Най-разпространените заблуди за кърменето

• от

Малкото ти съкровище е вече в прегръдките ти и суче. Усещането е невероятно, но в теб се борят стотици страхове....

Малкото ти съкровище е вече в прегръдките ти и суче. Усещането е невероятно, но в теб се борят стотици страхове.... Дали ще имаш мляко, ще се пребориш ли с килограмите, докато кърмиш, хранителна ли е кърмата ти…? Какво ще си помислиш, ако ти кажа, че всички тези въпроси почиват на няколко основни заблуди? С тази статия ще ги оборим, за да се почувстваш много по-спокойна и самоуверена.

Мит №1: Кърмата ми спря

Най-често срещаната легенда сред майките. Защо жените остават с впечалението, че млякото им изведнъж изчезва?

Какви са фактите:

* Първият месец след раждането на бебето е период на естествено свръхпроизводство на кърма - организмът ти все още се наглася към нуждите на малкото.

* Около 40-тия ден хормоните в съгласие с тялото ти «решават», че вече са наясно какви количества са нужни на бебето. И затова организмът регулира млякото, като вече не трупа запаси, а произвежда толкова, колкото малкото е “заявило” - т.е. изяло.

* Какво усещаш ти – една сутрин гърдите ти вече не са така напрегнати и дори да се опиташ да изцедиш мляко, преди бебето да е яло, трудно можеш да събереш повече от 20 мл. Първата ти реакция обикновено е: «Край, кърмата ми спира!» Но всъщност изобщо не е така – просто организмът ти реагира правилно и престава да се презапасява.

Най-разпространените заблуди за кърменето


Какво да направиш?

Продължавай да кърмиш бебето според неговото желание - честото хранене е нормално, защото по това време (около 6-тата седмица след раждането) рожбата ти е в период на бърз растеж и се нуждае от повече. Грешка е да изчакваш млякото да се “събере” в гърдите – напротив, слагай малкото през по-кратки интервали да суче. Изчезването на усещането за напрежение не значи, че в гърдите ти няма кърма. Напротив - просто няма препълване, а на теб ти е леко и комфортно.

Мит №2: Кърмачките са дебели

Кърмещата жена има нужда от два пъти повече калории за производството на мляко, отколкото бременната, докато носи бебето. Какви са фактите:

* Ако не се опитваш да се храниш с двойни порции, за да имаш кърма, то организмът ти ще си набави необходимата енергия, като гори запасите, трупани през бременността.

* Това, което ще усетиш около края на първия месец след раждането, е може би увеличен глад за сладко (т.е. въглехидрати). Производството на кърма е изключително енергоемък процес и така тялото ти се опитва да си набавя тази енергия с храна, без да се изчерпват запасите на организма. 

Какво да направиш?

Избирай основно бавни въглехидрати (пълнозърнест хляб, кафяв ориз и др.) Така от една страна ще заредиш тялото си с енергия, от друга - няма да му дадеш бързи въглехидрат (в съчетание с много мазнини — каквито са вафлите и млечният шоколад) и то ще е принудено да се справя с наличните му енергийни източници и да изгори вече натрупаните в излишък запаси.

Мит №3: След цезарово сечение кърмата слиза по-бавно

Няма физиологична причина това да е така. Сигналът за производство на кърма идва от отделянето на плацентата, а не от начина на раждане.
Какви са фактите:

* Раждането със секцио в болниците у нас е организирано така, че  майката и бебето се отделят и не се срещат за около 24 часа. А това създава предпоставка за забавяне на лактогенезиса по две направления:

1. Ако засуче в първия или втория час на раждането си, организмът се стимулира да започне по-бързо производство на повече мляко. При липсата на този стимул, процесът се забавя.

2. За 24-те часа раздяла с мама новороденото е било хранено поне няколко пъти от шише, което изисква различна техника на сучене. Бебето се обърква и му е нужно повече време, докато свикне с гърдата.

Какво да направиш?

Ако не си в болница, в която ще ти дадат бебето до 6-тия час (има такива), то добър вариант е да си се запознала предварително с техниките за цедене на ръка. Още в реанимация започни да изцеждаш по малко коластра на всеки 2-3 часа, докато ти донесат бебето и то започне да суче.

Консултант: Христина Янева, консултант по кърмене към НАПК

Текстът е откъс от статия в брой август 2011 на сп. „Моето дете