Бременността е период, в който сякаш наднорменото тегло е позволено и дори поощрявано. Но до къде е допустимата граница и какви са последствията от преминаването й.
По време на бременността обикновено повишаваме калоричността на храната, за да дадем достатъчно хранителни елементи на развиващото се бебе. Някои от бременните успяват да натрупат определено количество килограми, но също така да се движат, да поддържат активен начин на живот и така да ограничат прекомерното наддаване.
Но не всяка има късмета да ограничи стремглавото качване на теглото. Колко са допустимите килограми, които една бременна може да качи по време на деветте месеца? Няма еднозначен отговор на този въпрос, до някъде всичко зависи от изходните килограми в началото на бременността, както и от височината на бременната. Често разпространено е мнението, че бременните трябва да ядат за двама, но истината е далеч от това положение. През първия триместър на бременността организмът на мама има нужда от около 100 калории допълнително към ежедневното си меню, а това се равнява на около чаша сок или мляко.
През втория и третия триместър допълнителните калории са около 300 на ден, което може да се равнява на един банан или кофичка кисело мляко. И така, ако преди да забременееш не си страдала от наднормено тегло, то допустимата граница на натрупване на килограми е около петнадесет. Ако все пак си имала излишно тегло, то цифрата при теб е по-малка – до около десет, а ако си страдала от затлъстяване е добре да се ограничиш до пет, шест килограма. Когато смяташ допълнителното тегло е добре да имаш предвид най-вече изходната позиция, а не да се сравняваш с други приятелки.
Но, за да поддържаш здравословно ниво на килограмите си в никакъв случай не бива да пазиш диети или да стоиш гладна. Важното е да обърнеш внимание на здравословната храна, която ще ти даде витамини, минерали, микроелементи, фибри, на тази, която носи пълноценни калории. Това означава да изключиш по възможност всичко фабрично обработено и всичко, което иска дълга термична обработка. Забрави за полуфабрикатите, колбасите, които имат неясно съдържание, всичко, което е пържено, газираните напитки, рафинираните хранителни продукти, от които е извлечено всичко полезно.
Започни деня си с пълноценна закуска, от която често се отказват бременните, които страдат от гадене. Дай на организма си енергията, от която има нужда, за да може да си активна през деня.
Между закуската и обяда хапни плод, пий чай или си направи лек сандвич. Същото важи и за следобедната закуска. По-честите хапвания, но на малки количества ще те предпазят от преяждане и нахвърляне върху храната – най-често върху лесни и вредни полуфабрикати.
Пий много чайове, минерална вода и прясно изцедени сокове от зеленчуци и плодове. Те са важно за поддържането на тонуса на организма, доставят много ценни вещества и в същото време засищат.
Изгради си режим на хранене и здравословни навици. За да ти е по-лесно да ги спазваш, може да носиш със себе си плод, шише с вода или чай и в случай на глад или отсъствие от място, където предлагат качествена храна, да се възползваш.
Опитай се да ограничиш нощните набези в кухнята. Понякога е много сладко да си хапнеш тайно, късно вечер, но това е сигурен начин да ти стане тежко на стомаха, защото след това обикновено си лягаш, освен това вечер се трупат най-лесно килограмите. Ако си много гладна може да хапнеш ябълка или салата.
Не пропускай възможността да спортуваш и да се движиш много. Ако имаш възможност – ходи пеш, плувай, запиши се на йога или танци, но в никакъв случай не засядай у дома или в офиса. Това е важно не просто поради натрупването на килограмите, а заради тонуса на тялото и цялостното му състояние, което се отразява и на бебето.
Съществува мнението, че когато си гладна може да дъвчеш дъвка и с този трик да залъжеш стомаха. Само че ефектът обикновено е обратен, защото дъвченето предизвиква отделянето на стомашните сокове, освен това изобщо не е препоръчително за бременни, тъй като дъвките съдържат вредни и опасни съставки, като например аспартама.
Следенето на килограмите не бива да се превръща във фиск идея. Все пак имаш много по-важна тема за размишления и занимания, но ще ти е от голяма полза ако не се подадеш на порива да се храниш с каквото ти падне и ограничиш в здравословните граници качването на килограмите.
Затлъстяването води до редица проблеми както при майката, така и при бебето. При мама може да се появят разширени вени, хемороиди, диабет, болки в коленете и кръста, дори проблеми със сърцето. При бебето основната опасност е от прееклампсия, освен това наднорменото тегло на мама често е знак, че и детето ще си има същите проблеми.
.
.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.