На преглед след раждането

• от

През бременността си следила стриктно всяко посещение при акушер-гинеколога и си правила всички необходими изследвания, но след раждането на бебчо грижите около него изцяло са те превзели. Все пак не забравяй да се погрижиш и за собственото си здраве!
На преглед след раждането

На преглед след раждането

През бременността си следила стриктно всяко посещение при акушер-гинеколога и си правила всички необходими изследвания, но след раждането на бебчо грижите около него изцяло са те превзели. Все пак не забравяй да се погрижиш и за собственото си здраве!

Първо посещение

Добре е да направиш първото си посещение при гинеколога месец след раждането или когато приключат лохиите (до 6 седмици след появата на бебето). Това е необходимо, за да се проследи състоянието ти: тегло, кръвно налягане, гърди, корем, гениталии, дали матката е започнала да възвръща размерите си и пр. При необходимост ще ти бъдат направени и изследвания (ПАП тест, влагалищен секрет), а ако имаш проблеми в послеродовия период, ще се назначат допълнителни изследвания на кръвта (хемоглобин, хематокрит, диференциално броене на левкоцити, СУЕ) и урината (албумин и седимент). Прегледът при гинеколога ще покаже и след колко време репродуктивната ти система ще се върне към обичайното си състояние.

Не бива да отлагаш нещата във времето, тъй като този първи преглед е изключително важен за проследяване на възстановителния процес. Затова, макар и рутинен, не го пренебрегвай!

Контрацепция

Сега е моментът да обсъдите и въпроса с възстановяването на половия живот – кога и как да стане това (зависи от начина, по който си родила, наличието на шевове, разкъсвания или усложнения). Не се притеснявай да зададеш неудобните си въпроси на гинеколога, тъй като той ще ти даде най-правилните съвети в тази посока. Задължително му съобщи, ако имаш проблеми като болезнени усещания и невъзможност за осъществяване на полови контакти. А най-добре е преди да ги подновиш, да си се консултирала с гинеколога предварително и той да прецени кога организмът ти е готов за това. При всички положения в началото ще трябва да внимаваш, за да избегнеш неприятните последствия.

И тъй като през 9-те месеца вероятно си забравила напълно за контрацепцията, е необходимо да помислиш за начините, по които да се предпазваш в следродовия период. Не разчитай на мита, че забременяването по време на кърмене или кръвотечение е невъзможно – историята познава много случаи, доказващи тъкмо обратното, а овулацията може да започне по всяко време. Тъй като докато кърмиш, няма да можеш да използваш противозачатъчни таблетки, обсъди с наблюдаващия те гинеколог вариантите за използване на други предпазни средства. Най-вероятно като начало ще ти се наложи да употребяваш презервативи.

Особено внимателна трябва да си, ако си родила с цезарово сечение, тъй като в първата година след раждането повторно забременяване не е желателно. Имай предвид, че ако раждането е било вагинално, в началото е възможно влагалището да е сухо, докато хормоните не възвърнат нормалните си стойности, а ако е имало епизиотомия или шевове, това може да е съпроводено с чувство на болка и неприятни усещания.

Профилактика

Дори всичко да е наред, не пропускай да посещаваш гинеколога поне веднъж годишно за профилактичен преглед. Той включва ехографско изследване, микробиология и цитонамазка. По този начин можеш да следиш за наличието на инфекции или определени заболявания, както и да провеждаш задължителната профилактика срещу рак на маточната шийка. Колкото и да си заета, намери време за тях!

Първа менструация

Нейната поява не е в строго определено време. Ако кърмиш, е по-вероятно първата менструация да дойде по-късно – това може да се случи едва след отбиването на бебето, но ако храниш детето по друг начин, е възможно менструалният ти цикъл да се възстанови още на втория, третия месец. Не е изключено също лохиите и менструацията да се слеят.

Потърси акушер гинеколога си, ако кървенето е:

  • необичайно силно и сменяш превръзките на всеки час
  • имаш големи съсиреци
  • температурата ти е повишена
  • чувстваш се много отпаднала

Автор: Наталия Градинарова
Консултант: д-р Мария Янкова, акушер-гинеколог,
Първа АГ Болница „Св. София“

Вижте още за: преглед