Морбили – симптоми, лечение и ваксина

• от

Поради известен риск от епидемия от морбили в България, решихме да ти обърнем по-специално внимание на това заболяване. Следи внимателно малкия палавник и при първите тревожни симптоми потърси съвет от лекар. Морбилите не са за подценяване - не рискувай здравето на твоето мъниче!

Поради известен риск от епидемия от морбили в България, решихме да ти обърнем по-специално внимание на това заболяване.

Следи внимателно малкия палавник и при първите тревожни симптоми потърси съвет от лекар. Морбилите не са за подценяване - не рискувай здравето на твоето мъниче!

Морбили (брусница, дребна шарка) е инфекциозно заболяване, което протича с повишена температура, промени на горните дихателни пътища и обрив. Заболяването се причинява от вирус, който е слабо устойчив във външната среда. Източник на инфекцията е болният човек, който излъчва вируса от последните два дни на инкубационния период до четвъртия ден от появата на обрива.

Вирусът се разпространява по въздушно-капков път.

Най-често предаването става чрез директен контакт или чрез предмети с капчици от респираторни секрети на инфектирани хора.

Клинична картина:

Заболяването преминава през 4 основни стадия:

  • 1. Инкубационният период е между 9 и 11 дни.
  • 2. Катаралният период започва с бързо повишаване на температурата и развитие на конюнктивит с парене и сълзене от очите и фотофобия, ринит със запушване и сериозна секреция от носа, болки и зачервяване на гърлото. Развива се упорита дрезгава до лаеща кашлица.

Морбили

Детето отказва да се храни, понякога има повръщане или диария.

Възможни са гърчове. През 2-ия -3-ия ден върху зачервената лигавица на мекото небце, сливиците и задната фарингеална стена се появяват по-тъмни червени петна с различна големина и форма. Около 4-ия – 5-ия ден се развиват малки бели или белезникави петънца върху зачервена основа – те спомагат на специалиста за поставяне на ранна диагноза.

  • 3. Обривният период започва към 3-ия – 5-ия ден от началото на заболяването с ново повишаване на температурата, засилване на кашлицата и влошаване на общото състояние. Първите обриви се появяват зад ушите, по лицето и шията.  Разпространението им е отгоре надолу по тялото. Представляват надигнати зачервени петънца, често сливащи се големи петна с неправилна форма. Обривният стадий е свързан с конюнктивит със слепнати подпухнали клепачи и гноевиден секрет, запушен нос, затрудняващ дишането, напукани устни.
  • 4.Последният период (реконвалесцентнен) започва към 8-ия – 12-ия ден. След 4 – 5 дни обривът завяхва, температурата започва да спада. Кашлицата постепенно спира. Общото състояние се нормализира.

Днес медицината разполага с изключително ефективно средство за профилактика на морбили в лицето на комбинирана отслабена ваксина (триваксина морбили-паротит-рубеола), включена в имунизационен календар.

Нужно е да знаеш...

Окончателната диагноза морбили се поставя с помощта на вирусологични методи на изследване. Заболяването води до различни усложнения: ларингити, средни отити, пневмонии, енцефалопатии, много рядко - менингити и менингоенцефалити.

Лечението на морбили е симптоматично с дезинтокскиращи средства (водно-електролитни разтвори), антипиретици, антоксиданти, витамини Е и Д за профилактика на очни увреждания.

Бъди стриктна както към задължителните ваксини в имунизационния календар у нас. 

12-13 месеца – на тази възраст се прави имунизация, а на 12 години – реимунизация.

Имунитетът е доживотен.