Мотивация в работата – как да станеш по-добра

• от

Мотивацията е основната движеща сила на всяко действие – без значение дали се отнася до ежедневните домакински задължения или професионалния ти живот.

Мотивацията е основната движеща сила на всяко действие – без значение дали се отнася до ежедневните домакински задължения или професионалния ти живот. Желанието ти да работиш усърдно е по-силно, когато си твърдо решена да впечатлиш всички и да докажеш ефективността си. Но мотивацията зависи от мястото ти в работния колектив, отговорностите, които имаш, оценката за труда ти и разбира се финансовата възвръщаемост.


Чувството, че си просто още една работеща пчеличка в кошера може да засегне повече от морала ти. То може да доведе до липса на енергия, което пък от своя страна да усложни организацията на мислите, приоритетите  и решенията ти. Но преди да обвиняваш „Мъжете“ за апатията си, оцени собственото си отношение към работата. Ти - а не шефът ти – си отговорна за усъвършенстването на уменията си, за поставянето на целите си и изграждането не репутацията си. Сами по себе си, тези неща трябва да са ти достатъчна мотивация да поемеш контрол над работата си и да се развиваш в посоката, в която искаш.

Предлагаме ти няколко съвета, с които по-лесно и систематизирано ще овладееш техниката на мотивицаията и ще заявиш твърда позиция пред работния колектив, шефа си и разбира се – пред себе си.

Постави си цел

Хаотичните, неясни цели са най-голямата спънка на мотивацията за работа. Какво искаш най-много – нов набор от отговорности или изцяло нова работа? Само когато си наясно какво точно искаш да постигнеш и съответно работиш за него, ще имаш контрол едновремнно над ежедневните си задължения и над цялата си кариера. Поискай от шефа си точни инструкции в работата. Разбери как да стигнеш от точка А до точка Б, и кога. И какъв точно е очакваният краен резултат. Когато имаш предварително зададени параметри и насоки, ще знаеш дали можеш да постигнеш всичко сама или ще ти е нужна помощ. И най-важното – пътят към крайната цел не винаги е лесен, но вярвай в себе си и в способностите си.

Спри да си вредиш

Имаш ли навика да стигаш в офиса с петминутно закъснение? Извърташ ли превзето очи зад гърба на някой колега или по-висшестоящ от теб? Забрави негативното отношение и всичко, което работи против теб. За мотивацията ти е важно отношението на шефа ти. А той ще забележи положителната промяна в навиците ти  и вероятно ще започне да ти поверява повече отговорности.

Създай си приятели сред колегите

Когато имаш приятели в работния колектив, работата става по-забавна и по-приятна.  А когато е по-забавно, мотивацията да допринасяш за колективния успех също нараства. Чувстваш се заредена с енергия и с желание да си равностойна с околните. Само се увери, че този приятел ти влияе положително, а не е настроен саркастично към всичко, което правиш – че е някой, който споделя мотивацията ти да държиш под контрол професионалното си развитие и някой, с когото да споделяте взаимния си триумф. Когато се сближиш с някого в офиса, опитай се да се поучиш от неговия опит и да потърсиш съдействието му за онези свои задължениш, в които се чувстваш несигурна. Никой не ти казва да го караш да върши твоята работа. Просто потърси съвета на някой по-опитен и го използвай за вдъхновение.

Определи границите 
 
Ако работата ти отнема прекалено много време, или вършиш прекалено много или не я вършиш правилно. Хей, почакай малко! Работата преди теб самата ли стои? Каквото и да правиш не забравяй едно – важно е да определиш границите между личния и професионалния живот и да ги спазваш. Спазвай времето, по което пристигаш и си тръгваш от офиса, както и за почивките, от които се нуждае организмът ти по време на работния процес. Спазвай и времето, което отделяш за изграждане на контакти, времето, през което работиш и времето, което ти трябва за всички важни неща в живота ти. Знай кое ти влиза в задълженията и кое не. Ти си част от един отбор, така че се увери, че ВСИЧКИ играят наравно. Не може ти да си основната фигура всеки път. Но не забравяй да показваш принадлежността си към колектива. Попитай шефа си дали можеш с нещо да му бъдеш от помощ. След като разбере, че си съпричастен и мотивиран, той ще се обърне първо към теб при следващия нов проект.

Награждавай усилията си

Увереността ти постепенно ще намалее, ако чувствате, че усилията ви остават незабелязани и неоценени. Така, съвсем есетествено, мотивацията ти за работа започва да изчезва. Така че, ако шефът ти не ти отдава заслуженото, ти самата си дължиш потупване по гърба за добре свършената работа. Признаването на собствения ти стандарт за постижения може да ти даде удовлетворение и контрол над работата. Освен това може да те вдъхнови да продължиш с усъвършенстването.  Така че вкуси тръпката от добре свършената работа, без значение дали някой е забелязал или не е.