На първо място сме в Европа по операции от кучешка тения

• от

България е на първо място в Европа и на второ място в света по брой на операции от кучешка тения.

На първо място сме в Европа по операции от кучешка тенияБългария е на първо място в Европа и на второ място в света по брой на операции от кучешка тения. Борбата с болестта обаче не влиза нито в държавната профилактична програма за 2009 г., нито се планира това да стане и в програмата за 2010 г. Това заявиха днес от ръководството на Българския ветеринарен съюз, които настояват спешно да се съгласува и утвърди профилактичната програма за тази година, както и тя да бъде финансово обезпечена.

Все още не е подписан и годишният рамков договор, който да гарантира бюджета на 1200 български ветеринари. Споровете отново са за размера на средствата и има опасност една част от техните дейности да останат без необходимото финансиране. От ветеринарния  съюз се оплакват, че възнагражденията на специалистите по профилактичната програма за третото и четвъртото тримесечие на 2009 г., в размер на около 6,3 млн. лв. са изплатени едва на 5 януари т.г., а начислените коефициенти за работа в трудно достъпни райони, в размер на около 1,5 млн. лева за 2009 г. все още не са изплатени. В резултат на това, в момента съсловието е блокирано, ветеринарите нямат право да издават ветеринарно - медицински свидетелства на животните, не могат да се разплащат със селскостопански производители, както и да извършват имунно профилактични дейности.

Ветеринарите твърдят, че са си изпълнили задълженията към държавата, че не са допуснали заразни заболявания по животните в страната, но затрудненията им с финансирането остават. „Правителствата се смениха, но проблемите ни останаха същите, съсловието ни прояви толерантност и търпимост заради кризата, но тревогата и несигурността не отпаднаха”, казват те. Според Българския ветеринарен съюз заболяванията, които се предават от животните на хората не са за подценяване и въпреки някои разногласия те са постигнали договорка с НВМС в държавната профилактична програма да се планират средства за борба с бяса, туберкулозата и бруцелозата. Ветеринарите смятат, че за 2010 година ще са им необходими около 23 млн. лева, които да залегнат в клаузите на годишния рамков договор, но не вярват, че ще ги получат. Реалистичното им очакване е за 18 млн. лева, които като сума отговарят на бюджета им за 2009 година и е въпрос на преговори с Министерството на финансите дали ще имат нов договор за тази година или анекс към предишната. Договорите на практикуващите ветеринари са изтекли в края на 2009 година и ако не бъдат сключени нови ще се блокира и системата за идентификация и разплащане с животновъдите, заявяват от Българския ветеринарен съюз. Те настояват също пред министъра на земеделието включване на техни представители при разработката на всички нормативни документи, касаещи дейността им. /БГНЕС