Лятото е тук. А с него и опасностите, които дебнат малчо. Те са на всяка крачка и въпреки че ще му причинят болка и дискомфорт, бързата ви реакция може да предотврати по-сериозни състояния.
Наръчникът на мама за Първа лятна помощ ще ви бъде неотменен съюзник в непредвидени спешни случаи.
Нараняване при падане
При леко ожулване просто изплакни с вода и малко сапун. Промий раничката с риванол, подсуши внимателно и сложи марличка. При по-дълбоко нараняване с кървене – наложи марля, спри кървенето, като вдигнеш засегнатия крайник над нивото на сърцето. Щом кървенето намалее, промий с вода (без сапун или антисептик при дълбоките рани).
Потърси лекар, ако: раната е дълбока (над 2-3 мм); намира се на главата/ врата; кървенето продължава след 5-10 минути; след ден-два забележиш признаци на възпаление (зачервяване, гной, подпухналост); малкото не е било ваксинирано против тетанус. При натъртване / подуване/ изкълчване - увий лед в мека кърпа и наложи компреса на за 20 мин. - намалява болката и подуването.
Потърси лекар, ако: детето не може да движи пострадалата част на тялото; ударът е в главата и малкото започне да повръща, замаяно е, боли го глава, губи съзнание.
Забити трески
Потопи пострадалия крайник в топла вода, след което внимателно извади треските с помощта на пинсета. За по-дълбоко забита тресчица – намали болката, като сложи леден компрес на мястото, и я извади с помощта на стерилизирана игла.
Стерилизирането става лесно, като потопиш иглата/пинсетите в някакъв алкохол или ги извариш във вряща вода 5 до 10 мин. (В случай, че решиш да ги обгориш с клечка кибрит, после задължително избърши нагара.) След като извадиш всичко, промий раната със сапунена вода, сложи антибиотичен крем, покрий с марличка.
Потърси лекар, ако: след ден-два мястото изглежда инфектирано и ако детето още не е било ваксинирано против тетанус.
Слънчево изгаряне
За бързо облекчаване наложи хладен компрес с вода или мляко за 20-ина минути. Банята с хладка вода трябва да е последвана от внимателно подсушаване с мека кърпа. Не търкай силно, в случай че има мехури – внимавай да не се разкъсат, за да не се стигне до инфектиране. Намажи зачервената кожа със сок от листата на алое или козметичен продукт с алое. За облекчаване на болката, дай на малкото ибупрофен. Компенсирай дехидратацията с достатъчен прием на течности.
Потърси лекар, ако: се появят мехури, болката/ треската не се повлияват от предприетото лечение, появят се гадене, повръщане.
Прегряване и дехидратиране
За да не се стига до тези опасни състояния, контролирай детето да приема постоянно течности. При симптомите: пресъхване на устата, дълбоки кръгове под очите, оскъдна урина, слабост, замаяност, гадене – незабавно прибери малкото на сянка, дай му студена напитка, постави мокра кърпа върху челото му. На бебето може да се наложи да дадеш специален рехидратиращ разтвор.
Бебе, което поема и твърди храни (между 4 и 6 месеца), може да пие между 60 и 120 мл вода на ден; между 1 и 3 г. децата трябва да изпиват до 5 чаши вода дневно, а на и над 4 г. – от 6 до 8. Хапването на свежи плодове и зеленчуци през деня също е начин за избягване на дехидратирането.
Потърси лекар, ако: кожата на детето е суха, дишането е плитко, а пулсът – учестен, при загуба на съзнание.
Инциденти на плажа
При поява на пришки от носенето на сандалки / чехли на босо, поддръжай мястото чисто, намажи с антисептично средство, покрий с пластир. Ударен пръст, ако малкото играе босо, наложи за кратко с леден компрес.
Потърси лекар, ако: нокътната плочка почернее/започне да се отлепя, под нея се събира кръв. Срязване на стъпалото (от мида, камъче) – облей мястото с чиста вода, промий го с риванол и превържи с марличка. Следващите дни разходките по плажа ще трябва да стават с обути крачета.
Защита на очите
Не излизай с малкото на слънце, без шапка и слънчеви очила. За да се предпазени детските очи, потърси очила с с 99 % или 100 % UV защита, както и с нечупливи пластмасови рамки (или такива на еластична връзка). Детските очила, заливащи пазарите, които не отговарят на тези критерии, могат само да навредят на малкото, тъй като просто хвърлят сянка върху зениците, не допускат достатъчно светлина до тях и ги принуждават да се разтварят. Така проникват много повече опасни слънчеви лъчи.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.