Британските бебета скоро може да станат първите в света с трима родители, въпреки опасенията, че промяната в закона може да открие пътя за "дизайнерски бебета", съобщават медиите на Острова.
Главният медицински директор на Великобритания се съгласи ДНК от майка и баща да бъде комбинирано с ДНК от жена донор с цел борба със заболяванията. Учени подкрепиха идеята, която намалява опасността от животозастрашаващи заболявания на бебето като мускулна дистрофия, епилепсия и увреждане на мозъка.
Експериментите с генетичен материал са незаконни, но британските закони за плодовитостта позволяват внасянето на поправки от парламента "при извънредни обстоятелства". Проектът за нова регулация ще бъде публикуван по-късно тази година и може да влезе в сила през 2015 г.
След това лекарите могат да променят дефектите на зародиша от наследената ДНК, ако бъдещата майка пожелае да намали опасността от пренасянето им върху детето.
ДНК в ядрото на ембриона ще остане същото, определяйки индивидуалните му характеристики като чертите на лицето и цвета на очите.
"Мисля, че ще спасим около пет от десет бебета, които биха се родили с ужасно заболяване или биха били изложени на опасност от преждевременна смърт, без да променяме външния им вид или поведението им", заяви главният медицински директор проф. Сали Дейвис.
Едно на всеки 200 бебета във Великобритания се ражда всяка година с митохондриални дефекти, а едно на всеки 6500 е сериозно засегнато. Това може да причини мускулна дистрофия, загуба на слух и зрение и проблеми със сърцето, белия и черния дроб. /БГНЕС
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.