Научете детето да готви

• от

Ако искате да възпитате у детето си любов към кулинарията, научете го да готви от малко.

Ако искате да възпитате у детето си любов към кулинарията, научете го да готви от малко.

Така не само ще се убеди, че няма по-вкусно ястие от домашно – приготвеното, но и ще възприема кухнята като сърце на дома. А забъркването на неустоими гозби от разнообразни съставки ще го научи да подбира разумно и здравословно храната си в бъдеще.

Ето на какво можете да научите детето в първите му уроци по готварство.

Научете детето да готви

Готвенето е перфектно занимание за свободното време на подрастващите немирници. Задачите за смесване, отмерване и рязане, които трябва да изпълняват под ваш надзор са едновременно предизвикателство за способностите им и шанс да бъдат полезни вкъщи. А възможността да се изцапат до уши, бъркайки и вкусвайки „произведенията си“, допринася за върховното удоволствие от начинанието.

Все пак обаче, подвизите на детето в кухнята трябва да бъдат съобразени с възрастта му. И най-вече, да преживяването да бъде забавно. Малчуганите много по-лесно запомнят важните факти, когато са поднесени леко и под формата на игра. Наблюдвайте ги внимателно и всеки път, когато допуснат грешка, нежно им напомняйте онова, което сте им показвали. Научете детето да готви с любов.

Дейности за деца от 3 до 6 години

  • Миене на плодовете и зеленчуците
  • Почистване с мека навлажнена кърпа на масата и работните плотове
  • Изрязване на тесто с формички за сладки
  • Украсяване на мъфините със стърготини / ядки / шоколадови пръчици
  • Подреждане на сладките / мъфините / курабийките върху хартия за печене

Дейности за деца от 7 до 10 години

  • Отмерване на необходимите пропорции по рецепта
  • Четене на рецепта
  • Изготвяне на списък за пазаруване по ваши наставления
  • Разбъркване на смеси в съд
  • Намазване на продукти с тъп нож

Дейности за деца от 11 до 13 години

  • Изпълнение на лесни рецепти с малка помощ от възрастен
  • Първи стъпки в използването на микровълнова и готварска печки
  • Рендосване на плодове и зеленчуци
  • Рязане на продукти с нож под наблюдение
  • Разбъркване на смеси с миксер

Правилата в кухнята, които детето трябва да знае

Правилата в кухнята, които детето трябва да знае

Много е важно, още с първите уроци по готвене да научите детето на основните правила за безопасност и хигиена в кухнята. С напредването на възрастта и уменията му, въвеждайте и нови техники. И най-важното, старайте се през това време да се забавлявате.

Чисти ръчички!

Детето трябва да знае, че хигиената е от първостепенно значение при приготвянето на храна. Внимателно му напомняйте, да не облизва пръстчетата си, защото по тях може да са полепнали микроби или „лоши“ бактерии, които попадайки в организма му, ще го разболеят. Дайте му пример като измивате старателно ръцете си с топла вода и сапун всеки път, когато посягате към различен продукт.  

Чисти продукти и прибори!

Научете детето да готвиОбяснете на детето, че докато растат (в земята или на дървото) плодовете и зеленчуците събират много мръсотия. А за да са полезни за здравето е много важно те да бъдат добре измити от микробите. Също така му покажете, че при рязане се използват различни прибори, за да не се пренасят отровни вещества между продуктите.

Ножът е опасен!

Ако детето е прекалено малко, просто му забранете да пипа ножовете, защото ще се нарани и ще го боли. На по-големите малчугани покажете предназначението на всеки отделен нож (за плодове, за месо, за зеленчуци и меки мезета) като, разбира се, ги инструктирате да внимават при използването. Важно е да уточните, че затъпените ножове могат да нанесат по-голяма вреда от наточените, но всички са еднакво опасни за човека.

Далеч от печката!

Предупредете детето, че засега само вие ще работите с нея, защото е опасна. Ако е с газови котлони, покажете му пламъците, които биха могли да се разпространят и да предизвикат пожар. Ако е с електрически, задръжте над него филийка хляб, за да види малчуганът как се променя под въздействие на топлината. Помолете го да си представи какво би станало с ръката му, ако я постави там. Обяснете му, че за фурната важи същото, затова използвате предпазни ръкавици.