да смените памперса.

Не бързайте да давате биберон-залъгалка, ако има проблем със засукването или кърменето не е още установено.

Търсете специализираната помощ на Вашата акушерка от ВИТА при нужда от разяснения или подкрепа. Болница ВИТА подкрепя естественото хранене!

Вижте още за: Болница ВИТА