Точно в 13:02 часа българско време настъпи астрономическата пролет. Очакванията за 2013 г. са тя да бъде сравнително нормална, с температури около нормата.
"Очакваме малко по-топъл май и поради това можем да я усетим като по-топла от миналогодишната, но като цяло пролетта няма да се различава като средни температури и валеж от миналогодишната. Съвсем друг е въпросът как ще се разпределят валежите и редуването на по-топли с по-студени периоди. Тук ще има разлика, която не можем да прогнозираме", заяви проф. Валери Спиридонов, заместник-директор на Националния институт по метеорология и хидрология към БАН.
"През небесния екватор, слънцето преминава от южни ширини, ако трябва да сравним със земната географска система, на север, тоест над нашата половина на земното кълбо", обяснява пък д-р Таню Бонев, директор на Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория.
Слънцето ще осветява все по-добре Земята, под все по-голям ъгъл. Това ще доведе до постепенно затопляне. До 21 юни Слънцето ще върви нагоре, докато настъпи лятото.
Смяната от зимно на лятно време тази година се пада на 30-и срещу 31 март в 03:00 часа, което не е астрономическо явление.
Как точно се определя часът, в който настъпва даден сезон, е по-скоро астрономичен въпрос. Формулите, по които се изчислява, са от астрономията, а не в метеорологията, обясни той. "Астрономите знаят кога денят става равен на нощта като часове върху точни изчисления на орбитата на земята. Това вече се взема като началото на новия, на топлия период – когато денят започне да става с по-голяма продължителност от нощта", каза още проф. Валери Спиридонов / БГНЕС
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.