Мързеливо око

• от

Мързеливо око, или амблиопия, е нарушение на зрението, най-често в ранна детска възраст, породено от неправилното функциониране на някой от очните мускули.

Мързеливо око, или амблиопия, е нарушение на зрението, най-често в ранна детска възраст, породено от неправилното функциониране на някой от очните мускули.

За съжаление няма видим физически дефект, който да сигнализира навреме, че детето ти има „мързеливо око”. Затова е препоръчително да още в първите няколко години от живота на малчугана за започнеш посещенията при детски офталмолог.

Ако забелязваш моментно изкривяване в погледа му или че притваря (закрива с ръка) едното си око при вглеждане в отдалечени предмети, незабавно потърси лекар. Колкото по-рано се установи, че детето има „мързеливо око”, толкова по-успешно и по-леко ще е самото лечение.

Какво означава терминът „мързеливо око”?

Очните мускули са 12 (по 6 към всяка очна ябълка), работят координирано и помагат на очите да се движат в синхрон. Когато някой от тях отслабне или започне „да дърпа” прекалено силно, се получава едно специфично изкривяване на окото към носа или към ухото.

При детето с мързеливо око, лявото и дясното око имат различно качество на зрението. Засегнатото вероятно изкривява или отслабва образите и зрителният нерв не може да ги предава качествено на мозъка. Така, с течение на времето той спира да приема сигналите от това око и обработва само тези от по-силното. С други думи, „мързеливото око” спира да развива способността си да вижда.

Причини за развиване на „мързеливо око”

Мързеливо окоВсеки зрителен проблем на детето, появил се в периода от раждането до 6-годишната му възраст, може да стане причина за развиване на мързеливо око. То най-често възниква в резултат на лошо или замъглено виждане, на кривогледство (което много често се бърка с „мързеливо око”, но е с много по-голям ъгъл на изкривяване от него), на зрителни дефекти като късогледство или далекогледство, или на структурни изменения в организма (смъкнат клепач, вродена катаракта, нараняване на роговицата). При всеки един от тези проблеми, двете очи имат различно качество на зрението и мозъкът избира да игнорира по-слабото и да възприема сигналите само от по-силното. Това в един момент може да доведе до мързеливо око”.

Симптоми за наличие на мързеливо око

Проблемът (леко изкривяване на едното око) се проявява от време навреме и най-често, когато малчуганът е уморен. Друга индикация е склонността му да се блъска в различни предмети разположени в половината на засегнатото око или да накланя главата си по странен начин, за да види, пипне или прочете нещо.

Някои от по-специфичните симптоми на „мързеливито око” са понижена пространствена ориентация, понижена чувствителност към цветовите контрасти и понижена чувствителност към движение. Затруднено е и виждането на триизмерните изображения. Може да се появи главоболие - сигнал, че нещо не е наред със зрението.

Диагностициране на проблема „мързеливо око

Мързеливо окоДецата трудно могат да осъзнаят и изразят наличието на проблем с очите. Затова понякога родителите разбират за проблема „мързеливо око” най-рано в училищна възраст, когато детето трябва да мине на контролен преглед или сигнализира, че не вижда добре какво е написано на дъската.

За да постави диагноза „мързеливо око”, офталмологът трябва да направи обстоен преглед на очите на детето. Ранната диагноза увеличава шансовете за пълно възстановяване. Това е една от причините специалистите да препоръчват цялостна оптометрична проверка в първите 6 месеца от живота им и отново при навършване на 3-годишна възраст.

Имай предвид, че „мързеливото око” не изчезва от самосебе си. Ако не се диагностицира навреме (преди началото на пубертета, по време на пубертета или в зряла възраст), лечението отнема по-дълго време и често пъти е по-неефективно.

Лечение на мързеливо око

Лечението на мързеливо око има две цели: да проясни виждането и на двете очи и да се засили по-слабото око. В зависимост от възрастта и причината за развитие на мързеливо око се прилагат различни методи на лечение. Някои от тях могат да отнемат и години -  процес, който изисква много търпение и внимание от страна на родителите и на децата.

Първо се прави диагностика, за да се определи причинителят на мързеливото око – висок диоптър, различен диоптър на очите, кривогледство или друг вид очно заболяване. В зависимост от нея лечението може да е:

Мързеливо око

  • Носене на коригиращи очила като най-често здравото око се покрива със специална лепенка, за да се засилят зрителните качества на мързеливото око. Но трябва да се внимава, за да не се постигне обратен ефект със закритото око.
  • Комбинация от диоптрични лещи, призми и визуална терапия.
  • Чрез атропин на капки. За съжаление те имат страничен ефект – образуват възли в окото и да противодействат на ефективното лечение.
  • Чрез фотостимулация, когато не е желателно да се затваря здравото око
  • Възможно е лечението да се допълва и чрез серия от упражнения със специална апаратура.