Наднорменото тегло при децата

• от

Здравното министерство оповести – всеки пети ученик в България е с наднормено тегло. Може би е време да отделим повече внимание на качеството и количеството на храната, която ежедневно приемаме, защото от край време е известно златното правило, че здравето ни е отражение на това, с което се храним.

Масовата истерия по диетите се разпространява като вирусно заболяване и поразява едва ли не всяка жена. Четем за диети, цъкаме с език над снимките на модно облечени скелети и се чуди с каква магия да заприличаме на тях. Къде всъщност е грешката – в нашите глави или в нашите тела? В същото време храним децата си с всевъзможни боклуци понеже нямаме време да се замислим за съдържанието на храната и нейното отражение върху здравето, нямаме време да общуваме, нямаме време да четем заедно книги, с една дума нямаме време да показваме обич на най-любимите ни същества. За щастие, освен за диети и изтезания с глад, вече все повече се пише и за правилното хранене. Започваме да преоткриваме истините, които нашите прадеди са прилагали без да четат енциклопедии и да търсят информация в интернет. Оказва се, че лъскавите пакетирани лакомства, които заливат лавките в училище и във всеки по-голям парк, предлагат единствено опасности за здравето на децата и представляват бомба с часовников механизъм. Всички тестени, сладки, пържени храни, газирани напитки и „натурални” сокове са пълни с изкуствени елементи, с химикали, консерванти, оцветители и овкусители, като за всяка спомената група може да се пише отделна статия, която да разясни негативните ефекти върху всевъзможни части и системи на тялото в дългосрочен план.
В този смисъл не бива да се учудваме на статистиката, която наскоро здравното министерство оповести – всеки пети ученик в България е с наднормено тегло. Може би е време да отделим повече внимание на качеството и количеството на храната, която ежедневно приемаме, защото от край време е известно златното правило, че здравето ни е отражение на това, с което се храним.
Вярно е, че излишните килограми са следствие и на генетичните заложби, но това е само донякъде. Останалото зависи от родителите и обкръжаващата среда.
Примерът за здравословно хранене е изключително важен. Ако родителите не похапват правилно няма как и детето да го прави. А според изследванията, ако и двамата родители са с наднормено тегло, шансът и децата им да са така е над 60%. Ако само единият родител страда от пълнота процентът слиза на 40%, а ако и двамата са в нормите то проблеми при малките почти не се наблюдават.

У нас битува много устойчива и вредна идея, че детето трябва да бъде карано да се храни, дори да не му се яде. Така то бива тъпкано, прилъгвано, забавлявано и разсейвано само и само да благоволи да хапне една хапчица. Всъщност правиш много лоша услуга както на себе си, така и на отрочето си. Първо то свиква, че когато настане време за ядене родителите му стават на маймуни, а то сяда на първия ред на семейния театър и чака представление и второ – караш го да яде насила, когато явно организмът му подсказва, че няма нужда от това. Така създаваш трайна негативна нагласа към храната и тъпчеш детето с излишни количества. Следва ритъма на малчо и няма да сбъркаш. То само ще сигнализира недвусмислено, когато наистина иска да се храни, останалото е излишно и води до натрупване на излишни килограми.
Трябва да имаш предвид, че храната, която е консумирана без апетит се смила лошо, което пък е предпоставка за появата на стомашно чревни проблеми.

С една дума, насилственото хранене е противоестествено, нито едно живо същество на планетата не яде насила и не храни насила поколението си.
Безсмисленото тъпчене на детето води до образуването на излишно количество специфичен вид мастни клетки, наречени адипоцити. Така постепенно у децата се появява предразположеност към натрупването на големи количества мазнини. А излишните килограми, натрупани в ранна възраст водят до почти сигурно затлъстяване в по-зрелите години.

Според някои съвременни изследвания една от причините за наднормено тегло у децата може да бъде... прекалената заетост на родителите с работа. Работохолизмът ограбва по много начини най-вече децата, защото са лишени от най-важното – общуване с родителите си. Оказа се, че към всичките грехове трябва да се прибави и още един – килограмите излишна телесна мазнина. Психически затормозените деца пълнеят по-често, освен това мама и тате нямат време да помислят за храната като лек за здравето на отрочетата и посягат към най-лесното – пици, замразени храни, полуфабрикати, които са в основата на вредното хранене и затлъстяването.

Липсата на спортна култура е следващия важен момент в темата. Създайте си навици да спортувате цялото семейство, ходете пеш, правете си дълги разходки край море или в планина. Планинските пикници и малки преходи (в зависимост от възрастта на детето) са чудесен начин то да свикне с движението сред природата. Остави детето да ходи босо, да играе на слънце, да тича на воля и да скача дори в локвите. Активното движение балансира емоциите, дарява щастие и здраве. Не забравяй лично да му дадеш пример в това отношение.

Последствия
Излишните килограми влекат много болести и проблеми, както физически, така и психически. Пълните деца боледуват много по-често, отколкото другите. Такива деца имат ниски съпротивителни сили срещу инфекциите и прекарват по-тежки респираторните заболявания.
Пълнотата води до по-лесно получаване на травми, тъй като излишните килограми не предполагат ловкост и гъвкавост, а тромавост и бавни реакции.
Пълничките деца страдат много често и от плоскостъпие и изкривяване на гръбначния стълб в различни степени.
На всичкото отгоре, тези деца страдат от подигравките и подмятанията на съучениците си. Всеизвестно е, че малките могат да са много жестоки. А навсякъде се пропагандират модели на поведение, които внушават направо неземни телесни форми. Децата попиват и крачката към подигравките е най-лесната.

За съжаление, наднорменото тегло често е причина за развитието на захарен диабет. Почти две трети от децата страдащи сериозно от наднормено тегло имат нарушения в обмяната на веществата и задържат в организма излишни количества вода.

Високо калоричното хранене води и до преждевременно полово съзряване. Глюкозата, получена чрез храната, активизира действието на различни хормони, в това число и на този, който стимулира функциите на половите жлези.

Излишните килограми се отразяват зле на костите и ставите. Децата лесно си навяхват глезените, изпитва болки в коленете. Страдат много по-често от травми.


Правилното хранене
Трудно е да откажеш детето от вафличките, зрънчото, шоколада и газираното. Но трябва да знаеш, че готвената храна е най-доброто за него. Придържай се към простите формули – варено, печено, сурово и в краен случай пържено. Никакви полуфабрикати, вместо това супи, варено месо, хляб, картофи, ежедневно плодове и зеленчуци и не на последно място риба. .

Препоръчително е честото приготвяне на домашни гозби, богати на нишесте – картофи, ориз, макаронени изделия. Ограничи максимално приема на захар.

Още от съвсем невръстна възраст приучи детето да похапва плодове и зеленчуци, както и прясно изцедени сокове. Можеш да ги гарнираш според вкуса на детето, а зеленчуците да режеш в забавни форми и да ги подреждаш, така че да образуват фигурки. Не пропускай и редовния прием на кисело мляко, по възможност домашно заквасено, за да е сигурен произходът и съдържанието му.

Избягвай газирани напитки и сладки храни, пържени, солени, пакетирани и консервирани храни. Готовите сокчета в картонени кутии не предлагат нищо повече от захари, консерванти и овкусители.

Задължително най-малко един път седмично включвай в менюто риба. Спестявай мазнините, използвай предимно зехтин.

Внимавай със солта, без нея не може, но нека количествата да са минимални.

Не забравяй да учиш детето на двигателна култура. Нека не пуска корени пред компютъра. Дай му пример, спортувайте заедно или просто се вслушай в желанията му и го запиши на нещо, което го привлича истински.