Най-често срещаните проблеми при младите семейства!

• от 2

Какво се случва след раждането на детето и сключването на брака? След брака може да се активизира страха от зависимост или изоставяне. Идеализацията след време изчезва и наяве излизат истини, които преди това не са били видими - навици, поведенчески характеристики, компромиси и др.

Какво се случва след раждането на детето и сключването на брака?

След брака може да се активизира страха от зависимост или изоставяне. Идеализацията след време изчезва и наяве излизат истини, които преди това не са били видими - навици, поведенчески характеристики, компромиси и др.

Най-често срещаните проблеми при младите семейства!
 

- Следродилната депресия на майката

- Фиксацията на майката върху бебето и неглижирането на бащата като партньор

- Разминаване в представата за грижите на бебето, или дистанцираната, наблюдаваща позиция на бащата, който не е подготвен за акивните грижи.

- Намаляване или промяна на сексуалните отношения

4 въпроса за семейното консултиране, с отговори :)

1. Какво представлява семейното консултиране и за кого е предназначено?

Психотерапията е лечение чрез разговор и  е съпътстващо средство при желанието на човек да опознава своя вътрешен свят. Да намира отговори на значимите за него въпроси, да разрешава задържаните в него конфликти, да борави адекватно със своите емоции, да развива най-подходящите за него отношения, да прилага успешен модел на целеполагане, за да затвърждава желания от него баланс и личностна хармония.

Психотерапевтът не предписва лекарства, а се насочва към дебрите на психичното, за да идентифицира причината за появата на проблема. Психотерапията е част от живота и е за всички нас - невротиците, потопени в ежедневната въртележка на живота. Търсената помощ от психолога не ни лепва етикет "луди", а ни прави силни в готовността да заявим, че с нещо ни е трудно да се справим и да намерим решението в терапията.

2. Кои двойки имат нужда от такъв тип терапия? 

Нуждата от семейно консултиране възниква, когато двойката се сблъска с трудности в общуването, загубила е разбирането и усещането на другия, удоволствието във връзката липсва, а на тяхно място са се появили компромисът или агресията и обидата са често ежедневие, ако децата имат поведенчески прояви, които притесняват родителите, проблеми в училището... Това са елементи, даващи индикации, че нещо не е както трябва, че системата на семейството е нарушена. Симптомът  на децата е комуникация за нещо, което ги притеснява, но не могат да изкажат, но може да е индикация за проблем във взаимоотношенията на родителите.
 
3. Как точно протичат сеансите? С каква честота и продължителност са? Индивидуални или групови са срещите?
 
Терапевтичната рамка е един път в седмицата по около един час. Когато се влезе в терапевтичен процес, избраните ден и час остават постоянни за двойката или семейството, за да стане част от техния динамичен стериотип. Този ден е техният момент за работа с тяхното психично пространство, времето, в което работят за себе си, търсят своите отговори и истини. Това е отговорен процес не само от страна на терапевта и от позицията на търсещия помощ. В кабинета се създава, защитено психическо пространство, в което се  проектира историята на пациента, търси се решение и отговори за важните, стоящи пред него неща. Научава се да познава себе си.

4.Какви практически ползи носи семейното консултиране за двойката?

- Научават се да говорят открито един пред друг.

- Учат се на активно слушане. Трябва да чуваш гласа на вътрешната интуиция, което е в синхрон с "Аза", но и да можеш да слушаш неутрално посланието на другия, за да направиш информиран, правилен избор.

- Всеки може да заяви своите, желания и жизнено определящи принципи. Това са важните принципи с които, човек не може да прави компромиси и те са необходими за да се чувства щастлив.

- Двойката разбира как може да се срещне  в позитивната нагласа и да проненят позициите си, един спрямо друг стъпвайки на еднаквите си  или привличащи ги страни.

- Разбира защо се стига до поговорката "Малките камъни преобърнаха каруцата" и как да се избягва този момент във отношенията.

- Пълноценната комуникация в двойката. Как да организираме мисленето и думите си, за да изпращаме правилните послания.

- Взимането на решения, приемането различността на другия и силата на личното пространство.

 

Магдалена АнгеловаМагдалена Ангелова има бакалавърска степен по "Психология” и магистърска по "Клинична психология и психоаналитична перспектива”. Работата и е фокусирана към решения кратка терапия; Психоаналитична теория и практика на детското развитие; НЛП-практик.

ЕМПАТИЯ - център за хармония , баланс и психотерапия

e-mail: empatiabg@gmail.com