Пътят към гинекологичния кабинет е осеян с много предразсъдъци и колебания. Особено ако си мъж. Особено когато ти е за първи път.
Какво да правиш и къде да гледаш, когато с половинката ти сте на женска консултация?
Момчета, това е едно от онези неща, които просто трябва да се направят, независимо дали ви харесва, или не (също като имунизирането, но не така болезнено). Макар че първият преглед при гинеколог сигурно ти звучи повече като мъченическа демонстрация на подкрепа, твоят съпружески дълг налага поне да предложиш да придружиш половинката си. А когато тя ти каже, че няма нужда да го правиш, ще допуснеш най-голямата грешка в живота си, ако не започнеш да настояваш, че непременно искаш да отидеш с нея.
Този обикновен двучасов ангажимент (прегледът, а след това непременно включи и обяд) разрушава бариерите, които ни разделят на мъже и жени. Знам какво си мислиш: „На кой ли му трябва да събаря тези бариери?! Много съм си добре и така!“ (Т.е. като пещерен човек от наша женска гледна точка).

Не забравяй обаче, че дори да си се почувствал ужасно неудобно първия път в женската консултация, можеш си абсолютно сигурен, че половинката ти няма никога да забрави жеста ти.
Сядай! Мирррррно!
Ще опиша накратко онова, което ще ти се случи в женската консултация, за да бъдеш предварително подготвен. Все пак, когато знаеш какво да очакваш, няма да бъдеш чак толкова нервен.
След първите няколко минути в чакалнята всеки нормален хетеросексуален мъж започва да си мисли: какво ли се е случило с всички онези приказки за женска свобода и еманципация? Имаш неотложна нужда да се вкопчиш в нещо за четене, а единственото, което намираш, са „бременни”, светски и модни списания... Къде ли са скрили „Направи си сам”?! Вероятно вече си заподозрял лицето на заговора - онази акушерка, която непрестанно те гледа изпод гъстите си вежди и зловещо се усмихва под мустак, докато ти небрежно медитираш с поглед втренчен в бюста на бременната в осмия месец жена срещу теб.
Не стига това, ами някой крайно нетактично е попълнил всички налични кръстословици. С химикал! Остава ти само спасителния mp3 плейър с хеви метъл компилации, който може да те отърве от разговорите за контракции, плаценти и хемороиди.
Следващият епизод е с работно заглавие „Влизай и се събличай”. Не ти, разбира се, а бременната ти половинка. След три милиона въпроса от наблюдаващият гинеколог, жена ти с такава лекота сваля дрехите си пред очите му и скача върху кушетката (екстра, която винаги си мислил, че се ползва само от теб), че чак започваш да се чувстваш неудобно от липсата й на свян. Тук е моментът, когато се опитваш да вкараш някой лаф, за да разведриш атмосферата: „Какво ще кажете за победата на „Левски” снощи, а?” (Увисваш, след като разбираш, че лекарят е фен на „ЦСКА” и се измъкваш с едното „ахааа, да, добре”).
„Успокой се и седни”, обръща се към теб гинекологът. Послушай го и се настани по-близо до главата на половинката си. Така ще си спестиш евентуални шокиращи подробности от гинекологичния преглед. Не се тревожи, никой няма да те кара да гледаш отблизо, съсредоточи се в монитора на ехографа.
Поздравления, ти успя!
Откъдето и да го погледнеш, да придружиш половинката ти на месечната женска консултация си е струвало. Докато двамата обядвате по-късно, тя ще те гледа с големи, изпълнени с обич очи, и ще ти е благодарна. След това поредно доказателство на мъжествеността ти ще разполагаш с достатъчно самочувствие да разговаряш с много други татковци – такива, които са отказали да се подложат на целия този стрес, та дори и с онези, които са преминали „най-крайната“ фаза – да присъстват на раждането на децата си.
И един последен съвет: макар всички да твърдят, че всяка двойка решава сама за себе си кое е правилно и кое не по отношение на раждането и отглеждането на децата, всъщност това не е съвсем така. Истината е, че нежната ти половинка винаги е наясно с „най-правилното”. А ако ти се прииска да я обориш... точно така – ти ще си в губещата позиция!
7 съвета за оцеляване на бъдещи татковци
1. Предварително проучи фронта. Нека въпросите ти към лекаря са свързани с бебето, а не с анатомията на половинката ти.
2. Докато акушерката измерва килограмите и обиколката на корема на бременната, избягвай всякакви коментари. Това е капан.
3. Никога не сядай на стола с колелцата. Той е на гинеколога.
4. Нещо важно – предварително предупреди дали искаш да знаеш пола на бебето. Ако не, не забравяй да го споменеш, когато влизаш в кабинета.
5. Недей да правиш коментари по време на прегледа. Това не е мястото да се правиш на оригинален.
6. Не пипай инструментите!
7. Ходи на всеки месечен преглед. Това е първият от многото тестове, в които доказваш подкрепата си към половинката ти и бебето. Тя може и никога да не ти благодари за това, но ще те обича още повече, задето си бил до нея.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.