Мръсни игри - за ползата от нечистите ръце и „лакомствата” от кал

• от

Последните научни изследвания разбиват на пух и прах старите хигиенни хипотези.
Мръсни игри - за ползата от нечистите ръце и „лакомствата” от кал

Мръсни игри - за ползата от нечистите ръце и „лакомствата” от кал

Последните научни изследвания разбиват на пух и прах старите хигиенни хипотези. Мръсотията е полезна за детското здраве. Защо и как?

Започвам текста с една уговорка: моля, майките, които силно се ужасяват дори само при мисълта за прах, бактерии и кал под ноктите, да си направят едно по-силно кафе преди да започнат да четат. За по-леко преглъщане на някои истини… Или изобщо да не четат. Изборът оставям на тях.

А ние междувременно стартираме с…

Топ три на детските забавления

Типичен делничен следобед. Ако спонтанно решиш да се разходиш в близкия парк, със сигурност ще станеш свидетел на следната сцена: деца, изпаднали в особен вид делириум, докато ровят в пясъчника или копаят в пръстта (и колкото по-мръсно, толкова по-добре), а по дрехите им като пеперуди са накацали различни по цвят и големина петна.

Убедена съм, че ако им се предостави възможност, малките биха прекарвали часове наред в мръсотията, превръщайки я в кални бомби и покривайки дрехите си с глина и пръст. Защото и момичетата, и момчетата са еднакво силно привлечени от „мръсните” игри на открито. Още от най-ранна възраст!

Попитай кое да е дете в парка, коя е най-забавната игра, на която някога е играло, и челните места в класацията моментално ще бъдат запълнени от игри с вода, пръст или пясък: правене на кюфтета от кал, скачане в по-големи или по-малки локви и ровене с лопатка в пясъчника градината. Все забавления, от които повечето майки бързо бърчим нос и присвиваме очи. „Пфуууу!”- „Гадост! Престани да се цапаш!”- „Виж се на какво прасе си заприличал/а!”.

Сякаш не съществуват неща като топла вода и перална машина!!! Нали за това е детството?! За да се цапаш. И вярва ли ти се или не – мръсотията наистина е полезна. И за тялото, и за душата на детето. Вместо да го удряш през ръцете, осигури му достатъчно сън, течности и здравословна храна и намали стресовите фактори.

Кално, по-кално...чудесно!

Честно казано не харесвам всички онези рекламните клипове, които се опитват да внушат на средностатистическата майка, че не е добър родител, ако не е обсебена от мисълта за чистота. Че две трети от ежедневието й трябва да минава в бърсане, полиране и дезинфекциране на дома.

Позволи на детето ти да бъде дете. Мръсотията не е смъртоносен враг. Ако малчуганите не са се изцапали добре през деня, значи не са си свършили работата. Тоест не са успели да изградят  силна армия за имунитета си. Ето защо е много, много важно да оставяш децата си да играят в прахта - това е първата стъпка в изграждането на имунитета им. След прибиране у дома непременно измийте ръцете и крачетата с обикновен (а не антибактериален) сапун.

Последните научни изследвания показват, че да се изцапаш е полезно и за ума на малките. Основната причина за това са бактериите, чиято естествена среда е почвата. Те активират невроните, образуващи серотонин (ключово химическо вещество на нервната система, отговорно за редица телесни функции). В централната нервна система серотонинът играе важна роля за регулирането на гнева, агресивността, телесната температура, настроението, съня, повръщането и апетита. Казано по друг начин – мръсотията може да те направи щастлив.

И още… В нашето гермафобско (мразещо бактериите) общество, където имаме цял арсенал от почистващи препарати (съдържащи какви ли не химикали), продаващи се навсякъде, някои деца се отглеждат в свръххигиенни, почти стерилни условия. А без достатъчното излагане на влиянието на различни бактерии и микроби, имунната система трудно може да се научи да разпознава собствените си клетки. Това може да стане причина за появата  на астма, екзема и алергии в детска възраст. Изследванията показват, че ранното излагане на естествените микроби в почвата спомага за изграждането на по-здрави и по-устойчиви на вирусите деца.

В сезона на игрите

Кога, ако не през лятото децата могат да се натичат, наскачат и налудуват на воля?! Проблемът на нашето високотехнологично общество обаче е, че малките по-често се задържат пред телевизора и компютъра у дома и все по-рядко избират да играят достатъчно време навън. Това често води до проблеми с концентрацията, депресия (да, дори при децата) и наднормено тегло.

А хлапетата, които играят навън, се смеят повече. Тоест те са по-щастливи и по-устойчиви на стрес.

Децата, които прекарват повече време на „свобода“, изграждат по-стабилен характер: стават по-авантюристични, по-амбициозни и по-лесно осъзнават и се справят с рисковете.

Затова дръпни шалтера на технологиите у дома и направи детско парти на двора, в градинката пред блока или в близкия парк.

Проста формула за щастие - как да се изцапаме качествено

Мръсни деца = щастливи деца

Успях ли да те убедя в полезността на мръсните игри? Ето и няколко качествени идеи за количества кални забавления:

Ако се чудиш как би могла да направиш детето си максимално щастливо, просто му дай кофичка и лопатка и го остави да рови в пръстта. Виж какво ще се случи – малкото ще е на седмото небе от радост. Поне за известно време. Удвои удоволствието му с пластмасови формички, които да пълни и изсипва. И пак, и пак… И не забравяй да му дадеш вода, за да спои целия му труд и да успее наистина да създаде причудливи кални творения.

Грижи се за домашната градина заедно с децата! При добро желание би могла да направиш отделен кът за тях, за който те да отговарят. Алтернативата на това забавление за живущите в апартамент е – голямо съндъче, в което те да садят свои неща. Ако са прекалено малки, няма нужда да засаждаш нещо в градинката им. Децата ще се радват и само на размазаната по дрехите и кожата им пръст и глина.

Изследвайте заедно природата – наблюдавайте буболечки, листа, диви цветя, камъни и т. н. Направете си колекция от природата. Газете в потоците. Ходете на пикник. Не бързай да почистваш ръцете на децата с антибактериални кърпички преди хранене. По-добре използвайте вода и малко сапун.

Внимание! Опасни бактерии!

Разбира се, има и микроби, които могат да бъдат опасни за здравето на малките деца. Ето защо не е препоръчително да оставиш без надзор двегодишно дете да играе на една тотално замърсена детска площадка в големия град. Основно заради риска, че изпражненията на някое бездомно куче или котка могат да попаднат в устата (и стомаха) на детето. Кошчетата за боклук също са потенциален развъдник на опасни микроби, особено през горещите летни месеци.

Следи за добрата хигиена в кухнята, защото бактерии като листерия и салмонела могат да бъдат опасни както за децата, така и за възрастните. Съхранявай правилно месото и яйцата и ги измивай добре преди готвене. Децата трябва да получават само пресни и добре измити плодове и зеленчуци.