Със сигурност си прочела много противоречива информация за Големия ден. Акушер-гинекологът д-р Дуковски от СБАЛАГ „Майчин дом“, София, откликна на идеята да развенчае най-разпространените митове, свързани с раждането.
Пречка ли е размерът на таза ми?
Въпросът е много интересен и щекотлив. И дори и да ти звучи странно този размер няма нищо общо с обиколката на ханша ти. За ежедневната работа на акушер-гинеколозите е важно да се преценят размерите на външния таз. Те са четири на брой, най-важен от които е conugata externa (правият, външен диаметър на таза). Принципно се смята, че проблеми при раждането могат да възникнат при т. нар. „тесен таз“ (лекарите говорят за относително тесен таз или абсолютно тесен таз).
Добрата преценка от страна на лекаря е изключително важна. Погледнато реално, ако при един абсолютно тесен таз се роди бебе с размер 2000 грама, в един момент се оказва, че тазът не е никак малък за размера на бебето. От друга страна един нормален по големина таз може да се окаже тесен за раждането на четирикилограмов юнак.
Има и други уловки. В хода на самото раждане тазовите връзки се разхлабват допълнително под действието на различни хормони. Реално обаче, тъй като това са леки изменения, ако има сериозно противоречие между размера на таза и плода, то не може да бъде компенсирано.
Жените с по-широки таз, също е възможно да имат проблем при естествено раждане, противно на всеобщите очаквания. Това се дължи на факта, че плодът има повече място и при ротациите е възможно да не се позиционира правилно. Така въпреки доброто предлежание и добре стартиралото раждане, усложнения могат да се получат и в хода му.
Има ли опасност да получа внезапно разкритие?
Със сигурност си чувала истории за жени, които са родили буквално за 2 часа след първата контракция. Пожелаваш си и при теб нещата да се развият максимално бързо и безболезнено...
Може би мнението на специалиста в това отношение ще бъде разочароващо, но бързото раждане е патологично раждане. Терминът за това в медицината е преципитирано раждане. Две са основните усложнения, които могат да се получат -разкъсвания и обилно кръвотечение.
Разкритие от 6 до 10 сантиметра, станало за няколко минути, може да се дължи на разкъсване на шийката на матката. Ако всичко се е развило прекалено бързо, разкъсванията обикновено са неправилни и се възстановяват по-бавно и трудно.
Раждането има физиологичен механизъм, то е серия от събития, които трябва да се случат и да бъдат спазвани, за да има нормален ход. Това е важно, за да може крайният резултат да бъде оптимален – здраво бебе и здрава майка.
Кое е по-лесното раждане?
В който и форум за бъдещи майки да надникнеш, със сигурност ще попаднеш на тема, озаглавена „Нормално или секцио да раждам?“ Може би защото с нарастването на броя на частните болници на жените се дава наистина възможност да избират, но този въпрос стои пред почти всяка бъдеща майка. Логичният отговор би бил, че след като едното е „нормално“, то това е наистина естественият начин бебето ти да се появи на бял свят.
От лекарска гледна точка нещата стоят по малко по-различен начин. Продиктуван от опита, отговорът звучи така - при всяка жена подходящото раждане е различно.
По-лесно може да стане тогава, когато е избран по-правилният механизъм. В този смисъл ако се прогнозира, че раждането е напълно възможно да стане по нормален механизъм, то априорно ще протече без усложнения. Така стоят нещата и с цезаровото сечение.
Лесното раждане е това, което специалистът е преценил за правилно и възможно да се случи при конкретната жена.
Ще остане ли грозен белег от секциото?
Определено суетата не е чужда на никоя жена. Да, знам, че би трябвало да я оставим на страна, когато става въпрос за 9-те месеца на бременността, но белегът от секциото остава и след това. И е важно кога и как ще зарасне. Има няколко условия, от които зависи това.
* На първо място стоят способностите на тъканите на конкретния индивид да се възстановят.
* Много важни също са техниката на работа на лекаря, както и начинът на зашиване.
* Влияние могат да оказват фактори като това дали секциото е правено по спешност или е планово.
* Зависи дали е имало усложнения по време на операцията и не на последно място зависи и от следоперативните грижи.
* Ако разрезът не се третира според препоръките е възможно да се компрометира работата на лекаря. И обратно, ако операцията е била трудна, при адекватни следоперативни грижи може да се способства раната да зарасне оптимално бързо и добре.
Разбира се не бива да се забравя, че при цезаровото сечение се режат пет слоя тъкани: кожа, подкожие, фасция, разделят се мускулите (това се прави без да бъдат срязвани), отваря се коремницата - перитонеума (навлиза се в коремната кухина) и накрая се разрязва матката. При коремна операция от такава степен на сложност не може да се очаква всичко да отмине като с вълшебна пръчка.
Текстът е откъс от статия в новия брой на сп. „Моето дете“ (март, 2011)
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.