Като майка сигурно си забелязала колко е податливо и уязвимо твоето дете към простуди и болести при резки температурни промени. Ако твоето малко съкровище започне да подсмърча, да губи апетит и бързо да се изморява, изглежда вяло и без тонус, не губи време в самообвинения, а се опитай да определиш по симптомите с кой от всички “врагове” си имаш работа.
Важно е детето ти да получи навременна помощ от педиатър и добро домашно лечение, за да се справите бързо със заболяването. Как да помогнеш на детето?
- Подсили имунната система. Педиатрите препоръчват лечнието да започне с ампули витамин С и много течности (топли чайове, компоти, сок от прясно изцедени плодове).
- Опитай с хомеопатия. В момента по аптеките се предлагат и много имуностимулиращи медикаменти, а също и модерните напоследък хомеопатични продукти, които дават добър резултат при малките пациенти.
- Давай балансирана и пълноценна храна. Все пак не насилвай малкия болник, ако няма апетит. Детският организъм вече е започнал да се бори с болестта, затова се постарай да разбереш какви сигнали ти подава и се опитай да ги тълкуваш правилно.
- При температура над 37 C - не бързай веднага да я “сваляш”, особено ако не е много висока. Температурата показва, че има възпалителен процес и предупреждава да се вземат мерки. Подтискането й не решава проблема. Над 38 C обаче подсказва, че нещата са по-сериозни и трябва да дадеш подходящо лекарство (съдържащо парацетамол или ибупрофен.)
Вирусна инфекция - наричана обикновено настинка.
В детската възраст близо 90% от „настинките” всъщност са вирусни инфекции.
Симптоми - хрема, болки в гърлото, температура, кашлица. Детето става раздразнително, отпуснато от високата температура, не се храни добре, възпаленото гърло му пречи да се храни добре, може и да повръща.
За какво да внимаваш: Вирусната инфекция продължава 3-5 дни. Понякога обаче след 3-ия ден температурата започва да се покачва, кашлицата се влошава. Това са признаци на добавена бактериална инфекция. Потърси отново педиатъра, който ще прецени дали се налага лечение с антибиотици.
Бронхит - възпалителният процес на горните дихателни пътища е обхванал и бронхите.
Симптоми - суха кашлица, която скоро става влажна и започва отделяне на храчки (слузни, но може и слузно-гнойни). Протича по-тежко, с повишена температура и обща отпадналост.
За какво да внимаваш - не можеш да се справиш сама. Нуждаеш се от точната преценка на специалист, който ще предпише лечение с антибиотик и медикаменти за кашлицата и температурата. В тежките случаи ще се наложи настаняване в болница.
Пневмония - възпаление на белия дроб, най-често резултат от неизлекувана дихателна инфекция.
Симптоми - протича както с висока температура, така и ниска. В началото кашлицата е суха, после се променя във влажна, а ако се засегне плеврата- става много болезнена. Посиняване на устните говори за влошено снабдяване с кислород.
За какво да внимаваш - ако в хода на някоя настинка детето започва да влошава своето състояние и стане много отпуснато, кашлицата се увеличава, температурата става все по-висока, дишането се учестява и се появи повръщане (символ на интоксикацията на организма), непременно потърси лекар. Специалистът ще назначи рентгенова снимка, подходящо лечение, ще прецени дали детето се нуждае от болнично лечение.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.