Добрата новина е, че лятото е в пълна сила и все още предстоят вълнуващи топли месеци, подходящи за пътешествия и приключения. Това важи в пълна сила и за тези, които очакват детенце. Бременността не е пречка, напротив – дори е препоръчително да се освежиш и тонизираш с хубави пътешествия. Важното е да спазваш няколко елементарни правила.
Медицински противопоказания
Преди да стегнеш куфарите и да сложиш слънчевите очила, помисли си дали здравето ти позволява пътешествие, особено в чужбина. Планирането на каквото и да е трябва да се случи след консултация с твоя акушер-гинеколог, който най-добре познава състоянието ти. Ако има някакви колебания, е възможно да си направиш допълнителни изследвания и едва след това той ще реши дали всичко е наред. Не пропускай този момент и не тръгвай на своя глава, защото това може да ти коства много.
Ето и най-важните проблеми, при наличието на които е невъзможно да пътуваш където и да е:
- Предлежаща плацента – ако е разположена ниско, дори сравнително слабо натоварване може да увеличи риска от кръвотечение. Ултразвукът и лекарят ще установят този проблем.
- Опасност от спонтанен аборт – обикновено в такъв случай трябва да лежиш за задържане. За съжаление това е истината, но в сравнение с щастието, което те очаква, това е съвсем нищожно препятствие, което си длъжна да изтърпиш.
- Токсикоза през втората половина от бременността – това състояние се характеризира с оток на краката, ръцете и лицето, повишено кръвно налягане и повишен белтък в урината. В такъв случай лекарят ще ти назначи лечение и режим, който трябва да спазваш.
- Обострено състояние на хронични заболявания или алергични реакции – в такъв случай лекарят ти най-вероятно ще ти позволи отдих извън града, но най-много на 50-100 км от него. Важно е да си близо до кабинета и да го посещаваш за регулярни прегледи и облекчаване на състоянието ти. Понякога може да се наложи дори болничен престой, в зависимост от вида хронично заболяване.
- Трудно забременяване, ин витро и спонтанен аборт в миналото – със сигурност трябва да се пазиш и да спазваш по-спокоен режим на живот, без силни емоции, далечни пътувания и преходи с какъвто и да е транспорт.
Ако при теб не се наблюдават някои от споменатите състояния, по мнението на повечето лекари, можеш съвсем спокойно да пътешестваш, особено във втория триместър от бременността (оптималният момент за това според тях).
В каква посока
Разнообразието от дестинации е огромно. Почти няма точка по света, до която да не те заведе някоя туристическа агенция, а възможностите за самоорганизация нараснаха значително дори в България.
Когато избираш посока, трябва да се съобразяваш с някои неща. На първо място е климатът. Ако бременността протича нормално, можеш да си позволиш почти всякакви температурни условия, въпреки че в последните месеци не е добре да се подлагаш на резки промени в това отношение.
Имай предвид температурата на въздуха, когато избираш дестинации като Мексико, Северна Африка, ЮАР, Египет или Индия. Още юни месец на много от споменатите места температурата надвишава 30 градуса. Избери си сезон, в който няма да се стопиш от жега и температурите са умерени.
Храната и културата на съответното място също са важен фактор, който не е за пренебрегване. Удачно ли е посещението на екзотични дестинации, докато си бременна? За предпочитане е да избягваш подобни приключения, защото в такива райони храната е твърде различна от това, на което си свикнала и е съвсем възможно да се получат алергични реакции или чревно разстройство. Екзотичните места вървят заедно и с екзотични болести, така че по-добре си спести такива дестинации. За посещението на някои държави пък се искат задължителни ваксинации, а в твоето състояние това е невъзможно. Не е за пренебрегване и факта, че до екзотични страни ще ти се наложи да преживееш и дълъг полет, което създава дискомфорт на почти всеки пътник, а какво остава на бременна.
Слънцето
Вече всеки е чувал, че слънцето, особено през лятото, е изключително силно и опасно. Слънчевата активност достига своя връх през юли и август, точно когато повечето от нас се отправят на море. Основната опасност за здравето ти са ултравиолетовите лъчи. В зависимост от дължината на вълната и степента на влияние върху човешкия организъм, те се делят на няколко вида:
UVA лъчите са по-дълги, счита се, че те проникват в дермата (дълбокия слой на кожата), разрушават клетките и са основна причина за преждевременното стареене, появата на рак на кожата и катаракта.
UVB лъчите са по-къси и достигат до основата на епидермиса (повърхностния слой на кожата).
UVC са съвсем безвредни лъчи, те се отразяват почти изцяло от епидермиса.
Трябва да спазваш основните правила и да ограничаваш престоя си под слънцето до безопасните часове на деня. Не се старай да имаш най-силния тен на плажа, това е изключително вредно за теб и за детето. Силните жеги и безкрайното стоене под слънцето, особено на обед, увеличава риска от кръвотечение, от дехидратация, увеличаване на кръвното налягане. Освен всичко рискуваш и появата на разширени вени, бременните са склонни да развиват този проблем, а слънцето спомага за това. Към това добави и засилената пигментация на кожата и картинката е пълна.
Все пак умереното излагане на слънце е полезно, тъй като спомага за образуването на важния витамин D, който регулира обмяната на микроелементите като калций, магнезий и фосфор. Освен това снижава риска от развитие на остеопороза у бъдещите майки и от рахит у бебетата. Спазвай полезните часове – сутрин до 11 ч, а следобед след 16.30 ч. Избирай си щадящи слънцезащитни кремове, създадени предимно на натурална основа, но в никакъв случай не излизай навън преди да си се намазала щателно. Най-ниския фактор за теб е SPF 15, нанеси продукта около двадесет минути преди излагане на слънце и повтаряй процедурата на всеки час и половина и след излизане от морето.
Не забравяй да сложиш в плажната чанта бутилка с минерална вода и задължително нещо за хапване. Сандвич или плод – ще ти дойде добре, когато почувстваш внезапен глад, а и по-добре нещо такова, отколкото храните със съмнително качество и хигиена по плажа. Не забравяй да си миеш ръцете и да не консумираш нищо, което не е пакетирано. Летните вируси са много неприятни и опасни.
Що се отнася до гардероба ти – има няколко неща, които не бива да забравяш. Това са удобни обувки без висок ток, широки ленени или памучни панталони, широкопола шапка и шал, както и слънчеви очила с истинска UV защита. Избирай дрехи от естествени материи, защото те държат по-хладно, освен това отразяват ефективно слънчевите лъчи и пазят кожата от изгаряне.
По време на почивката си не се включвай в джип сафарита, конна езда или друг вид екстремни спортове. Те са противопоказни за бременни. Има достатъчно удоволствия, които можеш да си позволиш. Не пропускай басейните, козметичните процедури и шоу програмите, които хубавите курорти предлагат.
Не забравяй да приготвиш и малка аптечка с най-важните лекарства за първа помощ, а за себе си предвиди подходящи за състоянието ти препарати. Можеш да се посъветваш и с хомеопат. Хомеопатичните лекарства са абсолютно безвредни за бременни.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.