Докато възрастният е способен сам да регулира хранителния си режим, то при бебетата и децата не е така. От теб зависи какво ще яде детето – дали повече плодове и зеленчуци или вафли и банички. Освен това, поне до определена възраст, именно ти можеш да регулираш стоенето пред телевизора и двигателната активност.
От каква възраст можем да говорим за наднормено тегло?
След 1-вия месец, когато теглото на детето е над 95-ия персинтил или се отклонява с повече от 2 стандартни отклонения от нормите за съответната възраст, се говори за наднормено тегло.
Проверката се прави чрез таблици с нормата за възрастта или тегловни криви. Освен заболявания и генетична предразположеност грешките са неправилно хранене и намалена двигателна активност.
Има ли рискове?
Наднорменото тегло и затлъстяването при децата е с епидемични размери у нас и крие сериозни рискове за здравето.
Наднорменото тегло е състояние, което предразполага развитието на редица заболявания – на опорно-двигателния апарат, сърдечно-съдови заболявания, бъбречни и чернодробни увреждания, метаболитни заболявания: захарен диабет, психологични проблеми и др.
Профилактиката и ранната диагностика на заболяванията в детска възраст са най-сигурните оръжия за предпазване от социално значимите и хронични болести в зряла възраст.
При сблъскване с проблема какво следва?
Специалистът ще направи цялостна оценка на здравословното състояние на детето, измерване на кръвна глюкоза, антропометрични измервания, изчисляване на индекс на телесна маса и съставяне на разтежни и тегловни криви (соматограми), които ще бъдат помощник на родителите за по-добър контрол на физическото развитие.
Необходимо е да се изясни дали има захарен диабет, каква е причината за наднорменото тегло дали е обикновено затлъстяване, или е следствие на друго основно заболяване, има ли увредени органи или системи.
След консултация със специалист (педиатър, ендокринолог, диетолог, кардиолог) се започва съответното лечение. При децата отношението към препарати за отслабване е резервирано.
Каква е профилактиката?
Кърменето е идеалната профилактика. Ето защо кърми колкото можеш повече мъничето. При използване на адаптираните млека стриктно спазвай указанията. Захранването не би трябвало да бъде по-рано от 5-ия месец. Осигурявай на малчо достатъчно двигателна активност. И не на последно място, цялото семейство е нужно да се съобразява с принципите на рационалното хранене.
Консултант: д-р Пламен Масларски, детски ендокринолог
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.